تاثیر پرولاکتین بالا در بارداری چقدر است؟

آیا بالا بودن میزان پرولاکتین خون برای باردار شدن مشکل ایجاد می کند؟

بالا بودن پرولاکتین خون اغلب مانع تخمک گذاری و بارداری می شود، مثل خانم هایی که شیر می دهند. بنابراین باید ابتدا علت آن روشن شود که مربوط به هیپوفیز است یا تیروئید یا دارویی ... در هر حال قبل از بارداری باید درمان انجام شود و سپس از داروی تحریک تخمک گذاری برای باردار شدن استفاده کرد.

 

 

پرولاکتین Prolactin چیست؟

 

پرولاکتین ( Prolactin ) هورمونی است که از هیپوفیز(غده ای در مغز) ترشح می شود. هورمون پرولاکتین در طی دوران حاملگی و شیردهی افزایش می یابد. پرولاکتین به طور طبیعی در مقادیر کم در مردان و در زنان غیر باردار وجود دارد. نقش اصلی پرولاکتین، در روند شیردهی (تولید شیر پستان) است.میزان پرولاکتین معمولا در طول بارداری و درست پس از زایمان بالا است. در طی حاملگی، هورمونهای پرولاکتین، استروژن و پروژسترون، توسعه شیر پستان را تحریک می كنند. پس از زایمان، پرولاکتین به شروع و حفظ شیر پستان کمک می کند.

 

بالا بودن پرولاکتین در زنان چه اشکالاتی ایجاد می کند؟

زنان و مردان داراي سطح پرولاکتین بالا ممکن است از ناباروری، كاهش ميل جنسي و پوكي استخوان رنج ببرند. همچنین، زنان ممکن است علائم زير را تجربه كنند:‌

  • فقدان دوره‌های قاعدگی و یا قاعدگی‌های نامنظم
  • خشکی واژن، رابطه جنسی دردناک
  • ترشحات سينه در غير از دوران بارداري يا شيردهي

دختران نوجوان نیز ممکن است از مشکلات قاعدگی و ترشحات سينه رنج ببرند.

 بالا بودن پرولاکتین در مردان چه اشکالاتی ایجاد می کند؟

علائم شايع در مردان عبارت است از:

  • اختلال نعوظ-  گرفتن و یا نگه‌داشتن نعوظ
  • ريزش موهاي بدن و كاهش توده عضلاني

پسران نيز  ممکن است به بلوغ ديررس و سطح پايين تستوسترون دچار شوند.

 

آیا برای انجام آزمایش پرولاکتین شرایط خاصی مانند ناشتا بودن لازم است و عدم رعایت آن در نتیجه آزمایش تاثیر   می گذارد؟

آزمایش پرولاکتین نیازی به ناشتا بودن یا شرایط خاصی ندارد. ولی اگر پرولاکتین بالا باشد باید علت آن را جستجو کرد که اکثرا مربوط به غده هیپوفیز و در اثر بزرگی آن اتفاق می افتد. گاهی نیز کم کاری تیروئید و بیشتر مصرف داروهای آرام بخش آن را افزایش می دهد در هر حال بهتر است زیر نظر متخصص غدد درمان شوید. اگر هم با عدم عادت ماهیانه یا تاخیر در عادت ماهیانه مواجه هستید می توانید از قرص های ضدحاملگی استفاده کنید تا پرولاکتین شما طبیعی شود. در آن صورت عادت ماهیانه شما خودبخود طبیعی خواهد شد.

 

منبع : نی نی پلاس