تاثیر منفی تبلیغ مواد غذایی ناسالم بر کودکان!

والدین کودکانی که ساعت ها تبلیغات رنگارنگ محصولات غذایی ناسالم را در رسانه ها تماشا می کنند از یافته تازه دانشمندان شگفت زده نخواهند شد: کودکانی به ساعت ها تبلیغات محصولات غذایی ناسالم را تماشا می کنند در معرض ابتلاء به چاقی و بیماری های مختلف قرار دارند.

دانشمندان پس از تجزیه و تحلیل 29 مطالعه که بر روی بیش از شش هزار کودک انجام شده بود دریافتند، تبلیغات برای محصولات غذایی که سرشار از اعلام خطر به والدین: مصرف بی رویه شکر در وعده صبحانه کودکان! یا نمک هستند مهم ترین عوامل آسیب زننده به نوجوانان هستند و افرادی که کمتر از هشت سال دارند بیش از سایر کودکان در معرض تبلیغات هله هوله ها و مصرف آنها قرار دارند. 

دکتر بهنام صادقی راد، دانشیار مدرسه تغذیه دانشگاه مک گیل کانادا و سرپرست این مطالعه گفت:" یافته های ما نشان می دهند، تبلیغات هله هوله ها و ... تاثیر بسیار زیادی بر کودکان می گذارند. "

او افزود:" تجزیه و تحلیل بیش از 29 مطالعه نشان داد، نتیجه قرار گرفتن کودکان در معرض تبلیغات تلویزیونی، اینترنتی و ... محصولات غذایی ناسالم، مصرف بیش از اندازه هله هوله ها و افزایش شدید ورود کالری به بدن آنهاست. "

نتایج مطالعه محققان مدرسه تبلیغات و بازاریابی دانشگاه مک گیل در سال 2010 نشان دادند، تبلیغات محصولات غذایی ناسالم بیش از 80 درصد حجم تبلیغات کانال های تلویزیونی در ایالات متحده و کانادا را اشغال کرده اند و کودکان به طور میانگین روزانه پنج ساعت این تبلیغات را مشاهده می کنند.

پروفسور نیک جوهانسون، استاد رشته همه گیر شناسی مدرسه پزشکی دانشگاه مک گیل و مدیر ارشد این مطالعه گفت:" نتیجه بررسی های متعدد نشان داده اند که برای پیشگیری از تاثیر پذیری بیش از اندازه کودکان از تبلیغات محصولات غذایی ناسالم باید سیاست تازه ای وضع و اجرا شود. "

منبع: healthday