The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

علائم عفونت سوزاک چیست و چه عوارضی برای مردان و زنان دارد؟

سوزاک یک عفونت است که به وسیله باکتری منتقله از طریق جنسی ایجاد می‌شود و می‌تواند هم آقایان و هم بانوان را آلوده کند. عفونت سوزاک اغلب بر روی مجاری ادرار، راست روده یا گلو تاثیر می‌گذارد. در بانوان، سوزاک می‌تواند رحم و کل دستگاه تولید مثلی را نیز را نیز آلوده کند.

سوزاک غالباً از طریق ارتباط جنسی انتقال می‌یابد، اما اگر مادران باردار به این بیماری مبتلا باشند، نوزادان آنها می‌توانند در طول زایمان آلوده شوند. در نوزادان، سوزاک اغلب بر روی چشم‌ها تأثیر می‌گذارد.

نشانه ها و علائم عفونت سوزاک

در بسیاری از موارد، عفونت سوزاک هیچگونه علائمی نشان نمی‌دهد. هنگامی که علائم ظاهر می‌شوند، سوزاک می‌تواند چندین محل در بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد، اما معمولاً در دستگاه تناسلی ظاهر می‌شود.

علائم عفونت سوزاک در مردان

 • دفع ادرار همراه با درد
 • ترشح چرکی از آلت تناسلی
 • درد یا تورم در یکی از بیضه ها

علائم عفونت سوزاک در زنان

 • افزایش ترشحات غیر معمول واژینال
 • دفع ادرار دردناک
 • خونریزی غیرطبیعی بین پریودها مانند خونریزی پس از مقاربت
 • درد شکمی یا لگنی

علائم سوزاک در سایر قسمت های بدن

سوزاک می تواند این قسمت های بدن را نیز تحت تاثیر قرار دهد:

 • مقعد: علائم شامل خارش مقعد، ترشحات چرکی از مقعد، لکه های خون روشن از مقعد و احساس فشار در هنگام حرکات روده.
 • چشم ها: سوزاک بر روی چشم ها تأثیر می‌گذارد و ممکن است باعث درد چشم، حساسیت به نور و ترشحات چرکی از یک یا هر دو چشم شود.
 • گلو: علائم و نشانه های عفونت گلو در اثر سوزاک ممکن است شامل گلو درد و تورم غدد لنفی در ناحیه گردن شود.
 • مفاصل: اگر یک یا بیشتر از یک مفصل توسط باکتری (عفونت مفصلی) تحت تاثیر قرار بگیرد، مفاصل آلوده ممکن است گرم، قرمز، متورم و به شدت دردناک شوند، به ویژه هنگام حرکت دادن آن مفصل.

 

عوارض سوزاک درمان نشده

عدم درمان سوزاک می‌تواند منجر به عوارض قابل توجهی، مانند موارد زیر شود:

 • ناباروری در بانوان: سوزاک در صورت درمان نشدن، می‌تواند به درون رحم و لوله‌های فالوپی منتقل شود و بیماری های التهابی لگن را به وجود آورد، که منجر به ایجاد زخم در داخل لوله‌ها، ریسک بالای ایجاد عوارض بارداری و ناباروری شود. بیماری التهابی لگن یک عفونت جدی است که نیاز به درمان فوری دارد.
 • ناباروری در آقایان: آقایان مبتلا به سوزاک در صورت درمان نشدن می توانند التهاب اپیدیدیم که محل قرارگیری کانال های حاوی اسپرم است، را تجربه کنند که این وضعیت به نام اپیدیدیمیت شناخته شده است. این عارضه قابل درمان است، اما اگر درمان نشود ممکن است منجر به ناباروری شود.
 • عفونتی که به مفاصل و سایر بخش‌های بدن گسترش می‌یابد: باکتری‌هایی که سوزاک را به وجود می‌آورند، می‌توانند از طریق جریان خون وارد همه بخش‌های بدن، از جمله مفاصل شوند. تب، کهیر، زخم‌های پوستی، درد، تورم و سفتی مفاصل از دیگر عوارض این باکتری‌ها است.
 • افزایش خطر ابتلا به ایدز (HIV): ابتلاء به سوزاک می‌تواند فرد را در معرض ابتلا به عفونت با ویروس نقص ایمنی بدن، ویروسی که منجر به بیماری ایدز می‌شود قرار دهد. افرادی که سوزاک و ایدز دارند، می‌توانند هر دو بیماری را به راحتی به شرکای خود انتقال دهند.
 • عوارض سوزاک در نوزادان: نوزادانی که در هنگام تولد به وسیله مادرشان مبتلا به سوزاک می‌شوند، می‌توانند در معرض نابینایی، زخم‌های پوستی و عفونت قرار بگیرند.

 

راههای پیشگیری از سوزاک

همانطور که اشاره شد سوزاک یک عفونت شایع است که در بسیاری از موارد علائمی ایجاد نمی‌کند. شما حتی نمی‌توانید بدانید که آلوده شده‌اید. نداشتن شریک های جنسی متعدد، استفاده از کاندوم در هنگام مقاربت و ...  بهترین راه پیشگیری از بیماری های مقاربتی است.

غربالگری منظم سوزاک را جدی بگیرید. غربالگری سالانه برای تمام بانوان دارای فعالیت جنسی با سن کمتر از ۲۵ سال و برای بانوان سن بالا تر که در معرض خطر عفونت، به دلیل شرکای جنسی متعدد، شریک جنسی جدید یا شریک جنسی که مبتلا به عفونت مقاربتی هستند، توصیه می‌شود.

غربالگری منظم، همچنین برای آقایان نیز توصیه می‌شود. برای اجتناب از عفونت دوباره سوزاک، درمان سوزاک را تا مداوای کامل و از بین رفتن هر گونه علائمی ادامه دهید.

 

برای درمان عفونت سوزاک چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

عواملی که ممکن است سبب افزایش خطر عفونت سوزاک شود عبارتند از:

 • شرکای جنسی متعدد
 • سابقه بیماری سوزاک
 • ابتلا به سایر بیماری‌های مقاربتی

اگر متوجه علائم یا نشانه های ناراحت کننده‌ای مانند سوزش در هنگام ادرار یا ترشحات چرکی از واژن، آلت تناسلی یا مقعد شدید، با پزشک خود ملاقات کنید. همچنین اگر شریک زندگی شما مبتلا به سوزاک باشد، باید به پزشکتان مراجعه کنید. ممکن است شما دارای علائم و نشانه خاصی که مشکوک به بیماری باشد نباشید، اما بدون درمان، شما می‌توانید شریک زندگی خود را، حتی پس از درمان عفونت سوزاک دوباره آلوده کنید.

 

مطالعه بیشتر:

1- آیا عفونت قارچی واژن از طریق برقراری رابطه جنسی به همسرم منتقل می شود؟

2- آیا داشتن رابطه جنسی سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند؟

3- علل رابطه جنسی دردناک در زنان