The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

علت عفونت ادراری در بارداری چیست؟ چه علایمی دارد

احتمالا شدیده اید که بانوان بیشتر از آقایان به مشکلات دستگاه ادراری تناسلی همچون عفونت ادراری مبتلا می شوند که علت اصلی آن مربوط به آناتومی دستگاه ادراری تناسلی در بانوان است. اما آیا می دانید که احتمال بروز عفونت ادراری در مادران باردار بسیار بیشتر از بانوانی است که حامله نیستند؟ آیا می دانید که علت عفونت ادراری در بارداری چیست؟ برای کسب اطلاعات کامل درمورد پاسخ این پرسش ها متن زیر را مطالعه کنید.

عفونت ادراری در بارداری چه علایمی دارد؟

هر نوع عفونتی در دوران بارداری نه تنها سلامت مادر بلکه سلامت جنین را نیز در معرض خطر قرار می دهد، به همین دلیل باید سعی کنید درباره عفونت های رایج در این دوران اطلاعات کافی کسب کنید و روش های پیشگیری و مقابله با آنها را بیاموزید.

دستگاه ادراری بهترین مکان کشت و رشد میکروب ها به شمار می رود. بطور کلی باکتری و میکروب ها در مناطقی از بدن که تحت فشار رحم هستند، رشد بیشتری می کنند. فشار رحم در حال رشد و همچنین خاصیت شل کنندگی عضلات توسط هورمون های بارداری زمینه ورود انواع باکتری از نواحی مختلف بدن بدرون دستگاه ادراری را مهیا می کند. عفونت این ناحیه از بدن گاهی هیچگونه علائمی به همراه ندارد و به تعویق انداختن درمان آن می تواند آسیب جدی به بدن برساند. خوشبختانه عفونت ادراری به راحتی قابل درمان است.

 دستگاه ادراری کجا قرار دارد؟

دستگاه ادراری زنان همانند دستگاه ادراری مردان که وظیفه دفع آب اضافی و مواد زاید را از بدن به عهده دارد از دو کلیه، یک مثانه، دو مجرای ادرار و یک پیشابراه تشکیل شده است. ادرار درون کلیه ها تولید می شود، مجراهای ادراری آن را از کلیه ها به درون مثانه انتقال می دهند، مثانه ادرار را ذخیره و جمع آوری می کند و در انتها لوله پیشابراه ادرار را به خارج از بدن منتقل می کند. برخی مواقع باکتری های روی پوست از راه سوراخ پیشابراه وارد دستگاه ادراری می شوند و ایجاد عفونت می کنند.

بیشتر این عفونت ها مانند "سیستیت یا عفونت مثانه" درون مثانه ایجاد می شوند، گاهی باکتری ها درون مجاری ادرار رشد و ایجاد عفونت می کنند و در وخیم ترین حالت می توانند بالاتر رفته و به کلیه برسند. مواجه شدن مادر با هرگونه مشکل جسمانی در دوران بارداری می تواند ترسناک باشد، زیرا ممکن است سلامت جنین را نیز تهدید کند. بر اساس یافته های پزشکی، عفونت مثانه و سایر اندام های سیستم ادراری می تواند موجب مشکلات خاصی در دوران بارداری مانند سرایت عفونت به کلیه و در موارد حاد سقط جنین شود.

 دلایل عفونت ادراری در بارداری:

به چندین دلیل در دوران بارداری بدن شما نسبت به عفونت ادراری مستعد می شود از جمله:

آناتومی بدن: تمامی بانوان در معرض ابتلا به عفونت ادراری قرار دارند زیرا لوله پیشابراه آنها نسبت به مردان کوتاه تر است، به همین دلیل باکتری ها راحت تر می توانند وارد مثانه شوند. مادران باردار بیشتر از سایر بانوان در معرض خطر عفونت دستگاه ادراری قرار دارند، اصلی ترین علت عفونت ادراری در بارداری تغییرات هورمونی است، زیرا تغییرات هورمونی باعث حرکت راحت تر باکتری ها می شود و از طرفی با رشد رحم فشار بیشتری به دستگاه ادراری وارد می شود و اجازه تخلیه کامل ادرار را به مثانه نمی دهد. این مشکل در بارداری دو یا چندقلویی چند برابر می شود.

 باکتری های مقعد: باکتری هایی که موجب عفونت ادراری می شوند از نقاط مختلفی از بدن می توانند به این ناحیه راه پیدا کنند. یکی از شایع ترین باکتری های مهاجم باکتری اشرشیا کولی (E.coli) نام دارد که از مقعد وارد مثانه می شود. از آنجایی که لوله پیشابراه در بانوان نزدیک به مقعد قرار دارد، باکتری ها می توانند براحتی انتقال پیدا کنند. شستن و دست کشیدن از عقب به جلو می تواند موجب انتقال این باکتری به درون دستگاه ادراری شود.

 رابطه جنسی: به یاد داشته باشید که رابطه جنسی به خودی خود دلیل عفونت ادراری در بارداری محسوب نمی شود بلکه برقراری رابطه جنسی در دوران بارداری نه تنها کاملاً بی خطر است بلکه بسیار مفید نیز به شمار می رود، مگر در صورتیکه پزشک این کار را برای شرایط شما منع کرده باشد. این کار از طرفی می تواند به عفونت دستگاه ادراری بیانجامد زیرا ممکن است در طول رابطه جنسی باکتری های نزدیک واژن با فشار به داخل پیشابراه انتقال پیدا کنند. بنابراین بهتر است برای پیشگیری از این امر، قبل و بعد از برقراری رابطه جنسی حتماً ادرار کنید تا باکتری ها تخلیه شوند.

 استرپتوکوک های گروه ب: این نوع باکتری که معمولاً در روده وجود دارد در دوران بارداری می تواند به دستگاه ادراری راه پیدا کرده و علت عفونت ادراری در بارداری باشد. پزشک در اواخر بارداری از شما آزمایش می گیرد تا از عدم این عفونت مطمئن شود، او در صورت ابتلا به عفونت ناشی از این نوع باکتری، آنتی بیوتیک های مخصوص را تجویز خواهد کرد.

عفونت مثانه که با نام سیستیت یا التهاب مثانه نیز شناخته می شود، اغلب در سنین جوانی، میانسالی و بیشتر در زنان رخ می دهد. کارشناسان معتقدند ازجمله مهمترین علت عفونت ادراری در بارداری به ترتیب زیر است:

  • هورمون پروژسترون که در بارداری افزایش پیدا می کند، از طریق شل کردن عضلات صاف و اسفنگترها جریان ادرار را کاهش می دهد، به همین دلیل باکتری ها می توانند به راحتی در مثانه و مجاری ادرار رشد کنند و موجب عفونت شوند.
  • بدلیل رشد رحم در طی بارداری، مثانه و سایر اندام های ادراری تحت فشار قرار می گیرند و ادرار نمی توان بطور کامل تخلیه شود.
  • مثانه در دوران بارداری بیشتر در معرض مشکل برگشت ادرار قرار دارد، این وضعیت می تواند موجب بازگشت جریان ادرار به درون مثانه و در نهایت موجب افزایش باکتری و ابتلا به عفونت شود.

علاوه بر این موارد خطرناک دیگری هم وجود دارند که می توانند علت عفونت ادراری در بارداری محسوب شوند، در صورت مواجه با هر یک از موارد زیر حتماً با پزشک خود صحبت کنید:

  • سابقه عفونت ادراری مکرر
  • دیابت بارداری
  • بیماری کم خونی داسی شکل
  • مشکلات کلیوی
  • سابقه جراحی دستگاه ادراری یا مجاری ادرار

مطالعه بیشتر:

عفونت ادراری در بارداری ، علائم و روش های درمان و پیشگیری

تاثیر عفونت ادراری در بارداری بر جنین چیست؟