پرسش و پاسخ در مورد حفظ زیبایی در بارداری

- پیش از هر گونه آرایش و پیرایش با پزشک مشورت کنید.

- نشانه‌های کشیدگی، لکه‌ های پوستی، آکنه و رگ‌های عنکبوتی اغلب مربوط به بارداری شماست. با کمک متخصص پوست مجرب می ‌توان این عوارض را کنترل کرد. در غیر این صورت، کرم‌ های بدون نسخه برای کشیدگی پوست ایمن هستند. اما درمان‌های معمول برای آکنه ایمن نیستند. بنابراین، ابتدا با پزشک مشورت کنید.

- در دوران بارداری اگر برای زیر دوش رفتن انرژی ندارید، شامپوهای خشک به دادتان می ‌رسد.

- پوست باردار برابر است با خارش پوست، بنابراین به طور مکرر از مرطوب ‌کننده استفاده کنید.

- معمولا آرایش صورت در دوران بارداری ایمن است. فقط مطمئن شوید که محصولات تاریخ گذشته را دور بریزید.

- از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. گرچه سرطان پوست با بارداری تشدید نمی‌شود، این بیماری می‌تواند در دوران بارداری رخ دهد. کرم ضدآفتاب همچنین به کنترل لکه‌های پوستی کمک خواهد کرد.

- کارهایی که دمای بدن را افزایش می‌دهد (مثل سونا، وان آب داغ، جکوزی یا حمام طولانی) توصیه نمی‌شود.

- همیشه مطمئن شوید که از متخصص مجربی بهره می‌برید و وقتی برای رفتن به آرایشگاه تصمیم گرفتید، آرامش داشته باشید.

بعد از مطالعه توصیه های برای حفظ زیبایی در دوران بارداری در ادامه به سوالات توسط متخصصین پاسخ داده خواهد شد، لطفا با ما همراه باشید.

7 پرسش و پاسخ در مورد حفظ زیبایی در بارداری

1- آیا از ترکیباتی که در تولید محصولات زیبایی استفاده می شوند باید دوری کرد؟

دکتر نوری، متخصص پوست، توصیه می ‌کند: از تمام ویتامین‌ های موجود در یک کرم (در بسیاری از محصولات پوستی ضد پیری یافت می ‌شود) و محصولاتی که محتوی اسید سالیسیلیک هستند باید پرهیز کرد. توضیحات مربوط به محصول را بخوانید. اسیدهای آلفا هیدوکسیل، اسیدهای لاکتیک و گلیکولیک ایمن هستند. بانوان باردار نباید عصاره‌ قوی روغن‌ها یا دیگر ترکیبات محرک را مصرف کنند. درمان‌هایی که با استفاده از جریان برق و امواج زیاد صورت می‌گیرند نیز ممنوع است.

2- در دوران بارداری برای زیبایی چه مواردی توصیه می‌شود؟

بهتر است در سه ماهه‌ دوم ماساژ بگیرید، اما رسیدگی به صورت، مانیکور و پدیکور در طول دوران بارداری مجاز است. درمان‌ های لاغری، ای‌پی‌ال یا لیزر و هر آنچه با القای گرماست، ممنوع است. فقط برخی از مواد شیمیایی در دوران بارداری مجاز است، بنابراین، مشاوره با متخصصان ضروری است. همچنین باید نوع ماساژ شما در دوران بارداری ایمن باشد. برخی از مراکز ماساژ مخصوص بانوان باردار را ارائه می‌ دهند.

3- آیا هنگام بارداری، می‌توانم از موم استفاده کنم؟

به گفته دکتر هیلی فاتین، متخصص پوست و زیبایی، بله. از بین بردن موهای بدن با موم یا تراشیدن آن منعی ندارد، اما از گزینه‌ های دیگر از بین بردن موی بدن پرهیز کنید. گاه کرم‌های از بین ‌برنده‌ مو شامل ترکیباتی ‌اند که سوال ‌برانگیز است و باعث ناراحتی می ‌شود. بهتر است در دوران بارداری از لیزر و الکترولیز دوری شود.

4- آیا برای مادران پدیکور مجاز است؟

پاسخ: بله. وقتی دیگر نمی‌توانید انگشتان پای تان را ببینید و به پاهای تان دست بزنید، پدیکور بهترین راه است. فقط باید مجری کار از بارداری تان مطلع باشد تا احتیاط کند.

5- آیا رنگ کردن مو در دوران بارداری سلامتی جنین را به خطر می اندازد؟

متخصصان هنوز به توافق نرسیده‌اند. به گفته‌ی دیوید گیلسون، متخصص آرایش، باید رنگی بدون ترکیبات آمونیوم، پارابن‌ها و سولفات انتخاب کنید و مطلوب است که بدون بو باشد. رایحه ضرورتا بد نیست، اما می‌تواند موارد ناخوشایند را پنهان کند. من به مشتری‌های نگران خود شامپوهای رنگی را معرفی می‌کنم تا با آن دوازده هفته‌ اول بارداری را بگذرانند. های‌لایت نیز گزینه‌ ایمنی است، زیرا مواد شیمیایی به ندرت با پوست سر تماس می‌یابد. به یاد داشته باشید که در دوران بارداری (مثل هر زمان دیگر)، پوست شما هنوز میزان کمی از محصولات را جذب می‌کند، چه کرم روی صورت یا رنگ موی سر باشد. اگر زخم یا بریدگی روی سر دارید، مراقب باشید. هر ماده‌ شیمیایی که آن را تنفس می‌کنید، خطرناک است.

 

6- آیا ماساژ گرفتن یا رفلکسولوژی (بازتاب‌درمانی) در دوران بارداری ایمن است؟

به گفته‌ متخصص ماساژ و رفلکسولوژی بانوان باردار، لائورا تاماس، در دوران بارداری ماساژ و رفلکسولوژی مانعی ندارد، اما اگر سابقه‌ زایمان زودرس، فشار خون بالا، لخته خونی در رگ‌ های عمیق یا خون ریزی واژن وجود داشته باشد، توصیه نمی‌ شوند. از تخت‌های ماساژ که برای پذیرایی از شکم باردار سوراخی در میان اش دارد، پرهیز کنید. این تخت‌ها باعث کمر درد شود. با ماساژ و رفلکسولوژی در دوران بارداری، به آرامش دست می‌یابید. همچنین باعث فوایدی مانند کاهش اضطراب، هورمون‌های استرس و پیچیدگی‌های بارداری می‌شود.

7- آیا نرم کننده‌ مو (مخصوص موهای مجعد) برای مادر و بچه مضر است؟

احتمالا بهترین کاری که می‌توان برای فرزند درون انجام داد، طبیعی ماندن است. دلیلی وجود ندارد که نرم کننده‌ مو (که حاوی مواد شیمیایی است) به فرزندتان آسیب نمی‌رساند، بنابراین باید از آنها دوری جست. همچنین به یاد داشته باشید که در اثر دگرگونی‌های هورمونی، پوست و موی باردار بسیار حساس است. به علاوه، با حضور برخی از هورمون‌ها، شاید این محصولات مثل سابق کارایی نداشته باشد. اما اگر زیاده‌روی نشود، برخی از آنان ایمن به حساب می‌آیند. خانم‌های سیاه‌پوست سال‌هاست که از مواد شیمیایی برای صاف کردن موهای شان استفاده می ‌کنند. مثل همه‌ مواد شیمیایی، در صورت زیاده ‌روی به سوزاندن شیمیایی می ‌انجامد. این مواد را می ‌توان با شوینده‌ های خانگی، صابون، شامپو و حتی اسپری موی سر مقایسه کرد. اگر هر شش هفته یک بار استفاده شود، چنانچه در دستورالعمل آن آمده است، انتخاب انواع آن ایرادی ندارد. اگر صاف کردن موهای تان ضرورت دارد، بهتر است تا سه ماهه‌ دوم صبر کنید.

منبع: nytimes