ماشین حساب تولد و فرمول محاسبه تاریخ زایمان

معمولا خانم ها بلافاصله بعد از این که از بارداری خود مطلع می شوند، اولین چیزی که را که می خواهند روی تقویم یادداشت کنند، روز دقیق به دنیا آمدن فرزندشان است. آیا واقعا چنین امکانی وجود دارد؟ آری و خیر. فقط پنج درصد از نوزادان در موعد مقرر وارد این جهان می‌ شوند.

اکثر پزشکان، نقطه آغاز بارداری را از اولین روز آخرین عادت ماهانه محاسبه می‌کنند، پس در واقع شما در دو هفته اول بارداری تان، واقعا باردار نبوده‌ اید.

زیرا معمولا ده ساعت بعد از آمیزش جنسی، اسپرم با تخمک ملاقات می‌کند یا لقاح جنین رخ می‌دهد. و جایگزینی تخمک بارورشده یا زایگوت (zygot) در رحم نیز می‌تواند پنج یا شش روز و نیم بعد از تخمک‌ گذاری اتفاق بیافتد.

بنابراین تخمین زمان دقیق لقاح جنین نسبتا کار مشکلی است، زیرا زمانی‌که تصور می‌ کنید و می‌ گویید که هم‌ اکنون بنیان جنین خود را گذاشتیم، ممکن است برخلاف تمامی رویاهای شما، لقاح واقعی در زمان آمیزش اتفاق نیفتاد.

زیرا تخمک بانوان برای حدودا 12 تا 24 ساعت بعد از تخمک‌ گذاری و اسپرم وارد شده در واژن و رحم برای بیش از سه تا چهار روز می‌ تواند زنده بماند. البته یک تخمک فقط تا حدود ده ساعت بعد از آمیزش جنسی می‌تواند بارور شود، اما به این علت که هیچ‌ کس نمی‌ داند چه زمانی این اتفاق می‌افتد، پزشک از تاریخ اولین روز آخرین عادت ماهیانه، زمان بارداری شما را محاسبه می‌کند. این زمان بهترین موقع برای محاسبه است.

محاسبه تاریخ تولد امروزه روشی که معمولا مورد استفاده قرار می‌گیرد شامل افزودن نه ماه، از انتهای آخرین عادت ماهیانه و کم کردن یک هفته از آن است. این سیستم با نام روش آخرین عادت ماهیانه (LMP) شناخته می‌شود.

شما می توانید با وارد کردن اولين روزِ آخرين قاعدگی (LMP) خود در ابزار هفته به هفته و تقویم روزانه بارداری نی نی+ علاوه بر مشاهده تاریخ تخمینی زایمتنتان، از تغییرات بدن خود، رشد جنین ،باید ها و نبایدهای بارداری آگاه شوید.

 

مثال: اگر تاریخ اولين روزِ آخرين قاعدگی برابر با 10 فروردین 1396 باشد به آن 9ماه اضافه می کنیم که نتیجه می شود 96/10/10 می شود و در نهایت از این مقدار یک هفته (7) کم می کنیم و تاریخ تخمینی تولد نوزاد برابر می شود با  96/10/3.

روش دیگری که می‌ توانید به وسیله آن تاریخ زایمان را محاسبه کنید، است که با تفریق سه ماه از اولین روز آخرین عادت ماهیانه و افزودن هفت روز به آن محاسبه می‌شود، حال اگر به اين تاريخ يكسال اضافه نمائيد، تاريخ زايمان شما به دست می آيد.

اگر میانگین چرخه عادت ماهیانه شما طولانی‌ تر یا کوتاه‌ تر از 28 روز است، باید روزهای اضافی را به زمان زایمان (EDD) افزوده یا روزهای کمتر را از آن کم کنید. نام این روش فرمول نیجل (Naegle's Formula) است. او نشان داد که میانگین طول مدت بارداری انسان، در حدود 266 روز از لقاح جنین است.

نیجل فرض را بر این گرفت که اکثر بانوان چرخه‌ای 28 روزه را پشت سر می‌گذارند و در روز چهاردهم تخمک‌گذاری می‌کنند. او با استفاده از این اطلاعات، فرمولی ریاضی برای محاسبه تقریبی موعد زایمان ابداع کرد.

فرمول تاریخ تخمینی زایمان: ((اولین روزِ آخرین پریود + 7 روز) – 3 ماه) + یکسال= زمان زایمان. 

برای مثال : اگر اولین روزِ آخرین پریود (LMP)  یکم آذر 96 باشد به آن 7 روز اضافه کرده (نتیجه می شود 8 آذر) و سپس از آن 3 ماه کم می کنیم (نتیجه 8 شهریور 96 می شود) و به نتیجه 1 سال اضافه می کنیم و در نهایت زمان تخمینی زایمان  8 شهریور 97 به دست می آید.

(( 1 آذر 96 + 7 روز) – 3 ماه) + یکسال =  8 شهریور 97.

 اما فقط درصورتی‌که سزارینی انتخابی داشته باشید این زمان دقیق خواهد بود، در غیر اینصورت زمان واقعی بدنیا آمدن نوزاد قابل پیش‌ بینی نیست.

دکتر کارین استین پیشنهاد می‌کند که مادران بهتر است در محدوده زمانی دو هفته قبل از تاریخ زایمان (EDD) یعنی هفته 38 بارداری تا دو هفته بعد از آن، منتظر تولد فرزند خود باشند و بر روی تاریخ دقیق زایمان زیاد تمرکز نکنند. او همچنین توصیه می‌کند: برای پرهیز از فشار دوستان و اقوام که می‌پرسند: "بچه هنوز به دنیا نیومده؟" بهتر است دیرترین زمان زایمان احتمالی را به آنها اعلام کنید.

جنین‌ در رحم تقویم ندارد، بنابراین بهتر است به آنان اجازه دهید تا زمانی‌که آماده هستند، وارد این جهان شوند.

دکتر تینا اوت می‌گوید: حالت تهوع صبحگاهی مشکلی است که معمولا همه خانم‌‌های باردار با آن مواجه هستند. سعی کنید از مصرف غذاهایی با بافت سفت اجتناب کنید.

برای مثال؛ ماست، خوراکی‌ ای با بافت نرم است که به سادگی بلعیده می‌شود. همچنین از پریشانی و فعالیت شدید پرهیز کنید.

طی این دوران اجازه دهید، همسرتان کارهای سنگین را انجام دهد و از خوردن غذاهای گرم خودداری کنید، زیرا ممکن است آنها رایحه بیشتری داشته باشند.

بعضی از بارداران با پرهیز از مصرف غذاهایی با مزه نعناع تغییر مثبتی را احساس کرده‌اند. شستن دندان‌ها با جوش‌شیرین را امتحان کنید. حداقل هر دو ساعت، یک لیوان آب بنوشید زیرا نگهداری از آب بدنتان حیاتی است.

طی روز چندین میان وعده‌ داشته باشید، چرا‌ که احتمالا غذایی کامل را نمی‌توانید در شکم نگهدارید. خوردن و نوشیدن را همزمان انجام ندهید. حداقل یک ساعت بین خوردن و نوشیدن فاصله بیاندازید.

 

اولين روزِ آخرين قاعدگی (LMP) خود را در ابزار محاسبه تاریخ تخمینی زایمان وارد کنید و تاریخ احتمالی تولد فرزندتان را ببینید.

 

 

منبع: ترجمه: پرستو اسدی