همه چیز درباره خوراندن آب به نوزاد!

آب، مایع حیات است. تنها بزرگسالان نيستند كه احساس تشنگی می كنند. نوزادان نیز بايد آب بنوشند.

چه موقع
به طور كلي بهتر است براي آب دادن به نوزاد تا ۶ ماهگي و يا حداقل زماني كه نوزاد شروع به خوردن غذاهاي جامد كند، صبر كنيد. چون رژيم غذايي نوزاد كه عمدتا شامل شير است تا ۶ ماهگي تمام نياز او به آب را برطرف مي كند. با اين وجود در صورت گرماي زياد هوا يا تب دار بودن نوزاد كه منجر به كاهش اشتهای او شود، می توانید در طول روز به دفعات مکرر مقدار کمی آب به او بدهيد تا نوزاد دچار كم آبي نشود.

چگونه
نوزاد نسبت به محتويات آبي كه مي نوشد حساس است، بنابراین نبايد به طور مستقيم از آب لوله کشی شير به فرزندتان آب بدهید. مواد معدني مانند كلسيم و منيزيم و يا نمك هايي از قبيل سديم و پتاسيم چه به مقدار خيلي كم و يا خيلي زياد مي توانند باعث بروز مشكلاتي در سلامتي نوزاد شود. لازم به ذکر است که در صورت احتمال آلودگی آب به میکروب، بزرگسالان و كودكان بزرگتر قادر به مبارزه با آن خواهند بود در صورتي كه سيستم ايمني نوزاد نابالغ بوده و هنوزآماده این کار نیست.

- به منظور از بين بردن ميكروب های مضر و آماده سازي آب براي مصرف، آن را به مدت يك دقيقه بجوشانيد تا خطري براي سلامتي نوزاد نداشته باشد.

- هم چنين بايد تا چهار ماهگي براي تهيه شير نوزاد از آب جوشيده استفاده كرد. دستور العمل تهيه شير خشك را با دقت دنبال كنيد، چون كم یا زياد بودن آب مي تواند باعث به خطر افتادن سلامتي نوزاد شود.

- آب چشمه و حتي آب هاي تصفيه شده داخل بطري هم بايد جوشانده شوند.

- آب جوشیده را می توان در مقادير كم و در يك ظرف استريل درب دار نگهداري كرد.

- آب جوشيده به مدت دو تا سه روز در يخچال و ۲۴ ساعت در دماي محيط قابل نگهداري است.

- جوشاندن آب، باعث حذف مواد شيميايي و يا معدني آب نخواهد شد.

- نه آب تصفيه شده و نه آب مقطر (آب خالص) به دليل نداشتن املاح معدني براي استفاده نوزاد توصيه نمي شوند. اين نوع آب ها مي توانند اثرات سوئي بر سلامت نوزاد داشته باشند.

- برخي از مواد معدني موجود در آب از اهميت فراواني برخوردارند: كلسيم در تشكيل استخوان ها و دندان ها مفيد است، پتاسيم و سديم براي عضلات ضروري اند. و منيزيم نیز براي استخوان سازي، استحكام دندان ها و عملكرد صحيح عضلات مورد نیاز است.

- بنا به توصيه سازمان بهداشت كانادا براي تصفيه آب مورد نیاز نوزادان، نباید از دستگاه های تصفیه آب خانگی استفاده کرد. تصفیه آب با فیلتر کربن باعث افزایش میزان باکتری ها می شود. رسوب زدایی، میزان سدیم آب (که حاوی نمک است) را افزایش می دهد، دستگاه های اسمز معکوس هم بر عکس باعث کاهش مواد معدنی آب می شوند.

- در صورتي كه آب داراي كيفيت خوبي باشد مي توان بعد از چهار ماهگي مستقيما از آب لوله کشی به نوزاد آب داد. با اين حال شير آب را كمي باز بگذاريد تا آب خنك شده و از حذف برخي ميكروب ها و عناصر مضري مثل (سرب و مس) كه ممكن است در لوله هاي آب موجود باشند، مطمئن شويد.

- به دليل بروز پوسيدگي دندان هرگز از آب قند استفاده نکنید. كودك به نوشيدن اين آب عادت مي كند و تغيير ذائقه او كار دشواری خواهد بود.

چه مقدار
پس از شش ماهگي به طور منظم به او آب بدهيد، زيرا آب نسبت به آب ميوه كه حاوي مقادير بالايي از قند و كالري است، بسيار بهتر و مفیدتر است. نگران نباشيد آب جلوي احساس گرسنگي را نمي گيرد، فقط تشنگي را برطرف مي كند.

- نوزاد به ازاي هر كيلوگرم از وزنش به حدود يكصد ميلي ليتر ( معادل ۳/۱ فنجان) آب نياز دارد.

- سعي كنيد كودك را به جاي آب ميوه، بيشتر به نوشيدن آب عادت دهيد.

- اگر نوزاد شما هنوز هم شب ها از خواب بيدار مي شود، سعي كنيد به جاي شير بيشتر به او آب بدهيد. زيرا احتمالا بيشتر تشنه است تا گرسنه. وقتي نوزادتان كمي بزرگ تر شد مي توانيد يك شيشه حاوي آب بدون قند در اختيارش بگذاريد تا خودش در مواقع تشنگي بدون بيدار كردن شما از آن بنوشد. 

- طبيعتا در هنگام تب و يا در صورت گرماي شديد نوزاد به آب بيشتري نياز خواهد داشت.

منبع: parents