پیشگیری از بارداری با دپو پروورا (Depo Provera)

دپو پروورا (Depo Provera) نوعی  داروی تزریقی است که با کاهش هورمون پروژسترون، تخمک گذاری تخمدان ها را متوقف می کند.

اگر شما نیز جزو سه درصد از زنانی هستید که از دپو پروورا (Depo Provera) برای پیشگیری از بارداری استفاده می کنید، باید بدانید پس از توقف تزریق این دارو چگونه باردار خواهید شد.

تزریق یک دوز از داروی دپو پروورا (Depo Provera) بارداری را تا سه ماه به تعویق می اندازد، بنابراین در طول سه ماه و به احتمال زیاد بیش از آن نیز باردار شدن امکان پذیر نیست.

دکتر هیلدا هاتچرتون، رئیس بخش زنان و زایمان مرکز درمانی دانشگاه کلمبیا در نیویورک گفت:" احتمال باردار شدن، سه ماه پس از تزریق دارو امکان پذیر است، اما تنها پس از گذشت چند ماه (حداقل چهار تا شش ماه و حداکثر 12 ماه) از تزریق این دارو، تخمک گذاری و پریود شدن آغاز می شود."

اگر دو سه ماه پس از توقف تزریق این دارو باردار شدید، نشان دهنده این است که دپو پروورا (Depo Provera) وظیفه اش (پیشگیری از باردار شدن) را به درستی انجام نداده است. اگر باردار نشده اید نگران نشوید و به تلاش تان برای باردار شدن ادامه دهید.

تاثیر تزریق دپو پروورا (Depo Provera) بر قدرت باروری طولانی مدت است. سه ماه پس از توقف تزریق این دارو قدرت باروری به حالت عادی بازگشته و احتمال بارداری افزایش می یابد. دکتر استین گفت:" برخی از پزشکان معتقدند سه ماه پس از توقف تزریق این آمپول قدرت باروری به حالت عادی باز می گردد اما شواهد متعددی نشان می دهند، زنانی که این دارو را مصرف کرده اند برای باردار شدن باید شش ماه صبر کنند.

مطالعه بیشتر:

1- انواع داروهای باروری زنان برای درمان ناباروری

2- داروهای باروری ایمن هستند؟

منبع: parents