براي بارداري بعد از نزديكي چه بايد كرد ؟

پیدا کردن زمان مناسب برای اقدام به بارداری و این که بدانید براي بارداري بعد از نزديكي چه بايد كرد خود یکی از نکات کلیدی در زمینه باردار شدن سریع است. اگر ماه ها تلاش می کنید و نتیجه مطلوب حاصل نشده است، شاید باید کمی بیشتر دقت کنید و با رعایت چند نکته کوچک به زودی دو خط پررنگ بر روی بی بی چک شما ظاهر شود. برای این که بدانید مراقبتهاي بعد از نزديكي براي بارداري چیست، این متن را مطالعه کنید.

برنامه ریزی برای باردار شدن

آیا برای تشکیل یک خانواده برنامه ریزی می کنید؟ یا می‌خواهید خانواده کنونی‌تان را بزرگتر کنید؟ تصمیم‌ گیری در مورد داشتن فرزند یک فصل هیجان انگیز در زندگی همه ما است. وقتی همه چیز به شکلی که تصور می‌کردیم پیش نمی‌رود، می‌تواند ناامید کننده باشد. برنامه‌ریزی و داشتن آگاهی می‌تواند بهترین کمک در هنگام بارداری برای شما باشد بعلاوه دانستن نکات لازم درمورد این که براي بارداري بعد از نزديكي چه بايد كرد، شانس لقاح اسپرم و تخمک به طرز چشمگیری افزایش می دهد. آیا به دنبال افزایش سریع شانس بارداری خود هستید؟ در این راهنما، به شما کمک خواهیم کرد قسمت‌های ناامید کننده را کنار بگذارید و در سریع‌ترین زمان ممکن به هدف نهایی خود برسید.

این درست است که شما نمی‌توانید بر سرعت باردار شدن تان کنترلی داشته باشید، با این وجود چند اقدام موثر وجود دارد که می‌توانید با انجام آنها شانس خود را برای افزایش سرعت باردار شدن بالا ببرید.

1- روش های جلوگیری از بارداری را متوقف کنید

قبل از این که به شما بگوییم براي بارداري بعد از نزديكي چه بايد كرد، ابتدا لازم است روش جلوگیری خود را به طرز صحیح کنار بگذارید. قطع یکباره قرص جلوگیری در وسط دوره نظم هورمون های شما را بر هم می زند.

اگر از روش‌های کنترل بارداری مثل قرص های ضد بارداری استفاده می‌کنید، به زمان زیادی بین متوقف کردن آنها و تلاش برای باردار شدن نیاز دارید. پیش از قطع قرص‌ها یک دوره کامل قرص را تمام کنید تا تعادل هورمونی بر هم نخورده و بدن شما دچار سردرگمی نشود. ممکن است بدن شما برای تنظیم هورمون‌ها و از سرگیری تخمک گذاری به چند ماه زمان نیاز داشته باشد. همچنین ممکن است شما مجددا تخمک گذاری را از سر بگیرید. اگر از دستگاه داخل رحمی (IUD) استفاده می‌کنید، لازم است به پزشک تان مراجعه کنید تا آن را خارج کند. اگر از کاندوم، اسپرم کش ها و یا سایر روش‌های غیر هورمونی کنترل بارداری استفاده می‌کنید، هنگام آماده شدن برای بارداری از استفاده از آنها را کنار بگذارید.

2- برای معاینه های قبل از بارداری به پزشک مراجعه کنید

اهمیت آمادگی بدن را دست کم نگیرید. اطمینان از سلامتی کامل شما قبل از اقدام به باردار شدن می‌تواند شما را برای یک بارداری سالم آماده کند. اگرچه اطمینان از سلامتی شریک زندگی شما برای داشتن فعالیت جنسی مهم است، اما بیشتر مسئولیت پیش از بارداری بر روی شما متمرکز است.

اگر می‌خواهید برای باردار شدن اقدام کنید و می پرسید براي بارداري بعد از نزديكي چه بايد كرد، ابتدا پزشک باید چند آزمایش خون برای شما تجویز کند. این آزمایشات می توانند، هرگونه بیماری یا شرایط، یا مشکل اساسی در زمینه سلامتی که برای بارداری زیان آور باشد، را شناسایی کنند. هنگام برنامه ریزی برای بارداری، همیشه باید بیماری‌های مقاربتی موجود را برطرف کنید. اینها می‌توانند بر روی باروری شما تأثیر بگذارند - هم در کوتاه مدت و هم در درازمدت.

بسیاری از بیماری‌های مقاربتی همچنین می‌توانند به رشد و شکل‌گیری جنین آسیب برسانند. اگر دچار بیماری مقاربتی هستید، اطمینان حاصل کنید که شریک زندگی شما نیز مورد ارزیابی قرار گرفته و تحت درمان قرار گیرد. در مراجعه به پزشک، اگر شما اهل زیاده‌روی در ورزش هستید، از پزشک خود بپرسید که آیا باید بیشتر ورزش کنید یا کمتر. پزشک تان به احتمال زیاد تغییر در رژیم غذایی شما، از جمله ترکیب ویتامین‌های دوران بارداری را پیشنهاد می‌کند.

3- چرخه عادت ماهانه خود را بشناسید

اولین قدم برای باردار شدن پیدا کردن زمان تخمک گذاری است و در گام بعدی باید بدانید که براي بارداري بعد از نزديكي چه بايد كرد. روزهای سیکل ماهانه خود را بشمرید با استفاده از اپلیکیشن نی نی پلاس روزهایی باروری را پیدا کرده و در آنها یک روز درمیان نزدیکی کنید. اگر شمارش روزها برایتان سخت است و یا تاکنون به این وسیله نتیجه نگرفته اید، استفاده از کیت تخمک گذاری گزینه بسیار مناسبی است.

 

بعد از نزديكي براي باردار شدن چه بايد كرد؟

با رعایت چند دستورالعمل ساده بعد از نزدیکی می توانید شانس باردار شدنتان را افزایش دهید درواقع این کارها احتمال لقاح اسپرم و تخمک را افزایش می دهد.

1- پس از مقاربت در رختخواب دراز بکشید

برای کمک به رسیدن اسپرم به تخمک می توانید بعد از برقراری رابطه جنسی در رختخواب بمانید. ایستادن و راه رفتن هر دو باعث می شوند که جاذبه زمین بر علیه شما عمل کند. باقی ماندن در حالت درازکش در رختخواب می تواند به اسپرم شانس بیشتری برای دستیابی به تخمک  بدهد. بنابراین:

  • دراز بکشید
  • با قرار دادن یک بالش در زیر کمر و لگن خود، بالاتنه را در سطح پایین تری نسبت به لگن قرار دهید
  • پاهایتان را بر روی دیوار بگذارید
  • نیم ساعت در این وضعیت بمانید

2- از مصرف روان کننده ها خودداری کنید

استفاده از روان کننده برای نرم کردن موضعی آلت تناسلی ممکن است هنگامی که قصد باردار شدن دارید، ایده خوبی به نظر برسد. در مجموع، شما رابطه جنسی را به منظور باردار شدن انجام می دهید و احتمالآ مکررآ این کار را تکرار می کنید. روان کننده ها می توانند به رفع سوزش شما کمک کنند.

با این حال، روان کننده ها می توانند مانع رسیدن اسپرم به تخمک شوند. اگر سعی در باردار شدن دارید، اجتناب از روان کننده ها به طور کلی بهترین راه برای جلوگیری از مزاحمت برای حرکت اسپرم است.

اگر نمی توانید از روان کننده ها اجتناب کنید، از یک روان کننده مخصوص بارداری استفاده کنید. اگر به دنبال چیزی طبیعی تر هستید، روغن کانولا، روغن زیتون را می توان به عنوان روان کننده در هنگام تلاش برای باردار شدن استفاده کرد.

اکنون که می دانید براي بارداري بعد از نزديكي چه بايد كرد، شاید با رعایت چند نکته کوچک بتوانید هرچه سریع تر به نتیجه مطلوب برسید.

 

مطالعه بیشتر:

1- آموزش پوزیشن صحیح نزدیکی و نحوه آميزش براي باردار شدن

2- علت دیر باردار شدن زنان چیست و چگونه قابل پیشگیری است؟

3- چگونه احتمال باردار شدن و تخمک گذاری خود را افزایش دهم؟

 

دیگر مطالب اقدام به بارداری و نکات مهم برای اقدام بارداری صحیح

مطالب دیگر این دسته بندی را می توانید در این بخش مشاهده کنید