The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

عوارض کشیدن سیگار در دوران بارداری و روش های ترک سیگار

اگر قرار است به زودی مادر شوید و حتماً می‌دانید که برای سلامتی خود و فرزندتان باید سیگار را ترک کنید. ولی چطور باید این کار را انجام داد! آیا استفاده از برچسب‌ های نیکوتین یا سیگار الکترونیک مجاز است؟ همراهمان باشید تا لزوم ترک سیگار، عوارض آن بر سلامتی جنین و روش‌های ترک سیگار را بررسی کنیم.

عوارض کشیدن سیگار در بارداری برای جنین

بررسی‌ها نشان داده است که شانس باردارشدن بانوان سیگاری 2 برابر از غیرسیگاری کمتر است. پس اگر برای باردرای تلاش می‌کنید و موفق نشده‌اید، شاید یکی از دلایل سیگاری است که در دست دارید.

اما اگر باردار شده‌اید و هنوز سیگار می‌کشید، توجه داشته باشید که به طور میانگین سیگار، احتمال سقط جنین را 3 برابر افزایش می‌دهد و این میزان در خانم‌هایی ‌که روزانه 30 نخ سیگار می‌کشند به 5 برابر می‌رسد. احتمال بروز بارداری خارج رحمی نیز 2 برابر بیشتر می‌شود. در مورد زایمان پیش از موعد نیز در خانم های سیگاری شیوع بیشتری دارد، می‌توان گفت تعداد خانم های سیگاری که قبل از 34 هفته زایمان می‌کنند 3 برابر زنان غیرسیگاری است.

حتی اگر خوش‌بین باشیم و بگوییم دچار سقط جنین یا زایمان پیش از موعد نمی‌شوید، جالب است بدانید سیگار به شدت بر سلامت و رشد جنین اثر منفی می‌گذارد. جنین اکسیژن را از طریق خون مادر دریافت می‌کند، زمانی که مادر سیگاری است میزان اکسیژن خون کم شده و در عوض میزان مونوکسید که گازی سمی است افزایش می‌یابد.

از سوی دیگر نیکوتین خود تنگ کننده عروق جفت و بند ناف است و باعث کاهش جریان خون و رسیدن اکسیژن و موادغذایی به جنین می‌شود. در این میان نباید فراموش کرد که سیگار اشتها را کاهش می‌دهد، درصورتی که مادر باردار باید تغذیه متعادل و متناسبی داشته باشد. نوزادان مادران سیگاری 30 تا 40 گرم سبک‌تر از نوزادان مادران غیرسیگاری متولد می‌شوند. این کم وزنی به‌خصوص اگر نوزاد پیش از موقع متولد شده باشد خود می‌تواند باعث بروز مشکلات دیگری شود.

 

روش های ترک سیگار در دوران بارداری

توصیه اصلی این است که به محض تصمیم برای بارداری سیگار خود را ترک کنید، اما اگر بارداری ناخواسته داشته‌اید، هنوز هم دیر نیست. اگر در این باره پرسشی دارید یا به دنبال روش مناسبی برای ترک سیگار هستید، نکات زیر را در نظر داشته باشید.

1- برچسب های نیکوتین و آدامس

این برچسب‌ها معمولاً روی بازو چسبانده می‌شوند و از این طریق مقداری نیکوتین وارد بدن می گردد و در نتیجه میزان وابستگی فرد به سیگار کاهش می‌یابد. این برچسب‌ها به مرور باعث کاهش وابستگی بدن به نیکوتین شده و به ترک سیگار کمک می‌کنند. برچسب نیکوتین را می‌توان به صورت آزاد از داروخانه‌ها تهیه کرد. آدامس‌ نیز کارکرد مشابهی دارد.

2- طب سوزنی

در طب سوزنی، درمانگر انرژی حیاتی که در بدن جریان دارد را مجدداً به حد متعادل می‌رساند در نتیجه میل به سیگار در فرد کاهش می‌یابد. البته توصیه می‌شود با پزشکتان مشاوره کنید و فرد متخصصی که برای این دوران آموزش دیده را انتخاب کنید. 

 

عوارض سیگار الکترونیک بر جنین در دوران بارداری

تاکنون هیچگونه تحقیقی در این زمینه انجام نشده است و شاید مشکل اصلی هم همین است. آنچه مسلم است اینکه پروفیلن گلیکول،گلیسرول گیاهی و اسانس‌های موجود هیچ‌یک برای سلامت مضر نیستند، اما میزان بسیار کم‌الکل موجود در مایع سیگار الکترونیک می‌تواند باعث بروز سندرم جنین الکلی شود. بنابراین توصیه می‌شود در درجه اول به روش‌ها کلاسیک یعنی بر چسب نیکوتین، آدامس و...سیگار را ترک کنند. عوارض سیگار الکترونیک بر جنین هنوز مشخص نیست، اما اگر خانمی واقعاً به روش‌های دیگر نمی‌تواند سیگار را ترک کند. به طور حتم عوارض سیگار الکترونیک کمتر از سیگار خواهد بود. مخصوصاً اگر هنگام خرید دقت کنند و انواع بدون الکل را تهیه کنند.

 

مطالعه بیشتر: 

1- روش ترک سیگار در بانوان بارداری

2- تاثیر سیگار کشیدن بر اسپرم مردان

3- عوارض و مضرات سیگار الکترونیکی برای مردان

4- ترک سیگار در بارداری با 14 توصیه مفید

 

منبع: نی نی پلاس