The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

پلاگ مخاطی یا ماده ی مخاطی چیست؟ آیا بلافاصله بعد از از دست دادن پلاگ مخاطی زایمان شروع می شود؟

در مورد برخی از قسمت های بارداری زیاد صحبت نمی شود. مانند لوشیا، که یک خون ریزی طبیعی پس از زایمان است. یا ورنیکس که ماده ای است پنیری شکل که روی پوست جنین را می پوشاند، البته پلاگ مخاطی.

اگر شما مایل هستید بدانید که ماده ی مخاطی چیست، چه شکلی به نظر می رسد، آیا زایمان بعد از افتادن آن شروع می شود و آیا شما باید هوشیار باشید، به مطلب درستی مراجعه کرده اید.

 

پلاگ مخاطی یا ماده ی مخاطی چیست؟

ماده ی مخاطی همان چیزی است که از نام آن پیداست، ماده ای تشکیل یافته از مخاط. در طی بارداری ماده ی مخاطی تشکیل شده و در دهانه ی رحم قرار می گیرد تا مجرای آن را مسدود کند. این کار به علت محافظت کردن رحم شما در برابر باکتری ها و عوامل بیماری زای ناخواسته ای است که می توانند در طی نزدیکی و یا معاینات واژینال داخل رحم شوند.

مخاط دهانه ی رحم به طور طبیعی غنی از اجزای ضد میکروبی می باشد. اما  این ماده ی مخاطی محافظت در برابر باکتری ها را دوبرابر می کند. آنزیم لیزوزیم موجود در پلاک مخاطی دیواره ی سلولی باکتری ها را تخریب می کند.

در مراحل ابتدای بارداری، زمانی که تخمک شروع به طی مسیرش تا رحم می کند، ترشحات از دهانه ی رحم و نیز افزایش در هورمون استروژن و پروژسترون شروع به تشکیل ماده ی مخاطی می کند. گرچه پلاگ مخاطی تا پایان بارداری باقی می ماند، بدن شما به طور مداوم مخاط جدید تولید می کند تا این پلاگ را تازه نگه دارد.

 

 پلاگ مخاطی چیست؟ یک پلاگ مخاطی چه شکلی است؟ آیا از دست دادن پلاگ مخاطی به معنی شروع زایمان است؟

در این مقاله متوجه می شوید.

 

پلاگ مخاطی چه شکلی است؟

این پلاگ می تواند شفاف، سبز، زرد، صورتی کمرنگ یا قهوه ای باشد (شبیه به مخاطی که از بینی و گلوی شما خارج می شود). ظاهری ژله مانند دارد و زمانی که در دهانه ی رحم است ضخیم (غلیظ) می باشد. اما زمانی که خارج شد نازک و مایع (رقیق) می شود. ماده ی مخاطی ممکن است که آمیخته به خون باشد یا ممکن است که بر روی دستمال تازه به نظر آید. در حالت معمول ماده ی مخاطی کمی تیره تر از سفید (شیری رنگ) و با رگه های صورتی است.

پلاگ مخاطی 4 تا 5 سانتی متر طول دارد یا حجم آن یک اونس است. در صورتی که بدن شما آن را یکباره خارج نکند، ممکن است کمتر به نظر برسد که یک رویداد متداول است.

 

تصویر ماده ی مخاطی

 

چرا و چگونه پلاک مخاطی خود را از دست می دهیم؟

زمانی که جنین پایین آمده و به داخل لگن نزول می کند، مراحل باز شدن دهانه ی رحم آغاز می شود. زمانی که دهانه ی رحم جهت آماده سازی برای زایمان نرم و رسیده می شود، پلاگ مخاطی دیگر به طور محکم سر جای خود قرار نگرفته و خارج می شود. این تغییرات در دهانه ی رحم سبب می شود تا مویرگ ها پشت سر هم پاره شوند که سبب ایجاد رگه های صورتی در ماده ی مخاطی می شوند.

ممکن است که تمام پلاگ مخاطی به یکباره به صورت یک تکه ی بزرگ خارج شده و یا به صورت قطعاتی در بازه ای از زمان خارج شود. اگر این اولین زایمان شما نیست، دهانه ی رحم شما خاصیت کشسانی بیشتری دارد و احتمال این که پلاگ مخاطی به صورت یک تکه و بدون خون ویا با مقدار کمی خون خارج شود، بیشتر خواهد بود.

پلاگ مخاطی معمولا پس از رفتن به توالت و یا در طی دوش گرفتن خارج می شود، این مساله مشاهده ی آن را دشوار می کند. به هر حال از آنجا که در طی بارداری ترشحات واژن زیاد می شود، ممکن است که شما اصلا به خروج آن توجه نکنید.

 

به طور معمول بانوان چه زمانی پلاک مخاطی خود را از دست می دهند؟

بدن شما معمولا بین هفته های 37 تا 42 بارداری از پلاگ مخاطی خلاص خواهد شد. این اتفاق می تواند دیرتر و یا درست قبل از زایمان رخ دهد. برخی از بانوان زودتر و در طی بارداری آن را ازدست می دهند. بدن برای محافظت از جنین مخاط بیشتری تولید خواهد کرد.

زمانی که بدن شما شروع به آماده شدن برای زایمان می کند دهانه ی رحم نرم شده و باریک تر و گشاد تر می شود. و شما به طور طبیعی پلاگ مخاطی را رها خواهید کرد. برخی از بانوان در مراحل پایانی بارداری پس از نزدیکی و یا معاینه ی داخلی پلاگ مخاطی خود را و یا قسمتی از آن را از دست می دهند.

 

از دست دادن پلاگ مخاطی به چه معناست؟

از دست دادن پلاگ مخاطی معمولا به این معناست که بدن شما در حال آماده شدن برای زایمان است.  پلاگ مخاطی یکی از خطوط دفاعی اصلی بین رحم و دنیای بیرون است. دهانه ی رحم شما احتمالا افاسمان شده یا دیلاته می شود و یا هر دو، تا برای روز بزرگ (زایمان) آماده شود. افاسمان زمانی است که دهانه ی رحم کشیده شده و نازک می شود، در حالی که دیلاتاسیون زمانی است که دهانه ی رحم باز می شود.

معمولا در افرادی که برای اولین بار مادر شده اند، دهانه ی رحم آن ها تا زمان شروع زایمان دیلاته نمی شود.

 

آیا از دست دادن پلاگ مخاطی یکی از نشانه های زایمان است؟

با این که بدن شما علائم آماده شدن برای زایمان را نشان می دهد. نباید تا زمان زایمان کیسه آب خود را از دست بدهید. زایمان می تواند ساعت ها طول بکشد یا می تواند چند هفته بعد باشد. از دست دادن پلاگ مخاطی علامت اولیه ای است که نشان می دهد زایمان نزدیک است، اما هنوز به این معنی نیست که زایمان قریب الوقوع است. این موضوع برای هر یک از بانوان متتفاوت بوده و جواب قطعی برای آن وجود ندارد.

 

چه مدت پس از ازدست دادن پلاک مخاطی زایمان آغاز می شود؟

اگر این اولین فرزند شماست، این اتفاق احتمالا چند هفته و یا چند روز قبل از زایمان می افتد، اگر این اولین باری نیست که باردار می شوید، احتمالا شما در چند ساعتی زایمان قرار دارید. در این جا هیچ جدول زمانی قطعی وجود ندارد.

 

در صورت از دست دادن پلاگ مخاطی چه باید کرد؟

این که چگونه موقعیت را مدریت کنید به چند عامل وابسته است. اگر مابین هفته های 37 تا 42 بارداری هستید، توجه داشته باشید که آنچه خارج شده است قطعا پلاگ مخاطی باشد. به سادگی، این مساله به این معنی است که زایمان در آینده ای نزدیک می رسد.

از دست دادن پلاگ مخاطی می تواند با شروع دردها و افزایش شدت و مدت زمان آنها و یا با پاره شدن کیسه آب همراه شود. اگر این اتفاق رخ دهد، قطعا زایمان در راه است و شما نیاز دارید تا با تیم پزشکی زایمانی خود ارتباط برقرار کنید.

 

آیا زود از دست دادن پلاگ مخاطی اشکالی ندارد؟

گرچه که این یک نشانه ی اولیه ی زایمان است، اگر زود تر از هفته ی 37 بارداری پلاگ مخاطی از دست رود، این پلاگ می تواند تا حدی خودش را ترمیم کند. تا زمانی که دردهای زایمانی شروع نشده اند و مقدار زیادی خون قرمز روشن وجود ندارد، چیزی برای نگرانی نیست.

اگر پزشک و یا مامای شما معاینه ی واژینال را در سه ماهه ی سوم بارداری انجام داد، این مساله می تواند سبب شود که شما پلاگ مخاطی خود را از دست دهید.

به هر حال اگر این پلاگ قبل از هفته ی 37 خارج نشد، حتما به مامای خود اطلاع دهید، بنابراین او می تواند نگاهی به آن بیندازد. زود از دست دادن پلاگ مخاطی در طی بارداری می تواند دلالت بر زایمان زود رس داشته باشد.

 

آیا خطر ابتلا به عفونت در اثر زود از دست دادن پلاگ مخاطی وجود دارد؟

اگر در بارداری، پلاگ مخاطی شما زود خارج شد، شانس این وجود دارد که دوباره بازسازی شود. از آنجا که هورمون های شما هنوز در حالت حفاظت هستند، مثل همیشه می توانند به بازسازی مجدد پلاگ مخاطی ادامه دهند. حتی اگر این پلاگ بازسازی نشود، شما در اطراف جنینتان کیسه ی آب را دارید که از او در برابر عفونت ها و عوامل بیماری زا محافظت خواهد کرد.

کیسه ی آب آخرین خط دفاعی بین دنیای بیرون وفرزند شماست. برای اطمینان از ایمن بودن به کسانی که پلاگ مخاطی خود را ازدست داده اند توصیه می شود که از نزدیکی، همچنین رفتن به استخر و شنا در دریاچه و هر جایی که خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد، پرهیز کنند.

 

آیا پس از از دست دادن پلاگ مخاطی باید به  پزشک تلفن کنم؟

اگر پلاگ مخاطی با مقدار زیادی خون روشن همراه بود، حدودا یک قاشق پر و یا بیشتر، می تواند مسبب نگرانی باشد و شما باید با پزشک و یا مامای خود تماس بگیرید. از آن جا که این می تواند نشانه ای از عارضه هایی جانبی جفت سر راهی باشد، مهم است که فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

جدا شدن جفت شرایط نادری است که سبب ایجاد خون قرمز روشن می شود. در این مورد جفت به صورت کامل و یا نسبی از دیواره ی رحم جدا می شود.

به هر حال اگر ترشحات از نظر رنگ طبیعی به نظر می رسند و شما در مرحله ی پایانی هفته های 37 تا 42 بارداری هستید، نیازی به نگرانی نیست. فقط اجازه دهید که تیم پزشکی شما زمان شروع دردها و پاره شدن کیسه ی آب شما را بدانند.

 

آیا پلاک مخاطی همان شوی خونی(علامت خونی) است؟

به نظر می رسد که راجع به تفاوت بین شوی خونی و پلاک مخاطی (اگر هیچ تفاوتی وجود داشته باشد) سردرگمی هایی وجود دارد. در حالی که پلاگ مخاطی می تواند صورتی روشن بوده یا حتی دارای رگه های خونی باشد، این لزوما آن چیزی نیست که شوی خونی نامیده می شود.

اصطلاح شوی خونی زمانی استفاده می شود که خون ریزی همراه مقداری مخاط به خارج از واژن وجود داشته باشد. این اتفاق می تواند به دنبال معاینه ی واژینال و معمولا در طی زایمان به عنوان یکی از نشانه های پیشرفت زایمان، رخ دهد. در حالی که پلاک مخاطی یک ضخیم شدگی ژلاتینی از مخاط است، شوی خونی یک مخاط رشته ای است.

 

خلاصه

بنابراین برای مرور پلاگ مخاطی:

 • رنگ های متفاوتی می تواند داشته باشد اما معمولا یک ژله ی شیری رنگ با و یا بدون رگه های صورتی است.
 • زود از دست دان آن مشکلی ندارد است اما اجازه دهید که تیم پزشکی شما این موضوع را بدانند.
 • دلیلی برای نگرانی وجود ندارد مگر این که زمانی که می افتد بیشتر از یک قاشق پر، خون همراه آن باشد.
 • بلافاصله بعد از از دست دادن آن، زایمان ممکن است رخ دهد و یا رخ ندهد.
 • لزوما همان شوی خونی نیست.

  

تجربه ی من با پلاگ مخاطی

من در اولین بارداریم، پلاگ مخاطی خود را از دست داده بودم و نمیدانستم که چه اتفاقی افتاده است. پلاگ مخاطی من خیلی مایع و کمی شفاف بود. من بیدار شدم  و احساسی شبیه به ادرار کردن در شلوار خود داشتم. از آنجا که فکر می کردم که کیسه ی آبم پاره شده است، به مطب مامای خود رفتم. او تست PH  را انجام داد و مطمعن شد که پلاگ مخاطی من بوده است. زایمانم 12 ساعت بعد آغاز شد. بنابراین برای من، این یک نشانه ی قطعی از زایمان بود.

سایر تجربیات مادران در مورد پلاگ مخاطی

در یک نظر سنجی در یک صفخه ی فیسبوک از مادران سوال شد که چه زمانی پلاگ مخاطی خود را از دست داده اند و چقدر بعد از آن زایمانشان آغاز شد. در این جا برخی از پاسخ های آن ها آورده شده:

 • من در هر بارداری پلاگ مخاطی خود را زمانی که دردهای ملایمی تنها چند ساعت قبل از زایمان داشتم از دست دادم. یک توپ مارپیچی صورتی و شفاف به نظر می رسید. – Jennora W
 • هر دو فرزند من در 37 هفتگی متولد شده اند. در زایمان اولم هرگز پلاگ مخاطی را مشاهده نکردم اما در زایمان دومم پلاگ مخاطی من در طول یک دوره ی 10 روزه خارج شد. درد های ملایمی داشتم و کمی بیشتر از منی با زمینه ی خونی به نظر می رسید، اندازه ی آن متغیر بود. زمخت و ناخوشایندBrooke V.
 • در اولین بارداری، من پلاگ مخاطی خود را یک باره، چند روز قبل از زایمان و در دومین بارداری آن را در نیمه های زایمان از دست دادم. Tara K.
 • من پلاگ مخاطی خود را یک ساعت و نیم پیش از زایمان از دست دادم. به رنگ جلبک دریایی قرمز بود Kristy Y.
 • من به یاد ندارم که پلاک مخاطی خود را دیده باشم. با دیلاتاسیون 6 سانتی متر به بیمارستان رفتم و هنوز چیزی ندیده بودم. می توانسته بعدا خارج شده باشد اما چطور می توانستم که پلاگ مخاطی خود را تا دیلاتاسیون 6 سانتی متری داشته باشم؟؟؟ Hannah M.
 • من فکر میکنم که پلاگ مخاطی من خارج نشده بود تا زمانی که چند وقت مانده به زایمان در مرکز زایمانی من در وان بودم. پلاگ مخاطی در وان خارج شد، بنابراین من آن را خوب ندیدم. Patty D.
 • چند ساعت بیشتر به زایمانم نمانده بود که به مامای خود راجع به چیزی شبیه به عروس دریایی که در هنگام جزر و مد می بینید، گفتم. Jillian K.
 • من این موضوع را فقط در زمان بارداری سومین فرزند خود زمانی که کیسه آبم پاره شد، متوجه شدم. درد های زایمان حدودا 3 ساعت بعد آغاز شد. Gloria H.
 • من 5 فرزند دارم و هرگز پلاک مخاطی را ندیدم. Liz W.
 • من در هر دو بارداری خود، پلاگ مخاطی را 12 ساعت قبل از شروع فاز فعال زایمان از دست دادم. Stephanie J.
 • پلاک مخاطی من یک هفته و نیم قبل از تولد دخترم خارج شد. Meredith

 

 

منبع: نی نی پلاس