پنگوئن

آموزش مرحله به مرحله دوخت عروسک پنگوئن با استفاده از پارچه پشمی

وسایل مورد نیاز

تکه پارچه پشمی مشکی: 30*30 سانتی متر

تکه پارچه پشمی سفید: 30*30 سانتی متر

تکه پارچه پشمی زرد: 25*25 سانتی متر

نخ، سوزن، قیچی، اتو، ماژیک مخصوص

لایه چسبی: سفید و مشکی

در صورت تمایل گلوله یا ساچمه پلاستیکی،

الیاف مناسب برای پر کردن

روش ساخت مرحله اول:

تکه های الگو را روی کاغذ کشیده و ببرید سپس آن ها را روی پارچه های مورد نظر گذاشته و از هر کدام به تعداد مورد نیاز ببرید.ابتدا از صورت شروع می کنیم. چشم های پنگوئن را بریده و در محل مورد نظر به صورت بدوزید و در صورت تمایل می توانید از لایی چسبی استفاده کرده و با اتو تکه های مربوط به چشم ها را به صورت بچسبانید. ابتدا قسمت سیاه چشم و سپس قسمت سفید آن را کامل کنید.

مرحله دوم:

دارت یا خط بالای سر پنگوئن را کامل کنید. تکه مربوط به صورت را از وسط تا کنید و مطابق تصویر دوختی به شکم مثلث یا پیکان ایجاد کنید. برای جمع کردن دورتا دور سر پنگوئن لازم است که دو تکه بالای قسمت جلوی بدن پنگوئن را مطابق تصویر به دور سر بدوزید. ابتدا با سوزن ته گرد دو تکه را با دقت به دور تا دور سر و صورت پنگوئن وصل کنید و به قسمت داخل و خارج تکه دقت کنید سپس دوخت را با دقت انجام دهید. قسمتی را باز بگذارید.

مرحله سوم:

تکه های مربوط به بال را روی هم گذاشته و روی کار به سمت داخل باشد و دور تا دور آن را بدوزید و قسمتی را برای برگرداندن باز بگذارید. بال ها را به رو برگردانید. مطابق الگو بال ها را با سوزن ته گرد به دو طرف بدن آن وصل کنید.

مرحله چهارم:

تکه مربوط به پشت را نیز از وسط تا کنید روی کار به سمت داخل باشد و مانند مرحله 2 دوختی به شکل مثلث بالای آن ایجاد کنید. ( البته پیکان یا مثلثی بزرگ تر بدوزید) . حال می توانید تکه پشت را به تکه جلو بدوزید و ابتدا دو تکه را با سوزن به هم وصل کنید سپس دور تا دور کار را با دقت بدوزید و قسمتی را در پشت بدن پنگوئن برای برگرداندن آن باز بگذارید.

مرحله پنجم:

تکه بیضی شکل مربوط به زیر بدن پنگوئن را نیز با دقت بدوزید. پنگوئن را به رو برگردانید. آن را با ساچمه یا گلوله های پلاستیکی پر کنید. سپس باقیمانده فضای خالی را با الیاف مناسب پر کنید. مطمئن شوید که پنگوئن می تواند بایستد. قسمت باز را با دقت بدوزید.

مرحله ششم:

تکه مربوط به منقار یا نوک را از وسط تا کنید و دوخت آن را انجام دهید تا تکه ای به شکل مثلث داشته باشید و نوک پنگوئن شکل گیرد. نوک را به رو برگردانید. لبه های قسمت باز نوک را به هم نزدیک کرده و آن را با دقت بدوزید. تکه های مربوط به پا را روی هم قرار داده ودور تا دور آن را با دقت بدوزید. یک شکاف کوچک روی پا ایجاد کرده تا بتوانید پا را به رو برگردانید.

مرحله هفتم:

نوک را در جای مناسب به صورت پنگوئن بدوزید. پاها را در جای مناسب به زیر بدن پنگوئن بدوزید و دوخت پا را از قسمتی که شکاف ایجاد کردید انجام دهید.

منبع: نی نی پلاس