آیا واکسن آبله مرغان در بارداری ایمن است؟

اگر باردار هستید و قبلا به آبله مرغان مبتلا نشده‌اید یا در این باره اطمینان ندارید، از تماس با هرکس که به این بیماری یا زونا مبتلاست خودداری کنید. اگر با کسی که به آبله مرغان یا زونا مبتلا شده تماس نزدیک داشته‌اید بلافاصله با پزشک تماس بگیرید. منظور از تماس نزدیک تماس صورت به صورت، مانند گفتگو حداقل به مدت ۱۵ دقیقه در یک اتاق می باشد.

پزشک با استفاده از آزمایش خون می‌تواند تشخیص بدهد که نسبت به آبله مرغان مصونیت دارید یا خیر. اگر مصون نباشید، ممکن است تزریق گلوبین ایمنی آبله مرغان را تجویز کند. این می‌تواند بیماری را خفیف‌تر و کوتاه‌تر سازد. اما آیا آبله مراغان قابل درمان است؟ آیا تزریق واکسن آبله مرغان در بارداری ایمن است؟ برای رسیدن به پاسخ این سوالات با ما همراه تا انتهای مقاله همراه باشید.

 

آیا تماس با کودک مبتلا به آبله مرغان در دوران بارداری بی خطر است؟

نه، می‌بایست از تماس با کودکی که به آبله مرغان مبتلاست در دوران بارداری خودداری کنید. همچنین باید از افرادی که زونا (باز فعالی آبله مرغان نهفته که معمولا در کودکی به آن مبتلا شده‌اند) دارند نیز دوری کنید. با اینکه بیماری افراد مبتلا به زونا بسیار کمتر از افرادی که برای بار اول به آبله مرغان مبتلا شده‌اند مسری است، اما باز هم امکان سرایت وجود دارد.

اگر باردار هستید و اطمینان دارید که در کودکی آبله مرغان گرفته‌اید (یا اینکه واکسن آبله مرغان زده‌اید) شما و جنین‌تان نسبت به این ویروس مصون هستید. اما بسیاری از افراد اطمینان کامل ندارند که در کودکی به این بیماری مبتلا شده‌اند یا خیر. واکسن تا سال ۱۹۹۵ وجود نداشت، بنابراین بیشتر بانوانی که اکنون باردار هستند واکسن دریافت نکرده‌اند.

اگر بانویی در دوران بارداری در معرض ابتلا به آبله مرغان قرار بگیرد، خطر کمی وجود دارد که سر جنین او کوچکتر از اندازه عادی و دچار ناهنجاری دست و پا شود. در نیمه اول بارداری این احتمال بیشتر است، هرچند که این مشکلات ممکن است در هر زمانی از بارداری رخ بدهد. اگر مادر در مدت ۵ روز پس از زایمان به آبله مرغان مبتلا شود، این احتمال وجود دارد که نوزاد او نیز این بیماری را بگیرد که می‌تواند بسیار جدی و حتی مرگبار باشد.

اگر باردار هستید و با کودکان و بزرگسالانی زندگی می‌کنید که به آبله مرغان مبتلا نشده‌اند و یا واکسن نزده‌اند، خوب است واکسن بزنند تا به بیماری مبتلا نشوند و آن را به خانه شما نیاورند. خود شما نمی‌توانید در دوران بارداری واکسن آبله مرغان بزنید، اما بودن در کنار افرادی که این واکسن را زده‌اند اشکالی ندارد.

هر بانوی بارداری که در تماس با کسی که به آبله مرغان یا زونا مبتلاست قرار بگیرد، باید با پزشک مشورت کند.

 

آیا آبله مرغان قابل درمان است؟

تزریق گلوبین ایمنی آبله مرغان سیستم ایمنی شما را به مدت کوتاه تقویت می‌کند، اما الزاما پیشرفت آبله مرغان را متوقف نمی‌سازد.

معمولا می‌توان آن‌را ظرف مدت ۱۰ روز پس از تماس با فرد مبتلا به آبله مرغان تزریق کرد، تا وقتی که دچار جوش یا تاول نشده‌ باشید. با پیشرفت آبله مرغان آمپول دیگر تاثیری ندارد.

یک بانو معمولا از ۸ تا ۲۸ روز پس از تزریق گلوبین ایمنی آبله مرغان سرایت‌دهنده است.

هنوز مشخص نیست که تزریق گلوبین ایمنی آبله مرغان خطر عارضه نادر سندرم آبله‌ مرغان جنینی را کاهش می‌دهد یا خیر.

اگر این آمپول را تزریق کرده‌اند، ممکن است سرایت‌دهنده باشید و پزشک به شما توصیه کند با بانوان باردار دیگر برای مدتی تماس نداشته باشید.

 

تزریق واکسن آبله مرغان در بارداری

واکسن آبله مرغان فرد را در برابر ویروس آبله مرغان-زونا که باعث بیماری آبله مرغان می شود محافظت میکند. این واکسن حاوی گونه ضعیف ویروس آبله مرغان-زونا می باشد. این واکسن به تأیید سازمان بهداشت کانادا رسیده است. واکسن آبله مرغان به صورت رایگان به عنوان بخشی از فرایند ایمن سازی ارائه می شود. برای تعیین وقت برای تزریق واکسن با مراقبتگر بهداشتی خود تماس بگیرید.

چه کسانی باید واکسن آبله مرغان را دریافت کند؟

واکسن آبله مرغان در یک سری 2 نوبتی به کودکان ارائه می شود. نوبت اول واکسن در 12 ماهگی، و نوبت دوم از سن 4 تا 6 سالگی به کودکان داده می شود. به کودکانی که نیاز به محافظت در برابر سرخک، اوریون و سرخجه نیز دارند، نوبت دوم در قالب واکسن چندگانه سرخک، اوریون، سرخجه و آبله مرغان. این واکسن همزمان با سایر ایمن یسازی های دوران کودکی داده می شود.

کسانی که 13 سال یا بیشتر سن دارند و هیچگاه این واکسن را دریافت نکرده اند هم به 2 نوبت از این واکسن نیاز دارند. دومین نوبت به فاصله 6 هفته پس از نوبت نخست داده می شود. کسانی که قبل از اولین سال تولدشان بیماری آبله مرغان گرفته اند همچنان باید این واکسن را دریافت کنند زیرا ممکن است ایمنی دراز مدت در آنها به وجود نیامده باشد و احتمال دارد که دوباره آبله مرغان بگیرند. اما افرادی که در 1 سالگی یا بعد از آن آبله مرغان یا زونا گرفته اند نیازی به واکسن آبله مرغان ندارند، اگر این بیماری را قبل از 2004 گرفته باشند یا  نتیجه آزمایش پزشکی این بیماری را تأیید کرده باشد مهم است که سوابق همه ایمن سازی های دریافتی را نگاه دارید.

مزایای واکسن آبله مرغان چیست؟

واکسن آبله مرغان بهترین روش برای محافظت در برابر بیماری آبله مرغان و عوارض آن است. هنگامی که فرزندتان را ایمن سازی می کنید، به حفاظت از دیگران نیز کمک می شود. اگر چه این حالت کمیاب است، اما برخی افراد ممکن است پس از ایمن سازی نیز بیماری آبله مرغان بگیرند؛ اما این بیماری بسیار خفیفتر از حالتی خواهد بود که فرد واکسن دریافت نکرده است.

واکنش های احتمالی پس از دریافت واکسن آبله مرغان چیست؟

واکسن ها بسیار ایمن هستند. دریافت واکسن بسیار ایمن تر از ابتلا به آبله مرغان است. واکنشهای احتمالی نسبت به واکسن آبله مرغان میتواند احساس درد خفیف، سرخ شدن و تورم در محل تزریق واکسن را شامل شود. تب خفیف و جوشی شبیه به آبله مرغان اما با تعدادی کمتر نیز ممکن است حدود 2 هفته پس از دریافت واکسن رخ بدهد.  بسیار به ندرت کسی که جوشی شبیه آبله مرغان دارد ممکن است ویروس ناشی از واکسن را به دیگران سرایت دهد. برای پیشگیری از گسترش ویروس به دیگران، می بایست روی جوش پوشانده شود تا زمانی که خشک شده و روی آن زخم بسته شود.

چه کسانی نباید واکسن آبله مرغان را دریافت کنند؟

 اگر خود یا فرزندتان با موارد زیر مواجه شدید، با مراقبتگر بهداشتی خود صحبت کنید:

  • به نوبت قبلی واکسن آبله مرغان، یا هر یک از اجزای این واکسن از جمله ژالتین یا نیومایسین حساسیت مرگباری داشته اید.
  • سیستم ایمنی شما در اثر بیماری یا درمان پزشکی تضعیف شده است.
  • در ۱۲ ماه گذشته خون یا سایر ترکیبات خونی دریافت کرده اید.
  • مبتلا به بیماری سل فعال و درمان نشده هستید.
  • باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید.

زنان باید تا 3 ماه پس از دریافت واکسن آبله مرغان از باردار شدن بپرهیزند نیازی نیست که به دلیل سرماخوردگی یا دیگر بیماریهای خفیف دریافت واکسن را به تأخیر بیاندازید. با این حال، اگر در مورد تزریق واکسن آبله مرغان در بارداری نگرانی دارید، با مراقبتگر بهداشتی خود صحبت کنید.

 

مطالعه بیشتر:

1- بهترین زمان بارداری پس از آبله مرغان مادر چه وقت است؟

2- آبله مرغان در ماه 6 بارداری، برای جنین خطرناک است؟

3- آشنایی با انواع واکسن ها و جدول واکسیناسیون کشور ایران

4- از واکسن های مجاز تا واکسن های ممنوع در دوران بارداری