آموزش بهترین طرز خوابیدن در ماه آخر بارداری

بارداری دوران بسیار شگفت انگیزی است. اما این دوران لذت بخش قوانین خاص خود را به همراه دارد مثلا حتی خوابیدن ساده به یک چالش تبدیل می شود. طرز خوابیدن در ماه آخر بارداری اهمیت بسیار زیادی در رساندن خون حاوی اکسیژن و مواد مغذی به جنین دارد. خونرسانی کافی به جنین اولین شرط برای برخورداری از رشد مناسب است. برای کسب اطلاعات کامل درمورد روش صحیح خوابیدن در ماه آخر بارداری تا پایان این مطلب همراه ما باشید. 

روش صحیح خوابیدن در ماه آخر بارداری

قبل از بارداری ممکن است فکر کنید تا زمانی که نوزادتان به دنیا نیامده است، خبری از بیداری های شبانه نیست. اما لازم است به شما بگوییم که با شروع بارداری، ممکن هر بار که اقدام به استراحت و خواب می کنید، به دلایل متفاوتی از جمله، تهوع صبحگاهی، کابوس های مختلف، گرفتگی پاها، درد کمر و لگن و ... بارها و بارها از خواب بیدار شوید. اگر با تمام این مشکلات کنار آمده باشید نیز با شروع سه ماهه سوم بارداری خوابیدن قوانین خاص خود را پیدا خواهد کرد. راهنمایی های ماه به ماه ارئه شده در این مطلب به شما کمک خواهد کرد تا خواب بهتری را در این دوران تجربه کنید.

اگر وارد سه ماهه سوم شده اید، زمان آن فرا رسیده که طرز خوابیدن خود را اصلاح کنید. نحوه خوابیدن در ماه پنجم بارداری باید به گونه ای باشد که فقط به پهلو ها قرار بگیرید و ترجیحا پهلوی چپ. نحوه درست خوابیدن در ماه هفتم بارداری به این شکل است که هرگز نباید به صورت طاق باز بخوابید. زیرا خوابیدن به پشت در اواخر بارداری سبب کاهش برون ده قلبی و کاهش خونرسانی به جنین خواهد شد. کارشناسان معتقدند خوابیدن روی سمت چپ بدن بهترین حالت برای مادر در سه ماهه سوم بارداری است، زیرا در این حالت گردش خون به خوبی انجام می شود و در نتیجه مواد مغذی و ضروری راحت تر به جنین می رسد. همچنین خوابیدن به پهلوی چپ از بروز علائم ناراحت کننده بارداری نیز جلوگیری می کند.

  • بهترین طرز خوابیدن در ماه آخر بارداری خوابیدن به پهلوی چپ است. خوابیدن به پشت باعث تشدید حالت تهوع و ویار بارداری می شود، همچنین خوابیدن در این حالت مانع رسیدن خون کافی و مواد مغذی لازم به بدن جنین شود.
  • خوابیدن روی شکم در سه ماهه سوم غیر ممکن به نظر می رسد!
  • ممکن است با خوابیدن به پهلوی چپ مشکل داشته باشید، درجهت آماده شدن برای طرز خوابیدن در ماه آخر بارداری، بهتر است پیش از بارداری یا در اوایل بارداری بدن خود را به این وضعیت عادت دهید تا بتوانید در سه ماهه سوم به راحتی به پهلوی چپ بخوابید.

 

نکات مهم هنگام خواب در سه ماهه سوم بارداری

مشکلات بارداری دائمی نیستند و با رشد و پیشرفت بارداری این علائم نیز تغییر می کنند. اما اگر همچنان دچار مشکل خواب در سه ماهه سوم خود هستید، بهتر است به نکات زیر بیشتر توجه کنید تا بتوانید بدن خود را در حالت صحیحی قرار دهید و این دوران را با کمبود خواب سپری نکنید:

  1. طرز خوابیدن در ماه آخر بارداری شاید سخت بنظر برسد، اما بالش های بارداری کمک کننده شما خواهند بود. برای داشتن و حفظ وضعیت راحت در خواب از چندین بالش و کوسن استفاده کنید. در صورت امکان بالش های مخصوص بارداری را از فروشگاه های ویژه بارداری تهیه و استفاده کنید.
  2. سعی کنید به پهلوی چپ بخوابید و بین پاهای خود یک بالش قرار دهید، همچنین می توانید برای داشتن تکیه گاه بهتر چند بالش نیز پشت خود قرار دهید.
  3. هنگام خواب لباس راحت و گشاد بپوشید و از پوشیدن لباس تنگ اجتناب کنید. لباس نخی انتخاب مناسبی است زیرا هوا به خوبی در آن جریان دارد. با پوشیدن لباس نخی احساس راحتی بیشتری می کنید و خواب خوبی خواهید داشت.
  4. ممکن است در سه ماهه سوم بارداری هنگام دراز کشیدن روی تخت احساس ناراحتی کنید. بنابراین اگر روی مبل، صندلی یا کاناپه احساس راحتی و آرامش بیشتری دارید، روی آنها بخوابید.
  5. شب قبل از خواب غذای سبک بخورید. از خوردن غذاهای پر ادویه و تند پرهیز کنید زیرا سوزس سر دل را در طول شب تشدید می کنند.
  6. بهتر است زیر نظر مربی آموزش دیده تمرینات سبک ورزشی روزانه و منظم را انجام دهید. با انجام تمرینات ورزشی احساس آرامش بیشتری خواهید داشت و بدن تان اکسیژن کافی را دریافت و ذخیره می کند که همین مسئله باعث بهتر و راحت تر خوابیدن شما می شود.
  7. 15 دقیقه قبل از رفتن به تختخواب از هر چیزی که باعث پرت شدن حواس شما می شود دوری کنید. باید شرایطی فراهم کنید که قبل از خواب ذهنتان آرامش بگیرد. با داشتن افکار مثبت راحت تر به خواب می روید. بطور مثال از 15 دقیقه قبل خواب از موبایل خود استفاده نکنید. بهتر است گوشی موبایل خود را همراه خود به تخت نبرید.

اکنون با کسب اطلاعات کامل درمورد طرز خوابیدن در ماه آخر بارداری و نکات مربوطه، در هر هفته ای از دوران شیرین بارداری هستید، سعی کنید به تریج عادات خوابیدنتان را اصلاح کنید.

 

مطالعه بیشتر:

1- خوابیدن به پشت در سه ماهه سوم بارداری چه عوارض و خطراتی دارد؟

2- آیا خوابیدن به پشت در بارداری امن است؟

3- آیا خوابیدن به راست در بارداری برای مادر و جنین مضر است؟