سنگ کلیه در بارداری ، علائم و علت سنگ کلیه در بارداری

بارداری برای هر بانویی تجربه ای هیجان انگیز است، با این حال ممکن است این دوران لذتبخش با مشکلاتی همراه شود. سنگ کلیه در بارداری بین مادران باردار عارضه نسبتا شایعی به شمار می رود. دلیل بیشتر دردهای بسیار شدید شکمی در دوران بارداری بویژه در سه ماهه دوم و سوم، سنگ کلیه می باشد. بسیاری از این سنگ ها بدون هیچ درمانی خارج می شوند، با این حال در برخی موارد نشان داده شده که بسیار دردناک بوده و موجب تحریک زایمان می شود که در این شرایط به اقدامات پزشکی نیاز خواهد بود.

علت ایجاد سنگ کلیه در بارداری چیست؟

عوامل بسیاری می تواند موجب بروز سنگ کلیه شوند از جمله:

  • کافی نبودن آب مصرفی

 کم آبی بدن موجب غلیظ شدن و افزایش مواد معدنی مانند فسفر و کلسیم در ادرار می شود. بسیاری از مواد غذایی نیز می توانند احتمال تشکیل سنگ کلیه را بالا ببرند.

  • ژن شما

ژنتیک هر فرد به بدن او دستور می دهد که در شرایط ویژه چگونه عمل کند، از این رو عوامل ژنتیکی نیز در تشکیل سنگ کلیه موثرند. در افرادی که سابقه خانوادگی هیپرکلسیوری، یا وجود میزان بالای کلسیم در ادرار وجود دارد، احتمال بروز سنگ کلیه در دوران بارداری آنها بالاست.

  • روده تحریک پذیر

بسیاری از افرادی که از روده حساس رنج می برند، مستعد هیپرکلسیوری یا سنگ کلیه هستند، زیرا التهاب مزمن روده می تواند میزان رسوب یون کلسیم در کلیه را افزایش دهد و این امر به نوبه خود موجب ساخت کریستال در کلیه می شود.

  • مصرف کلسیم

مادران باردار تمایل زیادی به مصرف کلسیم در دوران بارداری دارند. میزان کلسیم زیاد کلیه ها را تحت فشار قرار می دهد و می تواند موجب تشکیل کریستال در کلیه شود. علاوه بر این بدلیل رشد جنین، جذب کلسیم در دوران بارداری افزایش می یابد و این امر می تواند باعث ایجاد سنگ کلیه شود.

  • عفونت دستگاه ادراری

تغییرات جسمانی و فیزیولوژیک در دوران بارداری خطر تشکیل سنگ کلیه را افزایش می دهند. عفونت مزمن و مکرر مجاری ادرار می تواند نشانه ای بر ایجاد سنگ کلیه باشد. اگر چنین عوارضی دارید حتماً باید با پزشک خود صحبت کنید. (عفونت کلیه در بارداری چگونه درمان می شود؟)

 علائم سنگ کلیه در بارداری چیست؟

 اگر در دوران بارداری به زبان بدن خود گوش کنید، می توانید دریابید که درون آن چه می گذرد. هرچه سریع تر علائم را تشخیص دهید، با سرعت بیشتری می توانید با مشکلات مقابله کنید. می توانید با ارزیابی علائم زیر متوجه وجود سنگ کلیه شوید:

  • درد کلیه

ازجمله مهمترین علایم سنگ کلیه در بارداری درد شدید است. در هر زمانی از بارداری احتمال بروز سنگ کلیه وجود دارد. اگر در این دوران شاهد هرگونه درد هستید، هرگز آن را نادیده نگیرید. می توانید براحتی درد سنگ کلیه را تشخیص دهید، زیرا این درد معمولاً زیادشونده است و روزانه بیشتر می شود. این درد پیش از آنکه به لوله حالب برسد، در ناحیه مهره اول کمر ایجاد می شود و ممکن است با گرفتگی و تب همراه باشد. برای تشخیص بهتر آن در بارداری، مشورت با پزشک ضروری است.

  • وجود خون در ادرار

وجود خون در ادرار می تواند گویای مشکلات بسیاری باشد. حرکت خودبخود سنگ در کلیه موجب تخریب بافت ها و سلول های اطراف می شود و در نتیجه خونریزی ایجاد می کند. در دوران بارداری بدلیل میزان بالای هورمون ها، عضلات درون حفره شکمی آرام و شل هستند، به همین دلیل سنگ کلیه می تواند براحتی و با سرعت حرکت کند.

  • درد هنگام ادرار کردن

زمانیکه سنگ از کلیه خارج می شود و وارد لوله متصل به مثانه (لوله حالب) می شود، در این نواحی درد و سوزش ایجاد می شود، به همین دلیل ادرار کردن همراه با درد شدیدی خواهد بود. در صورت وجود هرکدام از علائم بالا جهت بررسی احتمال وجود سنگ کلیه در بارداری حتماً شرایط را به پزشک خود اطلاع دهید.

مطالعه بیشتر:

عفونت مثانه در بارداری چیست و چه نشانه هایی دارد؟

ادرار خونی در بارداری نشانه چیست؟ و به چه علت به وجود می آید؟

درمان عفونت رحمی چگونه است و چگونه تشخیص داده می شود؟