The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

اولین حرکات جنین از چه هفته ای احساس می شود

شاید یکی از شگفت انگیزترین تجربه های بارداری احساس تکان خوردن جنین یا لگد های جنین در شکم مادر باشد. چه زمانی می توان منتظر اولین حرکات جنین بود؟ حرکات جنین از چه هفته ای آغاز می شود؟ آیا حرکات جنین دختر و پسر متفاوت است؟برای پاسخ به این سوال ها همراه ما باشید.

اگر در انتظار اولین فرزند خود هستید، احتمالاً بین هفته 18 و 24 بارداریتان برای اولین‌بار حرکت فرزند خود را احساس می‌کنید. البته اگر بارداری دوم خود را پشت سر می‌گذارید، می‌توانید کمی زودتر حرکت فرزندتان را تشخیص دهید. در بارداری دوم به دلیل اینکه این احساس را از قبل شناسایی کرده‌اید، تشخیص حرکات جنین آسوده‌تر خواهد بود در ضمن رحم شما نیز نسبت به دفعه قبل بیشتر کشیده شده است.

برخی از مادران خیلی زودتر از بقیه یعنی در هفته 13 تا 16 بارداری خود می‌توانند حرکت فرزندشان را احساس کنند. همواره به یاد داشته باشید که هر فردی و هر بارداری با بارداری دیگر متفاوت است. بنابراین احتمال دارد، به زودی مادران دیگر حرکات فرزندتان را احساس نکنید. نگران نباشید، زیرا از هفته 13 تا 25 فرصت دارید تا اولین حرکات فرزندتان را احساس کنید.

در واقع جنین از زمانی‌ که تنها 6 تا 8 هفته سن دارد، حرکت کردن را آغاز می‌کند، ولی معمولاً مادران فقط در اواسط باردارِیشان حرکات او را احساس می‌کنند. با وجود اینکه جنین در هفتۀ هشتم حدود 2 سانتی‌متر طول دارد، ولی در طول ستون فقرات خود دارای ماهیچه است. و از آنجاییکه حرکات او بسیار کوچک و نرم هستند، شما قادر نیستید، چیزی را احساس کنید.

در 12 هفتگی فرزندتان می‌‌گردد و چرخ می‌زند، حتی اخم می‌کند و طی چند هفته آینده قادر خواهد بود حرکات شگفت‌انگیزی را به اجرا درآورد. در این زمان بیش از 20 نوع حرکت متفاوت شناسایی شده که عبارت‌اند، از: مکیدن، سکسکه، خمیازه و ...

همان‌طوری‌که فرزندتان به رشد خود ادامه می‌دهد، ماهیچه‌های دست و پای خود را کشیده و منعطف می‌کند. هنگامی که بارداری شما ادامه می‌یابد، قطعاً شما حرکات آشکارتری را احساس خواهید کرد، مثل لگد زدن، مشت زدن و چرخیدن.

همچنین ممکن است، فرزندتان به عنوان واکنشی به صدا یا احساسات شما حرکت کند. اگر فرزندتان احساس کند که وضعیت بدنی نامناسبی دارید یا ناراحت هستید، احتمالاً او نیز پیچ و تاب خوردن را آغاز کند. البته برخی از غذاهای خاص نیز باعث تحرک بیشتر فرزندتان می‌شود. هنگامی‌ که بارداری شما جلوتر برود، متوجه می‌شوید که فرزندتان برای زمان خواب و بیداری خود از الگویی خاصی پیروی می‌کند.

البته هر بچه‌ای متفاوت است. در واقع این حرکات، شکلی از بیان وجود است. شاید جنین آرامی داشته باشید یا تند و فلفلی، البته این‌ها به معنای آن نیست که جنینی فعال، بچه‌ای بیش‌فعال می‌شود. همچنین نمی‌توان جنسیت فرزندتان را از روی حرکات جنینی پیش‌گویی کرد.

همواره تلاش کنید تا حرکات فرزندتان را به عنوان نشانه‌ای از سلامتی او ببینید. و تا زمانی‌که حرکات روزانه او عادی به نظر می‌رسند، نگران نباشید.

گاهی در سه ماهه سوم، ممکن است، متوجه شوید که حرکات فرزندتان بیشتر و قوی‌تر و در الگویی منظمی تکرار می‌شوند. این حرکات منظم‌، ممکن است پس از هفته 32 کاهش یابند، زیرا بچه بزرگتر می‌شود و فضای داخل رحم محدودتر می‌شود. گاهی ممکن است حرکات جنین در حدود هفته 38 ناراحت کننده یا حتی دردناک باشد. معمولاً در چنین شرایطی، چرخش‌های لگنی به منظور ایجاد تغییر در وضعیت قرار گیری جنین، باعث بهبودی ناراحتی‌ها می‌شود.

دلایلی که باعث می‌شوند شما نتوانید حرکات فرزندتان را زودتر احساس کنید:

 • وزن بدن‌تان 
 • وضعیت فرزندتان 
 • مکان جفت (گاهی جفت‌های پیشین {که در وضعیت پیشین قرار دارند} باعث می‌شوند تا مادر برای مدت‌های طولانی حرکات فرزندش را احساس نکند.)

معمولا برای اینکه مادران واقعاً حرکات فرزندشان را احساس کنند 24 هفته طول می‌کشد، ولی برای اینکه پدر و یا اعضای دیگر خانواده نیز بتوانند از روی پوست شکمتان حرکات او را احساس کنند به زمان بیشتری نیاز خواهد بود. بین هفته 28 تا 32 بارداری، اگر همسر و یا اطرافیانتان دستشان را روی شکم شما قرار دهند، حرکات فرزندتان را احساس می‌کنند.

 

چند نکته‌ مهم که باید درباره حرکات فرزندتان به یاد داشته باشید

 • اگر تغییر چشمگیری در حرکات فرزندتان احساس کردید، به ویژه در سه ماهه آخر، در پی کمک از متخصص باشید.
 • شب‌هنگام، فرزندتان بیشتر حرکت می‌کند. زیرا هنگامیکه شما استراحت می‌کنید، بدن‌تان در حالت ثابت قرار می‌گیرد و دیگر از تکان‌های راه رفتن که برای خواب او حکم تکان‌های گهواره را دارد، خبری نیست.
 • احتمال دارد، حرکت‌های فرزندتان را کمی دیرتر از سایر بارداران احساس کنید، بنابراین خود را با دیگران مقایسه نکنید و نگرانی‌های غیرضروری را پایان دهید.

گاهی ممکن است، پس از شادی حاصل از اولین احساس حرکت فرزندتان، ترس و نگرانی نیز آغاز شوند. آیا فرزندم زیاد حرکت می‌کند؟ آیا این مقدار کافی است؟ پژوهش‌های پزشکی یافته‌اند که یکی از بهترین راه‌های پیش‌بینی‌ سلامت زیستی جنین، شمارش لگدهای جنین پس از هفته 28 بارداری است.

زمانی‌ که برای اولین مرتبه حرکت فرزندتان را احساس کردید، احتمالاً قادرید که در روزهای بعد نیز آنرا احساس کنید. اگر نگرانید و می‌خواهید فرزندتان را فعال‌تر سازید، یک لیوان بزرگ آب پرتقال میل کرده، دراز بکشید و در انتظار حرکت فرزندتان باشید. زیرا غالباً هنگامی که به این طرف و آن طرف حرکت می‌کنید، فرزندتان برای به خواب رفتن تکان تکان می‌خورد. بنابراین زمانی‌که به حرکت خود پایان می‌دهید، او از خواب بیدار می‌شود و خودش شروع به حرکت می‌کند. همچنین تنفس عمیق (در لحظات آرام) نیز مقدار زیادی اکسیژن به فرزندتان می‌رساند و باعث آغاز برخی از حرکات می‌گردد.

اگر احساس می‌کنید که حرکات فرزندتان آغاز شده‌اند و از الگوی یکنواختی پیروی می‌کنند، مثل ضربه‌ای در هر 5 تا ده ثانیه، می‌تواند نشانه آن باشد که فرزندتان سکسکه می‌کند! سکسکه‌ها نشانۀ خوبی از رشد و سلامت فرزند داخل شکم شماست.

اگر متوجه تغییر چشمگیری در الگوی حرکات فرزندتان شدید با پزشک تان تماس بگیرید. فرزندتان باید در هر دوره دو ساعته 10 حرکت انجام دهد.

 

لیست کارهایی که باید انجام دهید

پیش از این‌که فرزندتان را ملاقات کنید، چندین کار وجود دارد که باید آنها را انجام دهید:

 • تخت بیمارستان تان را رزرو کنید.
 • اگر می‌خواهید در بیمارستانی دولتی زایمان کنید، پیش از موعد زایمان‌تان، گشتی در بیمارستان بزنید و زودتر تخت بیمارستانی خود را رزرو کنید.
 • برنامه‌ ریزی برای اتاق بچه را شروع کنید.
 • بارداری زمان خوبی برای برنامه‌ ریزی و خرید وسایل فرزندتان است. اگر قرار است او در اتاق شما ساکن شود، گوشه‌ای کوچک را به او اختصاص دهید و وسایلی مثل عروسک، صندلی غذا و غیره را در آن محل قرار دهید. اگر احساس خلاقیت می‌کنید، می‌توانید خودتان نیز وسایلی را برای ورود نوزادتان آماده کنید.
 • متخصص اطفال تان را انتخاب کنید.
 • از میان پزشکان، فرد خوب و معتمدی را برای مراقبت‌های پزشکی فرزندتان انتخاب کنید. مطمئن شوید پزشکی را که انتخاب کرده‌اید بعد از ساعت ملاقات نیز پاسخگوی شما خواهد بود و ترجیحاً نزدیک به شما زندگی ‌کند. تمامی جزئیات چگونگی تماس با پزشک تان را در جایی ویژه حفظ کنید تا در مواقع اورژانسی در دسترس شما و خانواده باشد.
 • در کلاس‌های بارداری ثبت نام کنید.
 • درباره چند کلاس بارداری تحقیق کرده و زودتر ثبت نام کنید. در مورد انتخاب محل و محیط کلاس دقت لازم را داشته باشید تا در آن محیط احساس راحتی کنید، شاید نیاز باشد تا چند مرکز خدماتی را امتحان کنید تا خیالتان از هر جهت آسوده گردد.

منبع: health