The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

نوزادانی که شیر مادر می خورند به زردی مبتلا می شوند؟

آیا شیر شما می‌ تواند نوزادتان را بیمار کند. در صورت بروز چنین حالتی آیا باید شیردهی را متوقف کرد؟

 

بالاخره نوزادتان را در آغوش کشیده‌ اید و می‌ خواهید بهترین کار را برای او انجام دهید، یکی از این کارها تغذیه با شیرمادر است.

وظایف مادرانه جنبه‌های گوناگونی دارد، زیرا همانند یادگیری رانندگی، کارهای جدید بسیاری وجود دارند که باید برای اجرای همزمان آنها مهارت کافی داشته باشید.

در‌ حالی‌ که یادگیری صحیح تغذیه با شیر مادر می‌تواند یکی از آنها باشد، گاهی اوقات مسئله پنهان زردی تغذیه با شیرمادر نگران کننده است.

 

این بیماری چیست؟

 بین زردی نوزاد (یرقان نوزاد نامیده می‌شود) و زردی شیر مادر تفاوت وجود دارد. زردی نوزاد در اولین روزهای بعد از تولد اتفاق می‌افتد و می‌تواند به علت ننوشیدن کافی شیر مادر باشد. این مشکل به واکنش سریع نیاز دارد، زیرا ممکن است، اوضاع بدتر شود و شیردهی را با اختلال مواجه کرده و باعث مشکلات بیشتری شود. 

زردی شیرمادر؛ زردی شیرمادر یک هفته بعد از تولد آغاز می گردد و معمولا دو یا سه هفته بعد به اوج خود می رسد. این زردی ملایم است که احتمالا برای یک ماه یا بیشتر ادامه یابد و به درمان نیاز ندارد.

 

زردی نوزاد چگونه عمل می کند؟

زردی یا یرقان به سادگی با تغییر رنگ پوست مشخص می شود. زردی نوزادان معمول بوده و به واسطه میزان زیاد بیلی روبین Brilirubin در خون ایجاد می‌ شود. بیلی روبین محصول ضایعات زرد رنگ شکستن سلول‌های قرمز خون است. طی بارداری، بیلی روبین به وسیله جفت از بدن خارج می‌شود و بعد از زایمان، این وظیفه به عهده روده‌هاست. 

روده‌ های نوزاد پر از مواد مخاطی قیرمانند چسبناک سبز تیره‌ ای به نام مکونیوم است که حاوی میزان زیادی از بیلی روبین است. به همین دلیل تعویض اولین پوشک نوزاد می‌تواند شما را شوکه کند.

کلستروم (اولین شیرمادر آماده شده طی بارداری) به روده‌ ها برای پاک‌کردن مکونیوم کمک می‌کند، زیرا این ماده تاثیر طبیعی و ملایم مسهلی دارد و حرکت روده‌ها را تحریک می‌کند. نوزاد انسان مثل بچه سگ یا گربه باید نزدیک پستان‌های مادر نگهداری شود که بتواند پستان مادر را با دهان بگیرد، آن را استشمام کند یا در زمان مورد نیاز خود را تغذیه کند.

این عمل هورمون‌های شیردهی و برقراری رابطه (هورمون اوکسی‌توسین و پرولاکتین نامیده می‌شود) را تحریک می‌کند که در واکنش به آن، بدن مادر نسبت به تولید شیر تحریک می‌شود. هرچه بیشتر نوزاد شیردهی شود، شیر بیشتری برای پاک کردن روده‌ها و از بین بردن بیلی روبین حاصل می‌شود که ابتلا به یرقان نوزاد را به حداقل رسانده، کاهش می‌دهد یا به کلی از بروز آن پیشگیری می‌کند.

 

احتمال ابتلای نوزاد به زردی را به حداقل برسانید 

بهتر آن است که فقط نوزادتان را هرچه بیشتر با شیر مادر تغذیه کنید. به نوزادتان آب ندهید، زیرا فقط ۲ درصد از بیلی روبین از طریق مدفوع دفع می‌شود. آب همچنین شکم نوزاد را پر کرده و او احساس پر بودن کرده و به شیرمادر بی‌علاقه می‌شود.

 

چگونه متوجه خواهید شد که نوزادتان به آن مبتلا شده است؟ 

نوزاد خواب‌آلوده خواهد شد، پوشک‌های کمتری کثیف می‌کند و زرد به نظر می‌رسد. تغذیه با شیر مادر را متوقف نکنید، شیردهی را افزایش دهید. هرچه نوزاد را بیشتر با شیرمادر تغذیه کنید، شیر بیشتری تولید خواهید کرد و سریع‌ تر زردی ناپدید خواهد شد.

هر چه نوزاد را کمتر با شیرمادر تغذیه کنید، زمان طولانی‌تری مکونیوم در روده‌ها باقی خواهد ماند و فرصت بیلی روبین برای جذب در جریان خون افزایش می‌ یابد. بیلی روبین از طریق خون در پوست نوزاد پخش می‌ شود که نور خورشید به از بین‌ بردن آن کمک می‌ کند. نوزادان مبتلا به زردی خواب‌ آلوده می‌ شوند و کمتر شیر می‌ نوشند که میزان قند خون آنها را کاهش می‌ دهد.

 

آیا باید تغذیه با شیر مادر را متوقف کرد؟ 

تغذیه با شیر مادر را متوقف نکنید، بر عکس شیردهی خود را افزایش بخشید! هر چه بیشتر نوزاد را با شیر مادر تغذیه کنید، شیر بیشتری تولید خواهید کرد و زردی سریع‌تر ناپدید خواهد شد.

 

درمان زردی چیست؟ 

با توجه به پوشک و مدفوع نوزادتان، از کافی بودن شیر مصرفی او مطمئن شوید. بعد از دفع اولین مکونیوم، مدفوع نوزادتان نرم، سبز تیره و کمتر چسبنده می‌شود، از آنجایی‌ که رنگ سبز تیره شروع به روشن‌ تر شدن می‌ کند (در روز دوم).

در روز پنجم، مدفوع نوزادتان از رنگ زرد خردلی به زرد روشن‌تر با بافتی نرم (گاهی اوقات کف مانند) تغییر خواهد کرد. این نشان می‌دهد که بیلی روبین از روده‌ها خارج و زردی ناپدید شده است. 
- نشانه‌های خطر 
- افزایش زردی 
- نوزاد خواب‌آلوده
- نخوردن غذا 
- پوشک‌های کمتر با مدفوعی کم و به ندرت
- نوزاد بی‌حال
- کاهش وزن

اکثر بیمارستان‌ ها قبل از ترخیص نوزاد، آزمایش معمول زردی را انجام می‌ دهند. بنابراین باید درباره زردی پایدار و زردی ای که به سرعت بدتر می شود، بررسی های لازم انجام گیرد، زیرا می‌ تواند خطرناک‌ تر باشد و امکان عفونت، ناسازگاری گروه خونی یا مشکلات کبدی وجود دارد.

 

آیا زردی نوزاد در بارداری آینده نیز اتفاق می‌افتد؟ 

زردی غیر قابل‌ پیش‌بینی است، اما برای مقابله با آن بهتر است تا مجهز شوید و اطلاعات کافی در مورد روش های تغذیه ای و نگهداری از نوزاد مبتلا را از قبل آموخته باشید.

منبع: usatoday