چرا زمان های دو برابر شدن عدد بتا در اوایل بارداری مهم است؟

در اوایل بارداری، سطح βhCG یا همان عدد بتا در خون یک فرد باردار به سرعت افزایش می یابد. هر دو تا سه روز دو برابر می شود. نظارت بر دو برابر شدن عدد بتا یکی از راه های جمع آوری اطلاعات در مورد بارداری توسط پزشکان است. اما واقعا توجه به زمان دو برابر شدن عدد بتا چه اهمیتی دارد؟ آیا دو برابر نشدن آن خطرناک است؟ برای دریافت پاسخ با ما همراه باشید.

دو برابر شدن عدد بتا در اوایل بارداری

هنگامی که پزشک شما در مورد βhCG صحبت می کند، منظور او هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی است که جفت در دوران بارداری تولید می کند. به همین دلیل است که اغلب "هورمون بارداری" نامیده می شود. آزمایشات بارداری βhCG را در ادرار یا خون تشخیص می دهد. فقط آزمایش خون بارداری می تواند میزان هورمون βhCG در بدن را تعیین کند، در حالی که آزمایش ادرار (که به آن کیفی نیز گفته می شود) به سادگی مثبت یا منفی را برای حضور هورمون می خواند.

آزمایش میزان βhCG

آزمایش خون می تواند حدود 11 روز پس از بارداری βhCG را تشخیص دهد. آزمایش ادرار، همان تست های بارداری که از داروخانه خریداری می کنید، می تواند βhCG را در حدود 12 تا 14 روز پس از بارداری تشخیص دهد. توجه داشته باشید که همه پزشکان از آزمایش خون برای بررسی میزان βhCG استفاده نمی کنند، به خصوص اگر علائم نگرانی وجود نداشته باشد. برخی از پزشکان به جای آزمایش خون از سونوگرافی ترانس واژینال برای تأیید بارداری استفاده می کنند.

همانطور که در بالا اشاره شد، دو نوع رایج آزمایش های βhCG وجود دارد که یک آزمایش کیفی است که وجود هورمون را در ادرار یا خون شما تشخیص می دهد و یک آزمایش کمی، که آزمایش βhCG نیز نامیده می شود و میزان آن را در خون شما اندازه گیری می کند. اگر از آزمایش خون کیفی استفاده شود، اندازه گیری βhCG در واحد بین المللی میلی لیتر در میلی لیتر است. سطح βhCG بالاتر از 5 میلی آمپر در میلی لیتر یک شاخص مثبت بارداری است (برخی از آزمایشات می توانند بیش از 6 میلی لیتر واحد در میلی لیتر را تشخیص دهند، برخی دیگر به بیش از 20 میلی لیتر در میلی لیتر نیاز دارند.

از چندین آزمایش βhCG می توان برای کنترل سطح βhCG در طول زمان استفاده کرد. یک آزمون کیفی واحد اطلاعات زیادی را فراهم نمی کند، بنابراین این آزمایشات باید تکرار شوند تا ببینیم آیا و چقدر سریع سطح بتا افزایش می یابد. همچنین، طیف وسیعی از سطح طبیعی HCG کاملاً سالم وجود دارد. نکته اصلی سرعت افزایش هورمون در خون است، نه میزان آن در شروع آزمایش.

زمان معمول دو برابر شدن عدد بتا هر چند ساعت است؟

در یک بارداری معمولی، سطح βhCG شما هر 48 تا 72 ساعت دو برابر می شود. این روند با پیشرفت بیشتر به هر 96 ساعت افزایش می یابد. سطح این هورمون در طی هشت تا 11 هفته اول بارداری به اوج خود می رسد، سپس کاهش یافته و افزایش آن متوقف می شود.

آیا دو برابر نشدن عدد بتا در اوایل بارداری خطرناک است؟

کند شدن زمان دو برابر شدن عدد بتا می تواند نشانه سقط جنین یا نشانه بارداری خارج رحمی باشد، اما همیشه اینطور نیست. دستورالعمل دو تا سه روزه در 85٪ بارداری های طبیعی صادق است. بنابراین ، این بدان معنی است که حدود 15 درصد از بارداری های زنده ممکن است زمان دو برابر شدن آهسته تر داشته باشند.

بتای بالا در بارداری چه معنایی دارد؟

سطح بالای βhCG نیز معنی دارد. سطح بالا می تواند نشان دهنده موارد زیر باشد:

  • محاسبه اشتباه تاریخ بارداری
  • بارداری مولار
  • بارداری چند تایی (دوقلو یا بیشتر)

محدوده عمومی سطح βhCG

همانطور که در بالا ذکر شد، دامنه های طبیعی متفاوت خواهند بود، نکته اصلی این است که چگونه سطح βhCG شما با گذشت زمان تغییر می کند، که به دو یا چند آزمایش متوالی نیاز دارد. سطح βhCG پیش بینی شده در سه ماهه اول به شرح زیر است:

*سطح کمتر از 5.0 میلی آمپر / میلی لیتر: یک تست بارداری منفی در نظر گرفته می شود.

*هفته 3: 5 تا 72 میلی آمپر در میلی لیتر

*هفته 4: 10 تا 708 میلی آمپر در میلی لیتر

*هفته 5: 217 تا 8245 میلی آمپر در میلی لیتر

*هفته 6: 152 تا 32 هزار و 177 میلی آمپر در میلی لیتر

*هفته 7: 4،059 تا 153،767 میلی آمپر در میلی لیتر

*هفته 8: 31366 تا 149،094 میلی آمپر در میلی لیتر

*هفته 9: 59109 تا 135901 میلی آمپر در میلی لیتر

*هفته 10: 44186 تا 170409 میلی آمپر در میلی لیتر

*هفته 12: 27107 تا 201،165 میلی آمپر در میلی لیتر

*هفته 14: 24302 تا 93،646 میلی آمپر در میلی لیتر

*هفته 16: 8904 تا 55332 میلی آمپر در میلی لیتر

چرا باید زمان دو برابر شدن عدد بتا در بارداری را بررسی کنیم؟

زمان دو برابر شدن عدد بتا یک راه خوب برای بررسی اینکه آیا بارداری تا حدود شش یا هفت هفته بعد از آخرین قاعدگی شما به طور طبیعی در حال پیشرفت است یا خیر. با این حال، در بارداری کم خطر، همانطور که در بالا ذکر شد، بررسی زمان دو برابر شدن βhCG معمولاً نشان داده نمی شود. به طور معمول، این موارد زمانی استفاده می شود که موارد نگران کننده ای (مانند سقط جنین قبلی) در دوران بارداری وجود داشته باشد.

پس از 5 تا 6 هفته بارداری، سونوگرافی به بهترین ابزار برای کسب اطلاعات در مورد چگونگی رشد بارداری تبدیل می شود و دقیق تر از βhCG است. بهتر است بدانید که بانوان با تعداد کم می توانند بارداری طبیعی و نوزادانی سالم داشته باشند. علاوه بر این، سطح βhCG راهی دقیق برای تعیین تاریخ بارداری نیست (یعنی تعیین بارداری و از آنجا، تاریخ تخمینی تخمین).

توجه داشته باشید که سطح βhCG و زمان دو برابر شدن آن تنها شاخص هایی نیستند که پزشکان برای تشخیص سقط استفاده می کنند. آنها همچنین علائم و نشانه هایی را که ممکن است تجربه کنید مانند خونریزی واژن، کمردرد و یا گرفتگی شکم هنگام ارزیابی زنده بودن جنین بررسی می کنند.

سخنی با خوانندگان

فهمیدن غیرمعمول بودن زمان دو برابر شدن عدد بتای شما می تواند بسیار استرس زا و ناراحت کننده باشد. هنوز هم بدانید که زمان دو برابر شدن آهسته تر (یا سریعتر) همیشه نشان دهنده سقط نیست. با این حال، به همان اندازه که شنیدن آن دلخراش است، گاهی اوقات اتفاق می افتد. در حالی که صبر کردن بسیار دشوار است، اما بهترین کار معمولاً پیگیری آزمایشات بیشتر است. اگر بارداری شما به سقط منجر شد، خیال خود را راحت کنید که در از دست دادن بارداری شما مقصر نیستید و این بسیار شایع است و معمولاً مشکلی در باروری شما را نشان نمی دهد.

مطالعه بیشتر:

چه عواملی بر عدد بتا در بارداری تاثیر می گذارد؟

بتای بالا در بارداری ومقدار طبیعی بتا در بارداری چقدر است؟

عدد بتا در دوران بارداری چند باید باشد؟ جدول عدد بتا در بارداری

سرعت افزایش بتا در بارداری چیست و سرعت کم آن به چه معناست؟

?پرسش و پاسخ های دو برابر شدن عدد بتا

زمان معمول دوبرابر شدن عدد بتا هر چند ساعت است؟

در یک بارداری معمولی، سطح βhCG شما هر 48 تا 72 ساعت دو برابر می شود. این روند با پیشرفت بیشتر به هر 96 ساعت افزایش می یابد. سطح این هورمون در طی هشت تا 11 هفته اول بارداری به اوج خود می رسد، سپس کاهش یافته و افزایش آن متوقف می شود.

آیا دوبرابر نشدن عدد بتا در اوایل بارداری خطرناک است؟

کند شدن زمان دوبرابر شدن عدد بتا می تواند نشانه سقط جنین یا نشانه بارداری خارج رحمی باشد، اما همیشه اینطور نیست. دستورالعمل دو تا سه روزه در 85٪ بارداری های طبیعی صادق است. بنابرای ، این بدان معنی است که حدود 15 درصد از بارداری های زنده ممکن است زمان دو برابر شدن آهسته تر داشته باشند.

بتای بالا در بارداری چه معنایی دارد؟

سطح بالای βhCG نیز معنی دارد. سطح بالا می تواند نشان دهنده موارد زیر باشد: محاسبه اشتباه تاریخ بارداری، بارداری مولار، بارداری چند تایی (دوقلو یا بیشتر)

چرا باید زمان دوبرابر شدن عدد بتا در بارداری را بررسی کنیم؟

زمان دوبرابر شدن عدد بتا یک راه خوب برای بررسی اینکه آیا بارداری تا حدود شش یا هفت هفته بعد از آخرین قاعدگی شما به طور طبیعی در حال پیشرفت است یا خیر. با این حال، در بارداری کم خطر، همانطور که در بالا ذکر شد، بررسی زمان دو برابر شدن βhCG معمولاً نشان داده نمی شود. به طور معمول، این موارد زمانی استفاده می شود که موارد نگران کننده ای (مانند سقط جنین قبلی) در دوران بارداری وجود داشته باشد.

منبع: verywellfamily