چگونه برای بارداری آماده شوم؟

خوشبختانه امروزه زمان مناسبی برای بچه دار شدن است. پیشرفت های علم پزشکی بارداری را بسیار آسان کرده است و چیزهای زیادی در مورد نحوه به حداقل رساندن خطرات حاملگی و مواجه صحیح با مادر حامله و نوزاد به دست آمده‌ است.

در گذشته اگر خانمی عادت ماهانه ‌اش به تاخیر می‌افتاد، احتمال حاملگی می‌ داد و پس از مدتی به پزشک مراجعه می‌ کرد، اما امروزه زنان قبل از اقدام به بارداری، برای آمادگی برای حاملگی با پزشک مشورت می‌ کنند.

قبل از اقدام به بارداری برای انجام ویزیت، معاینه جسمی و انجام آزمایشات با پزشک مشورت کنید. زنان لازم است، سه ماه قبل از بارداری روش‌ های پیشگیری را قطع کنند، زمان عادت ماهیانه خود را یادداشت و برای آمادگی بارداری سالم، رژیم غذایی مناسبی را شروع کنند.

فولات ویتامینی است که مصرف آن قبل از حاملگی، باعث کاهش نقایص مغز و نخاع در جنین می‌ شود. از سه ماه قبل از بارداری پزشک برای شما قرص اسید فولیک شروع می ‌کند. این ویتامین به طور طبیعی در میوه‌ ها و سبزی‌ های‌ تازه مثل طالبی، گرمک، موز، لوبیا سبز و نخود فرنگی وجود دارد. اگر سیگار می ‌کشید سعی کنید از سه ماه قبل از بارداری آن را کنار بگذارید. متأسفانه در شهرهای صنعتی آلودگی هوا هر روز بیشتر می‌ شود، بنابراین سعی کنید در مناطق آلوده شهر کمتر رفت و آمد کنید، برای حفاظت، می ‌توانید از ماسک های مخصوص در روزهای شدیدا آلوده استفاده کنید و اگر کار مهمی ندارید از منزل خارج نشوید، سرب و دیگر مواد آلوده کننده هوا بر رشد مغزی کودک شما تأثیر می‌ گذارند.

فهرستی از سوالاتی که به ذهن تان خطور می کند تهیه کنید و هنگام مراجعه به پزشک بپرسید:

  • آیا قهوه می‌ نوشید؟
  • آیا داروی خاصی مصرف می‌کنید؟ یا بیماری خاصی دارید؛ مثل آسم، تشنج، بیماری‌های عصبی و غیره.
  • آیا در فامیل خود یا همسرتان کودک مبتلا به بیماری ژنتیکی دارید؟
  • آیا الکل می نوشید؟
  • سابقه جراحی، سابقه سقط جنین، سابقه تولد نوزاد نارس دارید؟
  • ابتلا به دیابت، آسم و تشنج را حتماً با پزشک خود مطرح کنید.

هرگز دارویی که برای بیماری خاصی مصرف می‌ کنید را قطع نکنید و در مورد قطع دارو با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است بیماری خاص ژنتیکی یا عفونی داشته باشید و در شما عارضه ‌ای ایجاد نکرده باشد، ولی برای حاملگی تان مضر باشد. انجام آزمایش‌ های مخصوص قبل از بارداری بسیاری از این مشکلات را مشخص می ‌کند و می‌ توانید آنها را درمان کنید.

لازم است که آزمایش ‌های مربوط به سرخجه، توکسوپلاسموز، بیماری تیروئید، کم خونی، قند خون، هپاتیت و سیفیلیس انجام شود.

هر گاه تصمیم به بارداری گرفتید، بدانید کار مهمی را شروع کرده اید. شما می ‌خواهید به یاری خداوند کودکی به دنیا آورید که سال‌ها با سلامتی زندگی کند و همیشه با دیدن او خوشحال و قدردان لطف خداوند شوید. سلامتی کودک قبل از تولدش آغاز می‌ شود، اقدامات ساده‌ ای که سه ماه قبل از بارداری انجام می ‌دهید، می ‌تواند برای شروع زندگی سالم کودک تان گنجی بی پایان باشد.

به دلیل طولانی شدن شب در زمستان‌ ها و تغییرات هورمونی، ممکن است تخمک ‌گذاری زنان کاهش یابد، به همین دلیل احتمال باردار شدن در فصول سرد سال کمتر است. این مسئله بیشتر جنبه آماری دارد زیرا در مناطق سردسیر تعداد موالید کمتر است.

به نظر نمی‌ رسد تغییر فصل اهمیت آماری چشمگیری در تعیین جنسیت جنین داشته باشد، ولی برخی مطالعات تأئید نشده نشان می ‌دهد که به دلیل وجود گرما در تابستان احتمال ایجاد جنین دختر افزایش پیدا می ‌کند.

منبع: دکتر معصومه محمد آهاری