التهاب ملتحمه چشم چیست و چه نشانه ها و درمانی دارد؟

التهاب ملتحمه یا کنژنکتیویت (Conjunctivitis) ، اصطلاحی است که برای توصیف ورم ملتحمه چشم از آن استفاده می شود. سفیدی چشم با پرده نازکی به نام "ملتحمه" پوشیده شده است که برای پوشاندن و نرم کردن سطح چشم ترشحات مخاطی تولید می کند.

خردسال معمولاً به عفونت ملتحمه ویروسی دچار شود که شایع‌ترین شکل التهاب ملتحمه است. البته ممکن است خردسالان نیز به التهاب ملتحمه باکتریایی مبتلا شود، یعنی التهاب ملتحمه از چیزی که به چشم‌ها پاشیده شده است یا التهاب ملتحمه آلرژیک.

نشانه های التهاب ملتحمه چشم چیست؟

 اگر چشم فرزندتان سرخ، متورم و خارش‌دارد به احتمال زیاد به التهاب ملتحمه مبتلا شده است. اگر چشم چرک داشته باشد و لایه‌ی چسبنده‌ای را تشکیل دهد، چشم‌های بچه را می‌چسباند، خصوصاً هنگام بیداری. بنابراین، به احتمال زیاد عفونی شده است.   

 

علت بروز التهاب ملتحمه چشم چیست؟

 عفونت، ناراحتی و آلرژی سه علت اصلی التهاب ملتحمه هستند.

پرهیز از عفونت مشکل است و امکان دارد هنگامیکه کوچولوی شما سرما بخورد، گرفتار التهاب ملتحمه ویروسی شود. بنابراین با دور از دسترس نگه داشتن مواد شیمیایی مثل شوینده ها و اسپری ها و آموزش این نکته که "نباید هر چیزی را به چشمش بزند"، حقیقتاً می‌توانید از التهاب ملتحمه پیشگیری کنید.

تا جایی که به التهاب ملتحمه آلرژیک مربوط می‌شود، باید بدانید که فرزندتان به چه چیزی حساسیت دارد؟ آیا به گربه یا گرد و غبار در خانه یا بسترش حساس است؟ بچه‌های مبتلا به تب یونجه که دائما چشم سرخ و می مالند، خصوصاً وقتی آبریزش از بینی دارند، احتمالاً به التهاب ملتحمه آلرژیک گرفتارند. اغلب وقتی ورم غشای مخاط بینی کودک با ضدآلرژی درمان شود، التهاب ملتحمه نیز از بین می‌رود.

 

روش های درمان التهاب ملتحمه چشم

وقتی التهاب ملتحمه تشخیص داده شد، می‌توان آن را به شکل مناسب درمان کرد. التهاب ملتحمه ویروسی عموماً به خودی‌خود از میان می‌رود و با قطره‌ی نمکین و با پاک کردن چشم با آب جوشیده و خنک شده روی تکه‌ای پنبه از گوشه‌ی داخلی به خارج سه مرتبه در روز می‌توان آن را درمان کرد. اما التهاب ملتحمه باکتریایی به مراقبت‌های بیشتری نیاز دارد.

 

مطالعه بیشتر:

1- مشکلات شایع چشم در دوران بارداری

2- تاثیر داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی بر تخمک‌ گذاری و باروری

3- شناخت انواع بیماری هپاتیت و تاثیر آن بر بارداری

4- بیماری گریوز در نوزادان چیست و چگونه درمان می شود؟