در دوران بارداری سوتین فنردار بپوشم یا سوتین مناسب بارداری؟

در طول بارداری سینه هایتان تغییر می‌کنند و بزرگتر می‌شوند. بنابراین احتمالا پوشیدن سوتین فنردار برای شما ناراحت کننده و سخت می‌شود. اگرچه هیچ شواهدی وجود ندارد که پوشیدن آنها برای سلامتی مضر است.

عوارض پوشیدن سوتین فنردار در بارداری

برخی از متخصصین سلامت بر این گمان هستند که پوشیدن سوتین های فنردار و تنگ بر روند رشد و تغییرات طبیعی سایز و شکل سینه ها تاثیر می‌گذارد و ممکن است:

 • مانع جریان خون فزاینده به سینه ها می‌شود.
 • فشار به مجرای شیری در حال تکامل
 • سبب ناراحتی و التهاب می‌شود

در مدت شش هفته بارداری در سینه هایتان سفتی و کمی افزایش سایز احساس می‌کنید. سینه های شما کمی ناصاف می‌شود، زیرا مجرای شیر شروع به رشد و تکامل می‌کند.

 

آیا در طول بارداری به سوتین های جدید احتیاج دارید؟

 بله. در طول بارداری سینه ها بزرگتر و همچنین حساس تر می شوند و بنابراین داشتن سوتین های راحت بارداری کاملا لازم و ضروری می باشد. عوامل مختلفی در رشد سینه ها موثر می باشد، از جمله: تغییرات هورمونی، بازتر شدن قفسه سینه، اضافه وزن و تولید شیر توسط غدد شیردهی در اواخر بارداری. به همین دلیل تهیه سایز مناسب سوتین های بارداری کاملا ضروری به نظر می رسد.

هرچه بارداری به پیش می رود سینه هایتان بزرگتر، سنگین تر و سفت تر می‌شود. ولی این تغییرات در مادران مختلف متفاوت است. سینه های بعضی از مادران کم و بیش به همان شکل و سایز باقی می‌مانند، در حالیکه سایر مادران ممکن است افزایش سایز سینه هایشان به دو برابر یا بیشتر برسد.

ممکن است قفسه سینه هم منبسط شود که باعث می‌شود سوتین شما تنگتر شود. اگر اینطور باشد باید از بند گشاد کننده سینه بند استفاده کنید.

هنگامی که سایز سینه هایتان از سینه بند بزرگتر می‌شود بهتر است از یک سوتین راحت و بدون فنر با کاپ نرم ولی حفاظت کننده ویژه بارداری استفاده کنید.

اگر در هنگام خواب می‌خواهید سینه بند بپوشید می‌توانید از سینه بند بارداری استفاده کنید. در بعضی از فروشگاه ها سینه بندهایی که مخصوص شب طراحی شده‌اند به فروش می‌رسند. احتمالا شما نیاز دارید که در طول بارداری دو یا سه بار سایز سوتین خود را تغییر دهید.

متخصصین سلامت توصیه می‌کنند که اولین تعویض سایز سوتین باید در حوالی پایان سه ماهه اول بارداری انجام شود، معمولا بین هشت تا ده هفتگی.

تحقیقات نشان می‌دهد که ۷۰ درصد بانوان از سوتینی استفاده می‌کنند که مناسب سایز آنها نیست، پس خیلی مهم است که سایز سینه ها را درست اندازه گیری کنید.

 

سوتین مناسب بارداری

حالا زمان تعویض لباس های کمد لباس فرا رسیده است. اولین تغییر آشکار در زمان بارداری در لباس های مادر باردار اتفاق می‌افتد. برای راحت بودن در زمان بارداری، باید لباس های سایز بزرگتر پوشید و البته که این نکته باید در مورد لباس های عادی و لباس زیر نیز رعایت شود.

در طی بارداری سینه ها در حال رشد بوده و نباید با پوشیدن سوتین های تنگ، باعث فشار آمدن و بروز احساس خفگی در سینه ها شد.

 بنابراین لباس های زیر مخصوصاً سوتین، باید کاملا مناسب، راحت و اندازه سایز کنونی مادران باشد.

بهترین زمان برای خرید سوتین مناسب بارداری

 در صورت مشاهده موارد زیر، زمان خرید سوتین جدید فرا رسیده است:

 • به جا ماندن اثر و رد بندهای سوتین بر روی بدن پس از درآوردن آن
 • بیرون زدن سینه ها از اطراف سوتین
 • احساس تنگ بودن سوتین
 • احساس ناخوشایند داشتن از پوشیدن سوتین های فنردار معمولی

 تمامی مادران تغییرات فیزیولوژیکی یکسانی را در طول بارداری تجربه نمی‌کنند. در بعضی خانمها سینه ها به صورت یکنواخت از ابتدای بارداری شروع به رشد می کنند، اما در برخی دیگر این رشد در سه ماهه اول و آخر بارداری محسوس می‌باشد. تغییر سایز سینه ها معمولا از ماه سوم بارداری و یا با گذشته ۱۲ هفته از ابتدای بارداری آغاز می‌شود. می‌توانید پس از گذشت این دوره و بعد از ثابت ماندن رشد سینه ها اقدام به خرید سوتین جدید کنید.

مشخصات یک سوتین مناسب بارداری

سوتین مناسب دوران بارداری باید دارای بندهای پهن، قاب نگهدارنده و بست های قابل تنظیم در پشت باشد، برای زمانی که سایز شما افزایش پیدا می کند. مطمئن شوید که:

 • هیچگونه برآمدگی و برجستگی در بالا، پایین و کناره های کاپ سوتین وجود نداشته باشد.
 • بندهای پشت سوتین نباید بُرنده باشند.
 • بندهای سرشانه باید زمانی که دست خود را بالای سرتان می‌برید در جای خود قرار گیرند و کاملا به اندازه باشد، بدون فشاروارد کردن به شانه ها.
 • بندهای زیر سوتین هم باید درست روی بدن بخوابد و در جلو و عقب در یک سطح قرار گیرد. اگر در پشت بالا برود یعنی خیلی بزرگ است.
 • نوک سینه ها باید مستقیم به جلو باشد، نه رو به پایین یا بالا.
 • وقتی که سعی می‌کنید بندهای سرشانه را جابجا کنید سینه های شما نباید در داخل کاب سوتین حرکت کنند و جابجا شوند.

اگر شما سینه های بزرگی دارید، و می‌خواهید محافظت اضافی که سوتین های فنردار دارند داشته باشید، از سوتین بارداری فنردار که دارای فنرهای انعطاف پذیر و نازک هستند استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که فنر درست روی بدن تان قرار می‌گیرد و به پوست تان فرو نمی‌رود، یا به سینه های تان فشار وارد نمی‌کند. اگر می‌خواهید از این نوع سوتین استفاده کنید، کاملا اندازه بودن آن خیلی مهم است. فنرهای نازک منعطف هستند و با تغییر وضعیت و شکل بدن آنها نیز تغییر می‌کنند و کمتر از سوتین های فنردار معمولی مشکل خواهند داشت. اما بهتر آن است که آنها را در موقع خواب نپوشید تا از فشار اضافی بر سینه های خود در هنگام خواب جلوگیری کنید.

 

مطالعه بیشتر:

1- عفونت های پستان (Breast infections)

2- تغییرات پستان ها در دوران بارداری

3- 6 نکته در مورد پستان ها در دوران بارداری

4- پرسش و پاسخ درباره تغییرات پستان ها در دوران بارداری