روش های استفاده از انواع بالش بارداری به همراه عکس

 بالش بارداری برای بانوانی که بدن درد و کمر درد دارند و به خاطر آن خواب خوب شبانه برایشان تبدیل به یک چالش شده مناسب و وسیله ای مفیدی است. بالش های بارداری انواع و اندازه‌های مختلفی دارد. هر کدام از انواع این بالش‌ها مجموعه نیازهای خاصی را برطرف می‌کنند. هر بارداری با بارداری دیگر متفاوت است و چالش‌های آن‌ها نیز گوناگونی دارد. نوع بالش هم به تبع آن مورد به مورد فرق می‌کند.

انواع بالش های بارداری و چگونگی استفاده از آن ها

 در زیر با انواع بالش های بارداری موجود در بازار و روش های استفاده از آن آشنا می‌شوید:

1- بالش بارداری گُوِه ای شکل (wedge)

بالش بارداری گوه ای شکل که به نام کوسن بارداری هم شناخته می‌شود کوچکترین بالش بارداری موجود در بازار است. از این بالش می‌توان در دوران بارداری یا پس از آن هم استفاده کرد. بالش گوه ای گرد یا بالش گوه ای سه گوش دو نوع این بالش ها هستند.

Pregnancy wedge pillow

روش استفاده از بالش بارداری گوه ای شکل : می‌توان آن را زیر شکم یا پشت کمر گذاشت تا پشتیبانی لازم را هنگام خواب از شکم یا پهلوها بعمل آورد. این بالش را می‌توان به جای بالش استاندارد هم استفاده کرد. از آن‌جا که سرتان را بالاتر از باقی بدن‌تان قرار می‌دهد از سوزش معده و بازگشت اسید معده به مری جلوگیری می‌کند.

 

2- بالش بارداری تمام قد

این بالش های بارداری دراز هستند و متکایی برای کل بدن فراهم می‌آورند. این بالش ها آسایش خوبی برای بازوها و پاها ایجاد می‌کند و از شکم هم پشتیبانی بعمل می‌آورد. می‌توان این بالش را بغل کرد و در آغوش کشید اما از کمر پشتیبانی زیادی نمی‌کند. بالش های بارداری تمام قد دو نوع هستند: بالش های بارداری تمام قد صاف و بالش های بارداری تمام قد منعطف.

Full-length pregnancy pillow

روش استفاده از بالش بارداری تمام قد: بالش های بارداری تمام قد طوری طراحی شده‌اند که بتوانید آن‌ها را بغل کنید و در آغوش بگیرید. برخلاف بالش های بارداری دیگر، نمی‌توان آن‌را زیر شکم قرار داد یا پشت کمر گذاشت. می‌توانید دست و پاهایتان را دورش حلقه کنید و شکم شما در وسطش قرار بگیرد.

 

3- بالش بارداری تمام بدن

این بالش ها با ارتفاع ۱۲ تا ۱۵ سانتی‌متر برای بانوانی با هر قد مناسب است. استفاده از آن‌ها در سه ماهه دوم ایده‌آل است و پشتیبانی مناسبی از ستون فقرات بعمل می‌آورد و به کاهش درد کمر و لگن کمک می‌کند. دو نوع بالش بارداری تمام بدن وجود دارد:

  • بالش بارداری C شکل

همان‌طور که از نامش پیداست، این بالش به شکل حرف C است و از سر، شکم، پاها و کمر پشتیبانی می‌کند.

C-shaped

روش استفاده از بالش بارداری C شکل این بالش برای کسانی که دلشان می‌خواهد به پهلو بخوابند مفید است. می‌توانید سرتان را بالای بالش بگذارید و کمرتان را روی قوس آن قرار بدهید.

 

  • بالش بارداری U شکل

بالش بارداری U شکل برای کسانی خوب است که خوابیدن به پشت را ترجیح می‌دهند اما به خاطر افزایش اندازه شکم نمی‌توانند در این وضعیت بخوابند. این بالش از کل بدن پشتیبانی می‌کند، از جمله شکم و کمر.

U-shaped

روش استفاده از بالش بارداری به U شکل: مشابه بالش C شکل، می‌توانید سرتان را روی قسمت بالای شکل U بگذارید و بدن‌تان را داخل بالش قرار بدهید. می‌توانید پاهایتان را دور یکی از طرفین آن بیندازید و بخوابید.

 

مطالعه بیشتر:

1- آیا استفاده از انواع بالش بارداری مفید است؟

2- آیا استفاده از بالش های گرمایی در دوران بارداری بی خطر است؟

3- روش های انتخاب بالش بارداری مناسب

4- بالش بارداری چیست و استفاده از آن چه فوایدی دارد؟