آیا استفاده از انواع بالش بارداری مفید است؟

بارداری دوره ای هیجان انگیز و چالش برانگیز برای مادران آینده است. 9 ماهی که مستلزم مراقبت و سخت کوشی شدید مادر است تا اطمینان یابد جنین در امنیت کامل قرار دارد و تمام حمایت های لازم و تغذیه مناسب برای رشد مناسب را دریافت می‌کند.

به همان اندازه که جنین برای رشد و سلامت هنگام تولد نیازمند مواد مغذی از درون است، مادر نیز می بایست اطمینان یابد جنین به لحاظ فیزیکی از بیرون در امنیت کامل قرار دارد. از این رو بسیار مهم است که مادر در محیط امن و راحتی قرار داشته باشد و بتواند به راحتی حرکت کند.

یکی از جنبه های مهمی که باید به آن توجه زیادی کرد وضعیت خوابیدن مادر است. پدرها و مادرهای آینده بسیاری از شب ها بی خواب می‌شوند تا اطمینان یابند مادر در وضعیتی قرار نمی‌گیرد که به جنین آسیب برسد.

تشک های عادی جهت ایجاد آسایش برای بانوان باردار طراحی نشده‌اند و ممکن است باعث بدن درد و اختلال خواب شود. این‌جاست که بالش بارداری به کار می‌آید.

بالش بارداری چیست و استفاده از آن چه فوایدی دارد؟

چرا بالش های معمولی برای بانوان باردار مناسب نیست؟

بالش های معمولی ممکن است پشتیبانی لازم را از بانوان باردار بعمل نیاورند، چراکه برای انجام این کار طراحی نشده‌اند. بالش های معمولی وقتی هنگام خواب غلت می‌زنید ممکن است سر بخورند و موجب ناراحتی و بدن درد شوند. با این حال، اگر به بالش خود عادت دارید و استفاده از آن در دوران بارداری برای شما راحت است، باید به استفاده از آن ادامه بدهید.

 

بالش بارداری چیست؟

بالش بارداری یک بالش با طراحی خاص است تا مناسب تغییر شکل و انحناهای بدن در دوران بارداری باشد و وضعیت‌های مختلف را هنگام خواب پوشش بدهد. این بالش ها طوری طراحی شده‌اند که از تمام بدن پشتیبانی کنند و به همین خاطر بسیار درازتر از بالش های معمولی هستند. بالش بارداری خوابیدن در این دوران را بسیار راحت‌تر می‌کند و در مراحل آخر بارداری که خوابیدن در وضعیت عادی تبدیل به یک چالش واقعی می‌شود بسیار مفید است.

 

بالش های بارداری و بالش های معمولی چه تفاوتی با هم دارند؟

بالش های بارداری با دارا بودن انحناها و شکل های لازم به منظور سازگاری با شکل بدن بانوان باردار، به طور خاص برای پشتیبانی از شکل و اندازه در حال تغییر بدن آن‌ها طراحی شده است. از طرف دیگر، بالش های معمولی صاف و دراز هستند. ممکن است برخی از بانوان باردار با بالش های متداول احساس راحتی بکنند و برخی بالش های بارداری دیگری را برای راحتی و قابلیت تغییر شکل آن‌ها ترجیح بدهند.

با این که ممکن است به نظر برسد بالش‌ از منظر کلی برای بانوان باردار اهمیت چندانی ندارد، اما وسیله بسیار مهمی است که می‌تواند آسایش و پشتیبانی بهتری را فراهم آورد. مهم است که نوع مناسب بالش را پس از ارزیابی نیازهای مادر انتخاب کنید. یک بالش خوب به کاهش بدن درد و کمر درد که به خاطر افزایش وزن در دوران بارداری رخ می دهد کمک می‌کند. از همه مهم‌تر، این اطمینان را ایجاد می‌کند که مادر خواب خوب و راحتی را که برای سلامت مادر و جنین بدان نیازمند است دریافت می‌کند.

 

فواید استفاده از بالش بارداری

واضح ترین فایده بالش بارداری این است که با پشتیبانی از بدن به خواب بهتر کمک می‌کند. موارد زیر فواید استفاده از بالش بارداری است:

1- استفاده از بالش بارداری دردهای بدن را تسکین می‌دهد

با افزایش وزن بدن در دوران بارداری،‌ فشار زیادی به کمر، لگن و پاها وارد می‌شود. استراحت دادن این بخش‌های بدن اهمیت زیادی دارد و تنها زمانی امکان‌پذیر است که بتوان در وضعیت مناسبی خوابید. بالش بارداری پشتیبانی و راحتی لازم برای این بخش‌ها را فراهم می‌آورد و استراحت مناسبی را تضمین می‌کند و دردها را تسکین می‌دهد.

2- استفاده از بالش بارداری جریان خون را تقویت می‌کند

خوابیدن به پهلو گردش خون را بهبود می‌بخشد و برای بانوان باردار توصیه می‌شود. برای عده‌ای ممکن است خوابیدن به پهلو به خاطر بزرگ شدن شکم سخت باشد. بالش بارداری به خاطر نرمی زیاد خود اجازه می‌دهد بتوانید راحت به پهلو بخوابید و به این ترتیب به جریان بهتر خون در بدن کمک می‌کند.

3- استفاده از بالش بارداری برای ساعات خواب بهتر، آسوده تر و طولانی تر

خواب خوب کلید بارداری قوی و مطمئن است. بالش بارداری به شما اجازه می‌دهد برای مدت طولانی تر و بهتر بخوابید.

4- استفاده از بالش بارداری مفید حتی برای بعد از زایمان مفید است

بالش بارداری حتی برای بعد از بدنیا آمدن نوازد هم مفید است و می‌توان با آن نوزاد را در وضعیت مناسب قرار بدهید و به او یاد بدهید چطور شیر را درست بمکد.

 

چه زمانی می‌توان استفاده از بالش بارداری را شروع کرد؟

زمان مشخصی برای شروع استفاده از بالش بارداری وجود ندارد، اما می‌توانید وقتی احساس کردید هنگام خواب به سختی وضعیت خود را عوض می‌کنید استفاده از آن‌ها را شروع کنید. حدود هفته بیستم شکم شروع به بزرگ شدن می‌کند و این به خاطر افزایش وزن موجب درد در رباط ها و بخش های دیگر بدن می‌شود. این وقت خوبی برای شروع استفاده از بالش بارداری است.

 

روش های انتخاب بالش بارداری مناسب

انتخاب بالش بارداری مناسب در مواقعی می‌تواند دشوار باشد چراکه نیاز به در نظر گرفتن عوامل متعددی دارد. بالش های بارداری مختلف برای مصارف مختلف است و از این رو بالش بارداری را تنها باید زمانی انتخاب کرد که نیازهای خود را متوجه شده‌اید. 

نکات مهم برای انتخاب بالش بارداری مناسب

در زیر مواردی را می‌خوانید که باید پیش از تصمیم‌گیری برای انتخاب بالش بارداری مورد توجه قرار بدهید:

1- آیا روکش بالش را می‌توان درآورد و شست

در دوران بارداری پاکیزگی جنبه بسیار مهمی است که باید به آن توجه کنید. در دوران بارداری زیاد عرق می‌کنید و روکش بالش آن را جذب می‌کند. داشتن بالشی که روکش آن عوض ‌شود باعث می‌شود بالش تمیز بماند و نظافت آن رعایت شود.

2- بدانید که داخل بالش چیست

بالش ها معمولا با موادی پر شده اند که هر کدام خصوصیات خود را دارند. محتویات بالش بر راحتی و کیفیت خواب شما تاثیر دارد. در زیر با انواع مختلف محتویات بالش آشنا می‌شوید:

 • بالش فیبر پولی استریکی از معمول ترین محتویات بالش است. فیبر پولی استر نرم است و از بدن پشتیبانی خوبی بعمل می‌آورد. با تغییر مقدار فیبر می‌توان نرمی و سفتی بالش را عوض کرد. با اینکه ماده بسیار مفید و چندکاره ای است، گرما و خاک و باکتری را بسیار جذب می‌کند و برای کسانی که به خاک حساسیت دارند توصیه نمی‌شود. مدتی که می‌توان از آن استفاده کرد تنها دو سال است.
 • بالش گلوله های استیروفوم: این نوع بالش های که از انواع دیگر ارزان تر است گلوله های سفید کوچکی هستند که در صندلی های کیسه ای هم ریخته می‌شود. بالش هایی که با این مواد پر می‌شوند سبک هستند و هوا نیز در آن زیاد است و به راحتی با توجه به وضعیت بدن تان شکل عوض می‌کنند و پشتیبانی بیشتری را بعمل می‌آورند. اما این بالش ها برای خواب طولانی مناسب نیست.
 • بالش ریزدانه پلاستیکیاین ها گلول های بسیار سبکی هستند که وقتی داخل بالش قرار می‌گیرند احساسی مانند شن دارد. بسیار نرم هستند و به راحتی و سرعت می‌توان با این بالش ها حرکت کرد.
 • بالش فوم حافظه داربالش های پرشده با فوم های به اصطلاح حافظه دار وقتی رویشان می‌خوابید شکل بدن را به خود می‌گیرند. آن‌ها از بدن به خوبی پشتیبانی می‌کنند و بدن درد را کاهش می‌دهند.
 • بالش گندم سیاه: این بالش ها با سبوس گندم سیاه که داخل کیسه ای نخی قرار می‌گیرد پر می‌شوند. بالش های گندم سیاه ارگانیک است و احتمال آلرژی و گرم شدن را کاهش می‌دهد. بالش های گندم سیاه بسیار ماندگار هستند و می‌توان آن‌ها را به مدت ده سال نگه داشت.
 • بالش تراپیوتیککارشناسان این بالش را برای بانوان باردار بسیار توصیه می‌کنند. این بالش از آب ساخته شده که در داخل کیسه های کوچک پلی استری قرار دارد و فوم های حافظه دار روی کیسه آب شناور هستند. این ساختار پشتیبانی فوق العاده‌ای از سر می‌کند و به برطرف کردن درد گردن یاری می‌رساند.
 • بالش با محتویات ارگانیک: بالش های ارگانیک با مواد طبیعی مانند پشم، بامبو، فیبر و کاپوک پر شده است. این بالش ها دوست دار محیط ‌زیست هستند، مواد شیمیایی ندارند و برای بانوانی که به خاک حساسیت دارند مفید است. نکته منفی بالش های ارگانیک این است که تمیز کردن آن‌ها راحت نیست و پس از یک بار استفاده شکل اولیه خود را از دست می‌دهند.

3- اندازه بالش

بالش بزرگ جای بیشتری را در تخت خواب اشغال می‌کند و سنگین تر است. بالش بزرگ برای کسانی مناسب است که هنگام خواب مدام جای سر خود را تغییر می‌دهند.

4- صدا و بوی بالش

بعضی بالش ها وقت تکان شان می‌دهید صدای عجیبی می‌دهند. اگر خواب تان سبک است باید از بالش هایی که با استیرفوم پر شده‌اند دوری کنید چراکه صدایشان زیاد است. همچنین بالش هایی که ارگانیک نیستند بوی مواد شیمیایی می‌دهند. مهم است که این دو خصوصیت را مورد توجه قرار بدهید چراکه هر روز بر شما تاثیر خواهند گذاشت.

5- درجه نرمی بالش

آدم های مختلف درجات مختلفی از نرمی بالش را ترجیح می‌دهند. باید از بالش های خیلی نرم دوری کرد چرا که به اندازه کافی از بدن پشتیبانی نمی‌کنند. بالش های سفت از لحاظ پشتیبانی از سر و بدن بهتر هستند.

6- بالش های هایپوآلرژنیک

بالش های هایپوآلرژنیک برای کسانی که به خاک حساسیت دارند ایده‌آل است. مهم است که آلرژی ها را در دوران بارداری دور نگه دارید و این بالش ها به این موضوع کمک می‌کنند.

 

انتخاب بالش بارداری مناسب با توجه به شکل بدن و وضعیت خوابیدن

انتخاب بالش بستگی به نوع بدن و وضعیت ترجیحی خواب دارد. در زیر اشکال مختلف بدن و وضعیت خوابیدن و بالش های ایده‌آل را از نظر می‌گذرانیم:

 • انتخاب بالش بارداری مناسب برای بانوان سایز بالابالش بارداری C شکل برای بانوان سایز بالا ایده آل است. طراحی این بالش به شما اجازه می‌دهد راحت در آن جا شوید.
 • انتخاب بالش بارداری مناسب برای بانوان ریز جثه: بالش های تمام بدن برای بانوان ریزجثه مناسب‌ترین است.
 • انتخاب بالش بارداری مناسب برای کسانی که به پهلو می‌خوابند: بالش های زیادی برای کسانی که به پهلو می‌خوابند وجود دارد.
 • انتخاب بالش بارداری مناسب برای بانوانی که دوقلو باردار هستند: بالش بارداری U شکل بهترین گزینه پیشنهادی برای بانوانی است که دوقلو باردار هستند و بالش بزرگ تر از شکم بزرگ آن‌ها پشتیبانی بهتری می‌کند.

پس از استفاده از بالش اگر احساس ناراحتی کردید، باید بلافاصله استفاده از آن را متوقف کنید.

 

روش های استفاده از انواع بالش بارداری به همراه عکس

 بالش بارداری برای بانوانی که بدن درد و کمر درد دارند و به خاطر آن خواب خوب شبانه برایشان تبدیل به یک چالش شده مناسب و وسیله ای مفیدی است. بالش های بارداری انواع و اندازه‌های مختلفی دارد. هر کدام از انواع این بالش‌ها مجموعه نیازهای خاصی را برطرف می‌کنند. هر بارداری با بارداری دیگر متفاوت است و چالش‌های آن‌ها نیز گوناگونی دارد. نوع بالش هم به تبع آن مورد به مورد فرق می‌کند.

انواع بالش های بارداری و چگونگی استفاده از آن ها

 در زیر با انواع بالش های بارداری موجود در بازار و روش های استفاده از آن آشنا می‌شوید:

1- بالش بارداری گُوِه ای شکل (wedge)

بالش بارداری گوه ای شکل که به نام کوسن بارداری هم شناخته می‌شود کوچکترین بالش بارداری موجود در بازار است. از این بالش می‌توان در دوران بارداری یا پس از آن هم استفاده کرد. بالش گوه ای گرد یا بالش گوه ای سه گوش دو نوع این بالش ها هستند.

Pregnancy wedge pillow

روش استفاده از بالش بارداری گوه ای شکل : می‌توان آن را زیر شکم یا پشت کمر گذاشت تا پشتیبانی لازم را هنگام خواب از شکم یا پهلوها بعمل آورد. این بالش را می‌توان به جای بالش استاندارد هم استفاده کرد. از آن‌جا که سرتان را بالاتر از باقی بدن‌تان قرار می‌دهد از سوزش معده و بازگشت اسید معده به مری جلوگیری می‌کند.

 

2- بالش بارداری تمام قد

این بالش های بارداری دراز هستند و متکایی برای کل بدن فراهم می‌آورند. این بالش ها آسایش خوبی برای بازوها و پاها ایجاد می‌کند و از شکم هم پشتیبانی بعمل می‌آورد. می‌توان این بالش را بغل کرد و در آغوش کشید اما از کمر پشتیبانی زیادی نمی‌کند. بالش های بارداری تمام قد دو نوع هستند: بالش های بارداری تمام قد صاف و بالش های بارداری تمام قد منعطف.

Full-length pregnancy pillow

روش استفاده از بالش بارداری تمام قد: بالش های بارداری تمام قد طوری طراحی شده‌اند که بتوانید آن‌ها را بغل کنید و در آغوش بگیرید. برخلاف بالش های بارداری دیگر، نمی‌توان آن‌را زیر شکم قرار داد یا پشت کمر گذاشت. می‌توانید دست و پاهایتان را دورش حلقه کنید و شکم شما در وسطش قرار بگیرد.

 

3- بالش بارداری تمام بدن

این بالش ها با ارتفاع ۱۲ تا ۱۵ سانتی‌متر برای بانوانی با هر قد مناسب است. استفاده از آن‌ها در سه ماهه دوم ایده‌آل است و پشتیبانی مناسبی از ستون فقرات بعمل می‌آورد و به کاهش درد کمر و لگن کمک می‌کند. دو نوع بالش بارداری تمام بدن وجود دارد:

بالش بارداری C شکل

همان‌طور که از نامش پیداست، این بالش به شکل حرف C است و از سر، شکم، پاها و کمر پشتیبانی می‌کند.

C-shaped

روش استفاده از بالش بارداری C شکل این بالش برای کسانی که دلشان می‌خواهد به پهلو بخوابند مفید است. می‌توانید سرتان را بالای بالش بگذارید و کمرتان را روی قوس آن قرار بدهید.

 

بالش بارداری U شکل

بالش بارداری U شکل برای کسانی خوب است که خوابیدن به پشت را ترجیح می‌دهند اما به خاطر افزایش اندازه شکم نمی‌توانند در این وضعیت بخوابند. این بالش از کل بدن پشتیبانی می‌کند، از جمله شکم و کمر.

U-shaped

روش استفاده از بالش بارداری به U شکل: مشابه بالش C شکل، می‌توانید سرتان را روی قسمت بالای شکل U بگذارید و بدن‌تان را داخل بالش قرار بدهید. می‌توانید پاهایتان را دور یکی از طرفین آن بیندازید و بخوابید.

 

مطالعه بیشتر:

1- آیا استفاده از بالش های گرمایی در دوران بارداری بی خطر است؟

2- آیا استفاده از ماسک صورت در بارداری ضرر دارد؟

3- عوارض استفاده از مواد سفید کننده دندان و جرم گیری دندان در بارداری

4- مصرف و استفاده از شیرین کننده های مصنوعی در دوران بارداری