12 اقدام مهم قبل از بارداری

تصمیم دارید بچه ‌دار شوید. تبریک می‌گویم، اما قبل از اقدام بهتر است این مطلب را بخوانید. نکته هایی وجود دارد که قبل از بارداری باید به آنها توجه کنید تا برای بارداری بدون مشکل آماده شوید.

1- رژیم بگیرید

كم‌ وزنی یا اضافه وزن بر قدرت باروری و حتی سلامت جنین تاثیر منفی می‌گذارند. بنابراین توصیه می‌شود قبل از آن كه باردار شوید تحت‌نظر متخصص تغذیه خود را به وزن مناسب برسانید. به این ترتیب نه‌تنها احساس بهتری خواهید داشت، بلكه احتمال بروز بیماری‌هایی مثل فشار خون و دیابت نیز كاهش می‌یابد. می‌گوییم قبل از بارداری دست به كار شوید، چون رژیم گرفتن در دوران بارداری بدون مجوز پزشک كار نادرستی است.

2- سیگار و الكل را ترک كنید

بعد از باردار شدن مصرف دخانیات و الكل به شدت برای سلامت جنین مضر است. پس بهتر است چند ماه قبل از اقدام به بارداری سیگارتان را ترك كنید. فراموش نکنید، سیگار خود یكی از دلایل ناباروری است و حتی روی كیفیت اسپرم تاثیرگذار است. اگر همسرتان نیز سیگار می‌كشد او را به این بهانه تشویق كنید تا سیگار را ترک کند.

3- واکسن بزنید

به پزشک مراجعه كنید تا واکسن‌های مورد نیاز را تجویز كند. گرچه تزریق برخی واکسن‌ها مثل واکسن آنفلوانزا در دوران بارداری بدون اشكال است، اما برخی دیگر مثل سرخك، اوریون یا سرخجه امكان‌پذیر نیست و اگر به آنها مبتلا شوید سلامت جنین به شدت به خطر می‌افتد.

4- مسافرت بروید

آیا همیشه دوست داشتید به كشوری گرمسیری مسافرت كنید! پس قبل از بارداری برنامه‌ریزی كنید تا به آرزوی تان برسید. زیرا رفتن به برخی كشورها در دوران بارداری ممنوع است و مجبورید واکسن تزریق کنید که چندان به صلاح نیست. بعد از بچه‌دار شدن هم دست و پای تان بسته است و امکان برنامه ریزی برای سفر پیش نمی‌آید.

5- به دندان پزشک تان سری بزنید

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می‌تواند احتمال عفونت‌های باكتریایی را افزایش دهد. این عفونت‌ها گاهی در دوران باردرای مشكل‌ ساز می‌ شوند. پس قبل از بارداری مطمئن شوید دندان‌های تان در وضعیت مناسبی قرار دارند و اگر نیاز به درمان هست، فوری اقدام کنید. زیرا انجام درمان‌های مربوطه در دوران بارداری به‌خصوص در سه ماهه نخست و سه ماهه آخر توصیه نمی‌شود.

6- خانه‌ تان را رنگ كنید

اگر قصد دارید خانه‌تان را رنگ كنید، حتماً این كار را قبل از بارداری انجام دهید. رنگ‌ها حاوی سمومی هستند كه می‌توانند در دوران بارداری بر رشد جنین اثر منفی بگذارند. یك توصیه بهتر! از رنگ‌های طبیعی و آکولوژیک استفاده كنید كه عاری از سموم هستند.

7- اسید فولیک بخورید

توصیه می‌شود ۴-۳ ماه قبل از اقدام به بارداری مصرف اسید فولیک را آغاز كنید تا از بروز مشكلات مغزی در نوزاد پیشگیری شود. اسید فولیک در سبزیجات برگ‌سبز مثل اسفناج یا غلات موجود است، ولی تحت‌نظر پزشک می‌توانید مكمل آن را هم مصرف كنید.

8- مصرف كافئین را كاهش دهید

اگر هر روز فنجانی بزرگ قهوه می‌نوشید یا اهل نوشابه‌های گازدار هستید، سعی كنید میزان مصرفتان را كاهش دهید. مصرف کافئین به مقدار زیاد بر قدرت باروری تاثیر منفی گذاشته و سلامت جنین را به خطر می‌اندازد.

9- سری به زایشگاه‌ ها بزنید

فكر نكنید هنوز خیلی زود است. سری به بیمارستان‌ها و مراكز زایمان بزنید و پزشک خوب و مجربی انتخاب كنید تا از همین امروز تحت نظر او باشید. مشاوره قبل از بارداری لازم و ضروری است. آزمایشات لازم را انجام دهید و مصرف اسید فولیک را آغاز کنید و حتماً از پزشک تان بپرسید چه زمان باید روش پیشگیری از بارداری‌ تان را قطع کنید.

10- برآوردی از هزینه‌ها داشته باشید

گرچه این كار از نظر بسیاری از افراد صحیح نیست، اما بد نیست برآوردی از هزینه زایمان و چند ماه نخست تولد نوزادتان داشته باشید. هزینه لباس بارداری، هزینه عمل سزارین یا زایمان طبیعی، هزینه پوشاك نوزاد و در صورت نیاز هزینه پرستار یا مهد بد نیست زمانی اقدام به بارداری كنید كه حداقل پس اندازی داشته باشید و بتوانید از عهده هزینه‌های احتمالی برآیید.

11- قید حیوانات خانگی ‌تان را بزنید

در دوران بارداری ابتلا به برخی بیماری‌ها مثل “توكسوپلاسموز” برای جنین خطرناك است. این بیماری به‌ویژه از طریق مدفوع گربه منتقل می‌شود. اگر می‌ خواهید باردار شوید، حیوانات خانگی به خصوص گربه‌تان را به شخص دیگری بسپارید یا از همسرتان بخواهید به او رسیدگی كند. به هیچ عنوان نباید با مدفوع حیوان تماس داشته باشید.

12- ورزش حرفه ‌ای و سخت را كنار بگذارید

پرش از ارتفاع، چتربازی، اسكی روی آب، اسب‌سواری و... از جمله ورزش‌هایی است كه باید قبل از باردار شدن آن را كنار بگذارید و به جای آن شنا، ژیمناستیك آرام و پیاده‌روی را جایگزین كنید.

منبع: neufmois.fr