The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

خم شدن در دوران بارداری چه عوارض و خطراتی دارد؟

بارداری دورانی است که در آن شما تغییرات جسمی و روحی فراوانی را تجربه خواهید کرد. البته بیشتر این تغییرات موقتی هستند. تعدادی از آنها سبب ایجاد ناراحتی های جسمی می شوند. برخی از این تغییرات شما را ملزم خواهد کرد که از انجام برخی فعالیت های فیزیکی اجتناب کنید. برای مثال در این دوران بدن شما طوری تغییر خواهد کرد که سبب می شود خم شدن برایتان دشوار باشد. اما آیا خم شدن بر روی شکم در دوران بارداری ایمن است؟ آیا زمانی که خم می شوید جنین در درون رحم آسیب دیده و یا تحت فشار قرار می گیرد؟ آیا در اوایل بارداری که هنوز شکم مادر کوچک است می توان بر روی شکم خم شد؟ برای دست یابی به پاسخ این پرسش ها و موارد مشابه تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

عوارض خم شدن در دوران بارداری

هرقدر که بارداری پیشرفت می کند و شکم شما بزرگ و بزرگتر می شود، خم شدن نیز دشوارتر و عواقب بیشتری در پی خواهد داشت. برخی از عوارض خم شدن در دوران بارداری عبارتند از:

افزایش احتمال سقوط و زمین خوردن

یک شکم بزرگ مرکز ثقل بدن شما را تغییر می دهد. بنابراین حفظ تعادل در حالت ایستادن و حتی در هنگام نشستن دشوار خواهد بود. به همین دلیل احتمال از دست دادن تعادل و زمین خوردنتان در هنگامی که قصد دارید خم شوید بیشتر می شود. گرچه زمین خوردن همیشه سبب آسیب به جنین نمی شود اما ضربات ناگهانی حاصل از آن می تواند منجر به آسیب به جفت، جدا شدن آن و در نهایت از دست رفتن بارداری گردد.

افزایش تپش قلب

تپش قلب حدودا از اوایل سه ماهه دوم بارداری به بعد، همراه همیشگی شما خواهد بود. هرقدر به انتهای بارداری نزدیک می شوید، تپش قلب شما شدیدتر می شود. به علت دشواری تنفس در هنگام خم شدن با یک شکم برجسته و بازگشتن به حالت اول، معمولا تپش قلب به طور ناگهانی شدت خواهد گرفت که می تواند برایتان بسیار آزار دهنده باشد.

افزایش کمر درد

یکی از عوارض شایع دوران بارداری کمر درد است. با افزایش وزن و شل شدن مفاصل، وقتی که با دشواری خم می شوید، رباط ها و مفاصل کمر کشیده تر شده و نیز فشار بیشتری به لگن وارد خواهد شد. به این ترتیب درد نواحی شکم و لگن، شدت پیدا می کند.

این موارد به این معنا نیست که نباید در دوران بارداری خم شوید، بلکه باید زندگی طبیعی و عادی داشته باشید. اگر استراحت مطلق نیستید و پزشک محدود کردن فعالیت های فیزیکی را برای شما توصیه نکرده است می توانید با رعایت نکات احتیاطی لازم و البته به طرز صحیح خم شوید اما به یاد داشته باشید برای جلوگیری از تشدید عوارض ناشی از بارداری، این کار را مکررا تکرار نکنید.

 

آیا خم شدن در اوایل بارداری خطرناک است؟

در سه ماهه اول بارداری نسبت به سه ماهه دوم و سوم، بدن مادر انعطاف بیشتری دارد. در این زمان جنین درون رحم بسیار کوچک بوده و رشد رحم هنوز به مرحله ای نرسیده که از لگن خارج شده باشد. شکمتان برجسته نشده و به نظر می رسد هیچ عاملی مانع از خم شدن مادر نشود. در واقع وقتی در سه ماه اول بارداری به سر می برید، در هنگام خم شدن به هیچ وجه رحم و جنین موجود در آن تغییر حالت پیدا نخواهد کرد.

بنابراین به طور کلی خم شدن مادر باردار در سه ماهه اول ایمن است مگر اینکه به علت وجود شرایط خاصی در شما، پزشکتان انجام این کار را ممنوع کرده باشد.

نکته بسیار مهم در این زمینه توجه به نحوه خم شدنتان است. از همان هفته های ابتدایی بدن مادر تحت تاثیر تغییرات هورمونی ناشی از بارداری قرار خواهد گرفت. این تغییرات سبب نرم شدن مفاصل و افزایش دامنه حرکت استخوان ها در امتداد یکدیگر می شود. به همین دلیل لازم است که از همین روزهای ابتدایی نحوه خم شدن خود را اصلاح کنید تا در ماه های بعد به دردهای شدید کمر و لگن مبتلا نشوید.

 

آیا خم شدن روی شکم در سه ماهه دوم و سوم بارداری خطرناک است؟

با پیشرفت بارداری و رشد بیشتر جنین شکم شما برجسته تر می شود. اندازه بالاترین نقطه رحم که فوندال هایت نیز نامیده می شود در انتهای هفته 20 ام بارداری به ناف می رسد. این مساله یعنی در این زمان رحم و جنین موجود در آن از درون لگن مادر خارج شده و به درون شکم برجسته شده اند.

اگر بارداری سالمی را می گذرانید و پزشک فعالیت های فیزیکتان را محدود نکرده است، خم شدن به هیچ عنوان سبب آسیب به جنین نخواهد شد. جنین شما در یک کیسه پر از آب قرار دارد که به صورت ضربه گیر عمل کرده و از وارد شدن فشار به جنین در هنگام تغییر وضعیت بدن جلوگیری خواهد کرد. اگر به این عامل حفاظتی، لایه های رحم و عضلات جدار شکم را هم اضافه کنیم، متوجه خواهید شد که جای فرزند شما تا چه حد ایمن است.

با تمام این ها از شروع ماه ششم بارداری به بعد شکم به شکل قابل توجهی برجسته می شود، همین امر موجب تغییر مرکز ثقل بدن شما شده که می تواند منجر به از دست دادن تعادل و زمین خوردنتان در هنگام خم شدن شود.  

 

روش صحیح خم شدن در دوران بارداری

برای فراگیری روش صحیح خم شدن در طی بارداری موارد زیر را مطالعه کنید:

  • به جای خم کردن کمرتان، زانو هایتان را خم کنید
  • اگر قصد دارید چیزی را از روی زمین بردارید، به آن نزدیک شده تا بتوانید فقط با خم کردن زانوها دستتان را به ان وسیله رسانده و نیازی به خم کردن کمرتان نداشته باشید.
  • در هنگام بلند شدن سعی کنید از یک دستگیره کمک بگیرید.
  • اگر می خواهید وسیله ای را بلند کرده و حمل کنید، آن را پس از بلند کردن به روش صحیح، پایین تر از ناحیه شکمتان بگیرید تا حداکثر تعادل را داشته باشید.
  • در حقیقت مهم ترین نکته این است که با زانوها خم شوید و نه از کمر.

 

مطالعه بیشتر:

1- عوارض خوابیدن روی شکم در دوران بارداری

2- آیا خوابیدن روی شکم در دوران بارداری مجاز است؟

3- زمان خواب جنین در شکم مادر

4- آیا بی خوابی در دوران بارداری به جنین آسیب می رساند؟