بارداری با دریچه مصنوعی قلب چه عوارض و خطراتی دارد؟

وجود دریچه مصنوعی قلب موجب عوارض ترومبو آمبولی می شود که برای کاهش این موارد باید دارو های ضد انعقاد را در سراسر زندگی خود مصرف کنند. استفاده از داروهای ضد انعقاد (وارفارین و هپارین) در دوران بارداری و چگونگی تجویز آن به دلیل برخی مضرات داروها، برای مادر و جنین بسیار چالش برانگیز است. در ادامه خطرات بارداری با دریچه مصنوعی قلب و تاثیراتی که بارداری بر قلب دارد مورد بررسی قرار گرفته است، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

اثرات بلند مدت بارداری بر قلب

همانطور که می دانید بارداری موجب فشار مضاعف بر قلب خواهد شد. در بسیاری از موارد، آثار بلندمدت بارداری بر روی قلب به طور دقیق مشخص نیست اما قطعا برخی بیماری های قلبی با آسیب دائمی همراه خواهند بود.

در مادرانی که عمل سوئیچ دهلیزی موسوم به موستارد و زنینگ انجام داده اند، عضله قلب در دوران بارداری ضعیف تر شده و به بهبودی کامل دست نخواهد یافت. در صورت ابتلای فرد به نشت دریچه قلبی، ممکن است به دلیل افزایش حجم گردش خون در طول بارداری، نشت بیش از حد رخ دهد. احتمال بازگشت به شرایط عادی بعد از زایمان در این افراد، ضعیف است. 

برخی علائم طبیعی بارداری شبیه به بیماری های قلبی هستند. اطلاعات لازم در مورد علائم طبیعی و غیرطبیعی که باید در دوران بارداری بررسی شوند، توسط پزشک در اختیار مادر قرار گیرد. توجه داشته باشید در صورت بروز علائم جدیدی که قبل از بارداری وجود نداشتند یا تغییر در وضعیت، مانند درد شدیدتر در قفسه سینه، تنگی نفس در شرایط فعالیت، افزایش غیرعادی ضربان قلب، تپش قلب، بیداری شبانگاهی با دشواری تنفس بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.

با کنترل و نظارت مناسب، اکثر مادران مبتلا به بیماریهای قلبی مادرزادی بارداری موفقی را پشت سر می گذارند. اگر مبتلا به بیماری قلبی هستید، قبل از بارداری با متخصص قلب و عروق صحبت کنید. مراقبت از خود بهترین راه برای تامین سلامت نوزاد است. سبک زندگی سالم در پیش بگیرید، از مواد مضر دوری کنید و مراجعات منظم به پزشک داشته باشید. فراموش نکنید کلید اصلی سلامتی در گرو مراقبت های پزشکی صحیح قبل، حین و بعد از بارداری است.

 

عوارض دریچه مصنوعی قلب برای بانوان باردار

وارفارین ها که معمولا به صورت خوراکی برای جلوگیری از تشکیل لخته خون در داخل قلب و بخصوص برای افرادی با دریچه مصنوعی استفاده می شود، می تواند از سد جفت عبور کرده و منجر به بروز ناهنجاری های چشمی، استخوانی، غضروفی و حتی عقب افتادگی های ذهنی جنین شود. هپارین ها دسته دوم داروهای ضد انعقادی به صورت تزریقی هستند که برای جنین بدون عارضه بوده ولی برای مادر اثر بخشی مناسبی نخواهد داشت.

با توجه به چالش موجود درباره چگونگی تجویز  این دارو در دوران بارداری باید شرایط مادر باردار، مصرف ضد انعقاد، مقدار مورد نیاز و مسائل دیگر به دقت توسط تیم پزشکی مورد بررسی قرار گیرد.

دریچه های مصنوعی مکانیکی

در مادرانی که دریچه مکانیکی دارند، جوانب مثبت و منفی بارداری باید به دقت مورد بررسی قرار بگیرد.

رقیق کننده های خون برای مادر و رشد جنین خطر دارند. استفاده از آنها در دوران بارداری باید با دقت هر چه بیشتر انجام گیرد. بهتر است مفصلا شرایط را با پزشک زنان و متخصص قلب در میان گذاشته و از راهنمایی تخصصی بهره بگیرید.  

دریچه های مصنوعی بافتی

مادرانی که دریچه های بافتی مصنوعی دارند، اگر عملکرد دریچه خوب باشد و عارضه جانبی دیگری رخ ندهد، معمولا در دوران بارداری با مشکل مواجه نمی شوند.  پزشک به دقت وضعیت دریچه را مورد بررسی قرار خواهد داد اما در تمامی مراحل بارداری و زایمان، پیشگیری از عفونت دریچه مصنوعی قلب اهمیت بسیار زیادی دارد.

 

مطالعه بیشتر:

1- با داشتن نارسایی قلبی چگونه برای بارداری آماده شویم؟

2- فشار خون در بارداری عامل ابتلا زنان به بیماری قلب

3- تاثیر بیماری قلبی مادر بر جنین