آیا سرپا ایستادن زیاد در بارداری خطرناک است؟

گرچه بارداری به هیچ وجه یک عارضه محسوب نمی شود و به این معنا نیست که باید همانند بیماران با شما رفتار شود، اما مراقبت هایی وجود دارند که در این دوران بیش از پیش اهمیت پیدا می کنند. یکی از این مراقبت ها نکات مربوط به سرپا ایستادن زیاد در بارداری است. برای کسب اطلاعات کامل درمورد نکات مربوط به ايستادن زياد در دوران بارداري، مضرات ایستادن زیاد در دوران بارداری و این که چگونه باید در هنگام ایستادن از بدن خودتان مراقبت کنید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

ايستادن زياد در دوران بارداري

تغییرات هورمونی ناشی از بارداری سبب می شود که بدن مادر نسبت به عوامل محیطی کمی حساس تر از گذشته شود. ترشح هورمون ریلکسین در این دوران به شدت افزایش یافته و بر روی استخوان ها، مفاصل و عضلات بدن تاثیر می گذارد. در نتیجه تاثیر این هورمون، رباط ها و عضلات کمی شل شده و نمی توانند همانند گذشته از مفاصل حمایت کنند درنتیجه دامنه حرکت استخوان ها در امتداد مفاصل افزایش پیدا خواهد کرد.

این افزایش دامنه حرکتی انتهای مفصلی استخوان ها سبب وارد شدن فشار قابل توجهی به اعصابی می شود که از کنار آنها عبور کرده و یا به مفاصل عصب رسانی می کنند. درنتیجه بیشتر مادرانی که توجه کافی به نکات مربوط به سرپا ایستادن زیاد در بارداری و یا طرز صحیح نشستن در بارداری ندارند، به انواع دردهای کمر، لگن، گردن و ... مبتلا شده و در اثر این دردهای مزمن، دوران شیرین بارداری برای آنها زجر آور خواهد شد. 

به عنوان یک نکته کلی سرپا ایستادن زیاد در بارداری به هیچ وجه برای مادران مناسب نیست. مادران بارداری نباید بیشتر از 20 دقیقه تا نیم ساعت به حالت سرپا بمانند. البته زیاد ایستادن در اوایل بارداری که هنوز شکم شما برجسته نشده و مرکز ثقل بدنتان را تغییر نداده است، شاید خیلی آزار دهنده نباشد، اما با پیشرفت سن بارداری و اعمال تاثیرات هورمون ریلکسین بر روی استخوان ها و مفاصل، سرپا ایستادن زیاد در بارداری برایتان دشوار تر خواهد شد. اگر می خواهید بدانید که دقیقا چند هفته هستید، از ابزار تقویم بارداری استفاده کنید.

اگر به هر دلیل مجبور شدید که مدتی را سرپا بایستید، لازم است هر از چند گاهی پاهایتان را حرکت دهید، درصورت امکان کمی قدم بزنید و بی حرکت نمانید. بی حرکت ماندن سبب می شود که خون در درون پاها جمع شده و پاهایتان متورم و دردناک گردد. اما قدم زدن و حرکت دادن پاها سبب انقباض عضلات اطراف عروق می شود به این ترتیب به پمپاژ خون درون ورید ها به سمت بالا کمک خواهد کرد.

سعی کنید برای انجام کارهای منزل روی یک صندلی راحت بنشنید، اگر برای شستن ظرف ها مجبور شدید که سرپا بایستید، یک چهار پایه کوچک در زیر یک پایتان قرار دهید و هر چند دقیقه پاها را جابجا کنید. همچنین در هنگام سرپا ایستادن زیاد در بارداری انگشتان هایتان را از هم باز کنید تا وزن بدن بر روی تمام کف پا پخش شود و فشار کمتری بر روی ستون مهره های شما وارد آید. گردنتان را طوری صاف نگه دارید که گویا نخی از مرکز تاج سر، سرتان را به سمت بالا می کشد. 

با رعایت نکات مربوط به سرپا ایستادن زیاد در بارداری، دوران بارداری هر چه شیرین تری را برای خود رقم بزنید.

 

مطالعه بیشتر:

1- 10 نکته برای جلوگیری یا پیشگیری از کمر درد بارداری

2- 5 تمرین ورزشی برای کاهش درد پشت و کمر در دوران بارداری

3- آیا بالا رفتن از پله در دوران بارداری بی خطر است؟