نحوه خواباندن نوزاد تازه متولد شده و نکات کاربردی

یکی دغدغه های افرادی که به تازگی بچه دار شده اند نحوه خواباندن نوزاد تازه متولد شده و به طور کلی مواردی است که با خوابیدن نوزاد در ارتباط اند. بهترین روش خواباندن نوزاد تازه متولد شده روشی است که در آن علاوه بر درنظر گرفتن راحتی نوزاد، اصول کلی مربوط به ایمنی، تغذیه، پوشش و ... نیز مد نظر قرار گرفته باشد. برای کسب اطلاعات کامل درمورد صحیح ترین نحوه خواباندن نوزاد تازه متولد شده و نکات مربوطه این متن را مطالعه کنید.

 احتمالاً در دو هفته‌ی اول زندگی فرزندتان، پیش از اینکه برای تغذیه بیدار شود، فواصل طولانی مدتی می‌خوابد. اکنون چالش این نیست که چگونه فرزندتان بیشتر بخوابد، بلکه می‌خواهید بدانید چه اندازه خواب کافی است تا بعد از بیدار شدن به خوبی تغذیه شود.

نوزادان به خواب نیازمندند و در واقع، در بین تغذیه‌ها فقط می‌توانند چهل و پنج دقیقه بیدار بمانند. در روزهای نخست، اکثر نوزادان (و خصوصاً بچه‌های شیردهی پستانی‌شده) برای تغذیه‌ی شبانه هر دو تا چهار ساعت بیدار می‌شوند. به تدریج بیدار شدن‌های شبانه کاهش می‌یابد و در چند هفته (معمولاً حدود شش هفتگی)، نوزادتان باید شب‌ها یک فاصله‌ی طولانی مدت پنج ساعته یا بیشتر را بخوابد.

معمولاً اولین فاصله‌ی طولانی مدت خواب نوزادتان از ساعت شش یا هفت تا نیمه شب خواهد بود، زیرا فرزندتان در ابتدا آخرین تغذیه‌ی شبانه را به دریافت کرده. به این امید که تغذیه‌ی ساعت دو صبح را خواهد داشت، ساعت ده شب از خواب بیدارش نکنید – او برای داشتن تغذیه‌ی خوب، بسیار خسته خواهد بود و این کار باعث بروز مشکلاتی در خواب او می‌شود.

نکات مهم درباره‌ی نحوه خواباندن نوزاد تازه متولد شده

 1. برنامه‌ی رفتن به بستر: با برنامه‌ای دقیق و بموقع او را روانه‌ی بستر کنید تا بخوابد. با حمامی آرامش‌بخش شروع کنید و با ماساژ ادامه دهید. اتاق بچه کم‌ نور باشد.  
 2. تغذیه‌ی شبانگاهی: شب‌ها فرزندتان را برای تغذیه از خواب بیدار نکنید، مگر در مواردی که او رشد نمی‌کند و پزشک این کار را تجویز کرده است. تا زمانی صبر کنید که بچه نشان دهد گرسنه است. تغذیه‌ی شبانگاهی را فقط برای شیردهی و بدون تحریک بچه انجام دهید.
 3. خواب ایمن: بچه باید روی پشت یا به پهلو بخوابد (هرگز او را روی شکم نخوابانید). خواباندن بچه روی شکم خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را افزایش می‌بخشد. از بالش، لحاف و پتو استفاده نکنید.

ملزومات خواب نوزادان  

 • چهار تا شش پوشش بالاتنه‌ی آستین ‌بلند.
 • چهار تا شش پوشش بالاتنه‌ی آستین کوتاه.
 • چهار تا شش لباس یکسره.
 • چهار تا شش لباس خواب.
 • دو عدد کیسه‌ی خواب.
 • دو لباس یکسره.
 • سه عدد کلاه بچه.
 • جوراب و کفش پارچه‌ای.
 • سه ملافه.
 • چهار پتوی قنداق کردن.
 • دو پتوی نخی.

 

متخصصان چه می‌گویند ...

آیا برای تغذیه‌ی شبانه‌ی فرزندم باید هر سه ساعت او را از خواب بیدار کنم؟ آیا این کار درست است؟

پاسخ دکتر آلیسون بنتلی، درمانگر خواب: اگر فرزندتان به خوبی تغذیه و رشد می‌کند و به طور آشکاری پیشرفت مناسبی دارد. این حقیقت که او پنج ساعت دوام می‌آورد و به راحتی می خوابد، نشان می دهد که او به خوبی تغذیه می‌شود. اگر باید او را بیدار ‌کنید، این کار را در روز انجام دهید تا او به اندازه‌ی کافی شیر بنوشد. مزاحم خواب شبانه‌اش نشوید. احتمال دارد افزایش تغذیه در روز، خواب شبانه‌ی او را بهبود بخشد. شاید متوجه شوید که او یکی از آن بچه‌هایی است که در هشت هفتگی تمام شب را می‌خوابد و نمی‌خواهید تغییری در وضعیت به وجود آورید! بنابراین درمورد نحوه خواباندن نوزاد تازه متولد شده علاوه بر توجه به نکات ذکر شده باید به عادت ها و تفاوت های فردی فرزند خود نیز توجه کافی داشته باشید.