پیچ خوردگی بیضه کودک ، علائم و درمان پیچ خوردگی بیضه

بیضه ها اندام تولید هورمون های جنسی و نیز تولید اسپرم در بدن آقایان هستند. باتوجه به نقشی که در تولید مثل دارند از اهمیت بسیار زیادی برخورد دار هستند. موارد بسیار زیادی همانند صدمه و یا تروما به بیضه، پیچ خوردگی بیضه و ... ممکن است فرزند شما را مبتلا کند به همین سبب توصیه می شود درمورد پیچ خوردگی بیضه کودک اطلاعات کافی داشته و بدانید که علت پیچ خوردگی بیضه در کودکان چیست؟ درمان پیچ خوردگی بیضه در کودکان چگونه انجام می شود و ...

بیضه ها یک جفت توده بادامی شکل هستند که در درون کیسه بیضه بین ران ها قرار می گیرند. گرچه بیضه ها خارج از بدن بیشتر در معرض صدمات و آسیب ها قرار می گیرند اما لایه فیبری محکم اطراف آنها و بافت اسفنجی که دارند آنها را در برابر ضربات وارده تا حدی مقاوم خواهد کرد.

پیچ خوردگی بیضه کودک

نمونه هایی از آسیب جدی بیضه، پیچ خوردگی و پارگی بیضه است. پیچ خوردگی بیضه به این صورت است که بیضه پیچیده می شود و جریان خون آن قطع می شود. این مشکل نادر است، اما هنگامی که این اتفاق بیفتد، اغلب بدون هیچ دلیل واضحی است. گاهی اوقات پیچ خوردگی بر اثر یک ضربه جدی به بیضه ها یا فعالیت شدید رخ می دهد.

پیچ خوردگی بیضه یک مورد اورژانسی است. این اتفاق معمولآ برای پسران ۱۲ تا ۱۸ ساله روی می دهد. بنابراین اگر فکر می کنید این مشکل برای فرزند شما پیش آمده، بلافاصله به اورژانس مراجعه کنید.

علائم پیچ خوردگی بیضه در کودکان

از جمله علائم و نشانه های پیچ خوردگی بیضه کودک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • درد ناگهانی و شدید در کیسه بیضه
  • تورم کیسه بیضه
  • درد در زیر شکم
  • تهوع و استفراغ
  • یک بیضه به طور غیر معمول بالاتر از دیگری قرار می گیرد.
  • درد در هنگام ادرار کردن

درمان پیچ خوردگی بیضه کودک

اگر پزشکان در طی ۴ تا ۶ ساعت از شروع درد، پیچ خوردگی را برطرف کنند، معمولآ هیچ آسیب ماندگاری به بیضه وارد نمی شود. اما اگر یک پیچش در این بازه زمانی برطرف نشود، احتمال از دست دادن بیضه یا کاهش دائمی در تولید اسپرم به وجود خواهد آمد. پزشکان گاهی اوقات به صورت دستی این پیچ خوردگی را برطرف می کنند، اما اگر این عمل مؤثر واقع نشود آنها با یک جراحی ساده مشکل را حل می کنند.

پارگی بیضه نوع نادر ترومای بیضه است. این مشکل هنگامی اتفاق می افتد که مستقیمآ یک ضربه شدید به بیضه وارد شود و باعث شود خون به ‌داخل کیسه اسکروتوم نشت کند. پارگی بیضه مانند پیچ خوردگی بیضه و سایر صدمات جدی به این عضو باعث ایجاد درد شدید، تورم بیضه و حالت تهوع و استفراغ می شود. برای رفع مشکل، عمل جراحی برای ترمیم پارگی بیضه ضروری است.

مطالعه بیشتر:

صدمه به بیضه کودک چه خطراتی دارد؟ و چه درمانی دارد

علت ایجاد بیضه نزول نکرده چیست و چگونه درمان می شود؟