The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

نشانه های پایین آمدن جنین در ماه آخر بارداری

حال که دو ماه آخر این دوران نه ماهه را پشت سر می گذارید احتمالا احساس می کنید که جنین آنقدر بزرگ شده که تمام فضای شکم شما را اشغال کرده و حتی نمی توانید نفس بکشید. اما احتمالا در هفته های آخر حس خواهید کرد که سر دل شما سبک شده و تنفس و قورت غذا راحت تر صورت می گیرد که تمامی آنها نشانه های پایین آمدن جنین به درون لگن محسوب می شوند.

نشانه های پایین آمدن جنین در بارداری چیست؟

پایین آمدن و ورود سر جنین به داخل لگن مادر را در اصطلاح پزشکی، درگیر شدن سر با لگن می­ نامند. به گفته­ ی کنگره مامایی و زنان و زایمان آمریکا این اتفاق می تواند از هفته­ های آخر بارداری تا چند ساعت قبل از شروع زایمان انجام شود. تشخیص ورود سر جنین به درون لگن به سادگی امکان­ پذیر است. در برخی مادران همزمان با این رویداد، وضعیت ظاهری شکم نیز تغییر می­ کند.

ورود سر جنین به داخل لگن مادر همراه با علائم زیر است:

 تنفس راحت تر

از مهمترین نشانه های پایین آمدن جنین تسهیل تنفس است. اکثر بانوان باردار احساس تنگی نفس دارند، این تنگی نفس دلایل متعددی دارد از جمله افزایش حجم خون که باعث کاهش جریان اکسیژن می­شود و بزرگ شدن رحم تا زیر قفسه سینه که فضا را برای انبساط ریه­ ها به هنگام تنفس تنگ­تر می­کند. وقتی سر جنین به درون لگن مادر می­رسد، از فشار وارد بر دیافراگم مادر کاسته خواهد شد.

 افزایش ادرار

مشکل تکرر ادرار از اوایل بارداری آغاز شده و هر چه به انتهای این دوران نزدیک می­ شویم، شدیدتر خواهد شد. همزمان با ورود سر جنین به لگن یا به عبارت دیگر همان پایین آمدن جنین، وزن جنین به پایین شکم مادر وارد شده و بر مثانه او فشار وارد می ­کند.

 تغییر شکل شکم

حتی اگر جنین نسبتاً کوچک باشد، با حرکت سر او به سمت لگن، ظاهر شکم مادر تغییر می­کند. مادرانی كه جنین در بالای شکم آنها، زير سينه ­ها و قفسه سينه قرار دارد، ناگهان متوجه می­ شوند برآمدگی شکم به قسمت جلوی کمر یا پایین تر آمده است. ولی اگر برآمدگی شکم در قسمت مرکزی یا پایینی بدن مادر قرار داشته باشد، تغییر آن چندان محسوس نیست.

 آرامش معده

بعد از اینکه جنین پایین آمد، مادر می ­تواند با آسودگی یک وعده غذای معمولی میل کند. قبل از درگیر شدن سر جنین با لگن مادر، جنین و حجم رحم به معده فشار وارد می کردند و موجب جمع شدن آن می­ شوند لذا موجب مشکلات گوارشی مانند سوزش سردل یا ترش کردن، گاز معده و نفخ می شدند. با پایین آمدن جنین، از فشار وارد بر معده کاسته شده و مشکلات تا حدی بهبود خواهند یافت.

 هموروئید

بعد از ورود سر جنین به لگن، فشار وارد بر واژن و مقعد افزایش می ­یابد، به همین دلیل ممکن است موجب بروز هموروئید یا وخیم تر شدن آن شود. به علت تغییر فشار در داخل بدن مادر، یبوست نیز دور از انتظار نیست.

 درد پایین لگن

اگر جنین به درون لگن مادر پایین آمده باشد، هنگام حرکت یا ضربه زدن، مادر در واژن، محدوده میان واژن و مقعد با نام میان­دوراه یا پرینه و یا مقعد درد شدید و آزاردهنده ای را احساس می­ کند. همچنین از این زمان به بعد با بروز انقباضات براکستون هیکس که گرفتگی های تمرینی هستند، مادر فشار را در ناحیه واژن و پرینه احساس خواهد کرد. با پایین آمدن سر جنین به درون لگن مادر در هفته های پایانی بارداری که نشانه ای از آمادگی جنین برای خروج و زایمان است، مادر حس می­ کند کودکش در حال بیرون آمدن است، اما در حقیقت مایع آمنیوتیک اطراف جنین را احاطه کرده و او را درون لایه ای محافظ نگه داشته است و علاوه بر آن یک سد قوی با نام پلاگ مخاطی دهانه رحم را مسدود کرده است و قرار نیست چنین اتفاقی رخ دهد.

تمامی پزشکان ورود سر جنین به درون لگن مادر را به نشانه آمادگی جنین برای تولد قلمداد می کنند، به همین دلیل با مشاهده هر یک از موارد ذکر شده در این متن بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید، زیرا به زمان زایمان نزدیک شده اید.

امیدواریم اکنون که نشانه های پایین آمدن جنین را مشاهده کرده اید و در شرف زایمان هستید، زایمان طبیعی راحتی را پشت سر بگذارید.

 مطالعه بیشتر:

تنگی نفس در بارداری

تفاوت درد زایمان واقعی و انقباضات براکستون‌ هیکس چیست؟

چه دلایلی باعث پاره شدن کیسه آب می شود