عفونت چشم کودکان + علایم دلایل و درمان های خانگی

اینکه کودک خود را در حال ناراحتی و درد کشیدن ببینید،‌ بسیار غم‌انگیز است. در مواردی که چشمان کودک پوسته پوسته، پر از ترشحات و قرمز می‌شود به نظر می‌رسد دچار عفونت شده است. عفونت چشم کودکان از جمله عارضه های رایج است و ممکن است دلیل آن آلرژی، خراش یا عفونت و ... باشد.

انواع عفونت چشم در کودکان و درمان آنها

در زیر به رایج‌ترین موارد عفونت چشم کودکان اشاره می‌کنیم:

گل‌مژه در کودکان

اگر کودک روی پلک خود یک برآمدگی قرمز دارد، گل‌مژه زده است.

علائم گل مژه در کودکان: گل‌مژه دردناک و دارای چرک است. ممکن است در چشمان کودک ترشحات سفید یا زردرنگ مشاهده شود.

دلایل گل مژه در کودکان: گل‌مژه زمانی اتفاق می‌افتد که عفونتی باکتریایی غدد چربی را که در بن مژه وجود دارد آلوده کند. گل‌مژه به هیچ عنوان خطرناک نیست اما باید قبل از اینکه مشکل جدی‌تری رخ دهد، درمان شود.

درمان درمان گل مژه در کودکان:

• از کمپرس آبگرم استفاده کنید.

حوله‌ای تمیز را داخل آبگرم فرو کنید و به مدت ۱۵ دقیقه روی چشمان کودک قرار دهید. گرما باعث باز شدن برآمدگی چرکی می‌شود و کمک می‌کند چرک آن زودتر خشک شود. این کار را ۴ مرتبه در روز انجام دهید.

• به گل‌مژه دست نزنید

برای خارج کردن چرک به گل‌مژه دست نزنید و آن را فشار ندهید. این کار باعث ایجاد درد بیشتر و انتقال باکتری‌های دست شما به چشم‌های کودک می‌شود.

ورم ملتحمه چشم کودکان

عفونت چشم نوزاد یا کودک ممکن است به علت التهاب ملتحمه رخ دهد. به عفونت پلک داخلی یا مردمک چشم، ورم ملتحمه می‌گویند.

علائم التهاب ملتحمهچشم کودکان: 

اگر سفیدی داخل چشم کودک قرمز شد ممکن است به ورم ملتحمه چشم مبتلا شده باشد.

دلایل ورم ملتحمه چشم کودکان:

عفونت ویروسی چشم:  اگر کودک حالت سرماخوردگی دارد و چشمان او قرمز است، معمولا دلیل آن ویروسی است.

عفونت باکتریایی چشم: اگر شاهد ترشحات غلیظ زردرنگی داخل چشم کودک بودید. ممکن است به علت عفونت باکتریایی مانند استافیلوکوک، استرپتوکوک یا هموفیلوس باشد. در چنین شرایطی استفاده از آنتی بیوتیک برای عفونت چشم کودکان ضروری است.

واکنش حساسیتی: به ندرت اتفاق می‌افتد، اما اگر چشمان کودک ورم کرده، قرمز یا اشک‌آلود است، ممکن است کودک نسبت به دود سیگار، گرد و خاک و موارد دیگر آلرژی داشته باشد.

درمان ورم ملتحمه:در مورد ورم ملتحمه، پزشک توصیه می‌کند چشمان کودک را تمیز نگه دارید و اگر مشکل تا دو هفته برطرف نشد، برای معاینه مجدد به پزشک مراجعه کنید.

شالازیون در کودکان (توده عفونی روی پلک)

شالازیون، کیست یا غده‌ای است که روی پلک به وجودی‌آید.

علائم شالازیون در کودکان: در اندازه کوچک به وجود می‌آید و کم‌کم به اندازه یک نخود می‌رسد. برخلاف گل‌مژه معمولی، باعث ترشح چشم نمی‌شود و دردناک و مسری نیست. هرچند ممکن است باعث تاری دید کودک شود.

دلایل شالازیون در کودکان: شالازیون به دلیل عفونت مزمن در یکی از غدد چربی در پلک بالا یا پایین بوجود می‌آید.

درمان شالازیون در کودکان

استفاده از داروهای بدون نسخه: هرگز شالازیون رافشار ندهید. از آنتی بیوتیک برای عفونت چشم کودکان و پمادهایی که توسط پزشک اطفال تجویز شده است استفاده کنید.

• از کمپرس آبگرم استفاده کنید: این کار به نرم شدن مجرایی که با چربی مسدود شده کمک می‌کند و باعث تخلیه چرک می‌شود. کمپرس آبگرم و مرطوب را به مدت ۱۵ دقیقه روی چشم کودک قرار دهید و این کار را ۴ مرتبه در روز تکرار کنید.

• از پزشک کمک بخواهید: اگر پس از استفاده از کمپرس آبگرم همچنان شالازیون بهبود پیدا نکرد، با یک متخصص چشم‌پزشک مشورت کنید. ممکن است برای خلاصی از شالازیون نیاز به تزریق یا عمل جراحی باشد.

عفونت سلولیت اوربیتال و پری ‌اوربیتال در کودکان

اگر چشمان کودک قرمز،‌ ورم کرده وکوچک شده احتمال دارد به دلیل عفونت سلولیت اوربیتال یا پری‌ اوربیتال باشد.

علائم سلولیت در کودکان: علايم شامل تب، آبریزش بینی و ورم ملتحمه است.

دلایل سلولیت در کودکان: این نوع عفونت از عفونت‌های جدی چشم در کودکان است که به دلیل باکتری‌های مضری است که وارد چشم می‌شود. ممکن است یکی از چشم‌ها یا هر دو آلوده شود.

درمان عفونت سلولیت در کودکان: سریع به پزشک اطفال مراجعه کنید. پزشک از طریق کشت، آزمایش خون و اشعه ایکس، چشم کودک را معاینه خواهد کرد و نوع عفونت را تشخیص می‌دهد و برای از بین بردن آن، تزریق یا پمادهای مخصوص تجویز می‌کند. اغلب بعد از دو روز عفونت از بین می‌رود. اما می‌توانید آنتی‌بیوتیک را تا زمانی که پزشک تجویز کرده به کودک بدهید.

آماس پلک در کودکان (بلفاریت)

اگر متوجه شدید پلک‌های کودک التهاب دارد و چشمان او اشک‌آلود و قرمز است و‌ سوزش دارد،‌ ممکن است کودک به آماس پلک (بلفاریت) مبتلا شده باشد.

علائم بلفاریت در کودکان: اگر کودک علاوه بر آماس پلک، به عفونت‌های دیگری مبتلا شده باشد مژه‌های او شروع به ریختن می‌کند.

دلایل بلفاریت در کودکان: آماس چشم در اثر ترشح بیش از حد چربی در پلک‌ها یا عفونت باکتریایی رخ می‌دهد. این عارضه مشکل بینایی ایجاد نمی‌کند، اما ممکن است به دنبال عارضه‌های درمان نشده‌ای چون گل‌مژه،‌ شالازیون یا ورم ملتحمه به وجود آید.

درمان بلفاریت در کودکان: برای اطمینان بیشتر با پزشک مشورت کنید. سپس می‌توانید علاوه بر استفاده از قطره‌های آنتی‌بیوتیک و کمپرس آبگرم، از محلول نمک یا شامپو بچه برای شستشوی چشمان کودک استفاده کنید.

انسداد مجرای اشک در کودکان

همان‌طور که از اسمش پیداست،‌ مجرای اشک توسط ترشحات چشم مسدود می‌شود و ورم می‌کند.

علائم  انسداد مجرای اشک در کودکان: اگر روی چشمان کودک ترشحات چسبناکی مشاهده می‌کنید و مژه‌های کودک به هم چسبیده هستند، ممکن است به دلیل انسداد مجرای اشک باشد.

دلایل  انسداد مجرای اشک در کودکان: هنگامی‌که جنین داخل رحم است، معمولا بافت داخل مجرای اشک حل می‌شود و یک مخزن توخالی باقی می‌گذارد. اگر این اتفاق رخ ندهد ممکن است بافت داخلی باقی بماند و باعث انسداد مجرای اشک شود.

درمان انسداد مجرای اشک در کودکان: معمولا مجرای گرفته شده خودبه‌خود باز می‌شود و ترشحات به مرور از بین خواهند رفت. می‌توانید به وسیله حوله تمیزی که به آب گرم آغشته کرده‌اید ترشحات چشم کودک را تمیز کنید. اگر مشکل تا سن ۱۲ تا ۱۸ ماهگی برطرف نشد با پزشک مشورت کنید، شاید به عمل جراحی نیاز باشد.

عفونت چشم کودکان درمان خانگی

در زیر به معرفی برخی درمان‌های مفید خانگی برای عفونت چشم کودکان می‌پردازیم:

• درمان عفونت چشم با چای: آب را بجوشانید و یک کیسه‌ چای تازه به مدت چند دقیقه داخل آن بیاندازید. چای کیسه‌ای را خارج کنید و آب اضافه آن را بگیرید و بر روی پلک کودک قرار دهید تا درد و خارش چشم را کاهش دهد. این روش در عفونت چشم کودکان در سرماخوردگی بسیار موثر است.

• آب نمک: کمی نمک داخل آب در حال جوش بریزید و بگذارید آب سرد شود. پنبه توپی را داخل این محلول کنید و روی پلک‌های کودک قرار دهید.

• گل یاس: مقداری گل یاس را داخل آب بریزید و شب تا صبح صبر کنید. سپس توسط قطره‌چکان مقداری از مایع را داخل چشم آسیب دیده بریزید. گل یاس خاصیت خنک‌کنندگی دارد.

• روغن بابونه: روغن بابونه نیز در درمان عفونت چشم و نیز آبریزش چشم کودک در سرماخوردگی موثر است. چند قطره روغن بابونه را به یک قابلمه آب‌جوش اضافه کنید و صبر کنید تا خنک شود. این مخلوط را با استفاده از یک پنبه توپی روی پلک آسیب دیده بمالید.

• اگر عفونت چشم به دلیل انسداد مجرای اشکی باشد، فضای بین چشم‌ها و مجرای بینی را به آرامی ماساژ دهید.

• عفونت شدید چشم کودک  تنها با قطره‌ها و پمادهای آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود. هرچند می‌توانید ترشحات زرد رنگ چشم کودک را با قطره‌های آب‌نمک نیز تمیز کنید.شستن و ضد عفونی کردن دست‌ها قبل و بعد از تماس با چشمان عفونی کودک لازم و ضروری است. گرچه گفته می شود که پیاز برای عفونت چشم کودکان مفیذ است اما از آنجاکه به شدت سوزش در چشم ایجاد می کند، کودکتان تحمل نخواهد کرد.

هرچند داروهای خانگی که در بالا ذکر شد برای درمان عفونت چشم کودکان بسیار مفید است، اما همیشه بهتر است در هنگام بروز عفونت چشم با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید. در چنین مواقعی کودک را از فرزندان دیگر دور نگه دارید.

مطالعه بیشتر:

 عفونت چشم نوزادان و علائم عفونت چشم در نوزادان چیست؟

بیماری های شایع چشم نوزاد و روش های مراقبت از چشم نوزاد

التهاب ملتحمه چشم چیست و چه نشانه ها و درمانی دارد؟

?پرسش و پاسخ های عفونت چشم کودکان

علائم گل مژه در کودکان چیست؟

گل‌مژه دردناک و دارای چرک است. ممکن است در چشمان کودک ترشحات سفید یا زردرنگ مشاهده شود. گل‌مژه زمانی اتفاق می‌افتد که عفونتی باکتریایی غدد چربی را که در بن مژه وجود دارد آلوده کند. گل‌مژه به هیچ عنوان خطرناک نیست اما باید قبل از اینکه مشکل جدی‌تری رخ دهد، درمان شود.

شالازیون چشم چیست؟

شالازیون در اندازه کوچک به وجود می‌آید و کم‌کم به اندازه یک نخود می‌رسد. برخلاف گل‌مژه معمولی، باعث ترشح چشم نمی‌شود و دردناک و مسری نیست. هرچند ممکن است باعث تاری دید کودک شود. هرگز شالازیون رافشار ندهید. از آنتی بیوتیک برای عفونت چشم کودکان و پمادهایی که توسط پزشک اطفال تجویز شده است استفاده کنید.

علت بلفاریت چشم کودکان چیست و برای درمان آن چه باید کنیم؟

چشم در اثر ترشح بیش از حد چربی در پلک‌ها یا عفونت باکتریایی رخ می‌دهد. این عارضه مشکل بینایی ایجاد نمی‌کند، اما ممکن است به دنبال عارضه‌های درمان نشده‌ای چون گل‌مژه،‌ شالازیون یا ورم ملتحمه به وجود آید. برای اطمینان بیشتر با پزشک مشورت کنید. سپس می‌توانید علاوه بر استفاده از قطره‌های آنتی‌بیوتیک و کمپرس آبگرم، از محلول نمک یا شامپو بچه برای شستشوی چشمان کودک استفاده کنید.

علائم انسداد مجرای اشکی در کودکان کدام است؟

اگر روی چشمان کودک ترشحات چسبناکی مشاهده می‌کنید و مژه‌های کودک به هم چسبیده هستند، ممکن است به دلیل انسداد مجرای اشک باشد. معمولا مجرای گرفته شده خودبه‌خود باز می‌شود و ترشحات به مرور از بین خواهند رفت. می‌توانید به وسیله حوله تمیزی که به آب گرم آغشته کرده‌اید ترشحات چشم کودک را تمیز کنید. اگر مشکل تا سن ۱۲ تا ۱۸ ماهگی برطرف نشد با پزشک مشورت کنید، شاید به عمل جراحی نیاز باشد.

منبع: پرنتس