ارتباط هورمون تستوسترون و عملکرد جنسی مردان

یافته های تازه نشان می دهند، عملکرد جنسی و ادراری مردان مبتلا به هیپوگناد (بیماری که باعث کاهش تولید اسپرم یا هورمون تستوسترون توسط بیضه ها می شود) پس از دریافت طولانی مدت درمان جایگزین تستوسترون (TRT) به طور معنا داری بهبود می یابد.

بهبود عملکرد جنسی و ادراری مردان با تستوسترون درمانی

 

تستوسترون هورمون استروئیدی است که نقش اساسی در تنظیم عملکرد جنسی، سلامت ادراری، متابولیسم و ... ایفاء می کند.

میزان هورمون تستوسترون مردان به مرور زمان و با افزایش سن کم می شود. با این وجود، برخی از مردان علائم و نشانه های بالینی بیماری هیپوگونادیسم یا کمبود تستوسترون مانند کمبود انرژی، خستگی، افسردگی، افزایش خطر ابتلا به دیابت، اختلال نعوظ و... را بروز می دهند.

محققان مدرسه پزشکی دانشگاه هاروارد با همکاری ارولوژیست های آمریکایی و آلمانی تاثیر بلند مدت درمان جایگزین تستوسترون (TRT) بر زندگی 650 مردی که در دهه های 50 و 60 زندگی قرار داشتند را ارزیابی کردند.

دکتر عبدالمقام تراش، استاد ارولوژی مدرسه پزشکی دانشگاه برلین گفت:" یافته های ما نشان می دهند تستوسترون درمانی اندازه غده پروستات مردان را افزایش داده و علائم و نشانه های دفع دشوار ادرار را تشدید می کند. "

با این وجود، پروفسور جورج دوروس، استاد مدرسه پزشکی دانشگاه هاروارد و سرپرست این مطالعه گفت:" علی رغم افزایش اندازه غده پروستات شرکت کنندگان در مطالعه، آنها علائم کمتری مثل تکرر ادرار، تخلیه ناقص مثانه، بیدار شدن مکرر از خواب برای ادرار کردن و ... بروز داده اند و عملکرد جنسی شان ارتقاء یافته است. "

 

مطالعه بیشتر:

1- درمان جایگزین تستوسترون (TRT)

2- علائم و نشانه های کمبود هورمون تستوسترون در مردان

3- همه چیز درباره اختلال نعوظ

4- تاثیر رابطه جنسی بر سیستم ایمنی بدن

 

منبع: medicalnewstoday