The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

آیا می توان بعد از سزارین زايمان طبيعی کرد؟

بسیاری از مادران باردار که زایمان اول آنها طبیعی بوده است، می توانند بدون هیچ مشکلی شکم دوم خود را زایمان طبیعی کنند. به زایمان طبیعی بعد از سزارین vaginal birth after cesarean) VBAC) می گویند که در برخی موارد امکان پذیر نیست. با مطالعه این مقاله می توانید به شرایط زایمان طبیعی بعد از سزارین پی ببرید. 

 

زایمان طبیعی بعد از سزارین

گاهی اوقات سزارین، ایمن ترین انتخاب برای مادرانی است که قبلا زایمان سزارین را تجربه کرده اند. اما جمعی از متخصصین زنان و زایمان که در همایش موسسه ملی سلامت آمریکا گردهم آمده بوند، به این نتیجه رسیدند که باید سزارین های کمتری بطور مجدد انجام شود و از روش زایمان طبیعی بعد از سزارین بیشتر استفاده شود.

دکتر نانسی پتیت رییس بخش زنان و زایمان بیمارستان سانت فرانسیس در ویلمینگتون آمریکا می گوید: زایمان طبیعی بعد از سزارین که در علم پزشکی با نام VBAC شناخته می شود، برای بسیاری از خانم ها که قبلا سزارین انجام داده اند، روش بسیار ایمنی است.

مجمع موسسه ملی سلامت آمریکا اینطور گزارش کرده است که در حدود 75 درصد از مادرانی که برای انجام زایمان طبیعی بعد از سزارین، در یک برنامه آزمایشی شرکت کردند، زایمان طبیعی موفقی داشته اند.

زایمان طبیعی بعد از سزارین امکان پذیر است

گرچه پزشکان و بیمارستان های بسیاری روش زایمان طبیعی بعد از سزارین را به مادران باردار پیشنهاد می کنند ولی بعضی ها آنرا اکیدا ممنوع کرده اند. دکتر پتیت که در مجمع موسسه ملی سلامت آمریکا شرکت داشته است، می گوید: تعداد زایمان های طبیعی پس از سزارین از سال 1996 تا کنون از 28 درصد به 8 درصد کاهش یافته است. 30 تا 45 درصد از متخصصین زنان و زایمان، هم اکنون زایمان طبیعی بعد از سزارین را به خانم های باردار پیشنهاد نمی کنند و در بعضی از بیمارستان ها نیز فقط در شرایط خاص حاضر به انجام آن هستند، مثل زمانی که زایمان خارج از زمان مقرر و بطور خود بخودی اتفاق افتاده باشد.

هرگز در زمانیکه مادر باردار وادار به زایمان شده است یعنی القای زایمان انجام شده، نباید از روش زایمان طبیعی بعد از سزارین استفاده کرد. 

 تجربه زایمان طبیعی بعد از سزارین

 اگر شما برای اولین بار باردار هستید، لازم است حتما از نتایج یک جراحی غیر ضروری مانند سزارین آگاهی داشته باشید. اگر شما برای اولین بار باردار نیستید و می خواهید زایمان طبیعی پس از سزارین را انجام دهید و شرایط خوبی نیز دارید، هرچه سریعتر و در اوایل بارداری در مورد انتخاب های خود تحقیق کنید. اگر پزشک و بیمارستان شما این کار رضایت نمی دهند، می توانید با بیمارستان و پزشک دیگری صحبت کنید. 

 حمایت و آگاهی می تواند از طریق مراکز آموزشی، ماماها، نرس ها و آنهایی که قبلا به این روش زایمان داشته اند به شما منتقل شود. ممکن است انتخاب روشی که بطور عادی انجام نمی شود ولی اکثر پزشکان ایمنی آن را تایید کرده اند ، بسیار مشکل باشد. بنابراین هرچه در این امر حامیان بیشتری داشته باشید بهتر خواهد بود.

 شرایط زایمان طبیعی بعد از سزارین

چه کسانی می توانند بعد از سزارین قبلی زایمان طبیعی انجام دهند؟ افراد زیر می توانند شکم دوم خود را زایمان طبیعی کنند: 

  •  مادرانی که حداقل یک بار بطور طبیعی زایمان داشته اند.
  •  مادرانی که قبلا فقط یک زایمان با روش سزارین داشته اند. زایمان طبیعی بعد از سزارین دوم به شرایط مادر و نظر پزشک بستگی دارد.
  • مادرانی که در زایمان سزارین قبلی یک برش افقی در زیر رحم (low- transverse)  داشته اند.
  • مادرانی که سابقه بارداری های کم خطر و بی خطر دارند. 
  • مادرانی که یک قلو باردارند.
  • مادرانی که جنین شان از وزن مناسبی برخوردار است.
  • مادرانی که جنین شان در وضعیت صحیحی و سرپایین قرار دارد.
  • مادرانی که بیماری خاصی ندارند (مانند فشار خون بالا، دیابت (قبل از باردرای یا دیابت بارداری) یا هرپس (تبخال تناسلی).
  • مادرانی که سابقه جراحی رحم یا دیگر مشکلات رحمی را نداشته باشند.

 شکم اول سزارین شکم دوم طبیعی 

پیشنهادی به مادرانی که برای اولین بار باردار شده اند:

همانطوری که تعداد سزارین های غیرضروری رو به افزایش است، لازم است که به روش زایمان اول و انتخاب روش زایمان بعدی خود، فکر کنید.

بسیاری از متخصصین دلسوز زنان و زایمان به شما توصیه می کنند در صورت امکان از انجام سزارین خودداری کنید. به گفته یک متخصص زنان، بعضی از مادران باردار برای اولین زایمان خود محافظه کار هستند و با مداخله پزشکی و سزارین که ممکن است ضروری هم نباشد موافقت می کنند در حقیقت سزارین انتخابی را بر می گزینند. اما متاسفانه آنها در بارداری بعدی با خطراتی روبرو می شوند که اگر اولین نوزاد خود را بطور طبیعی بدنیا آورده بودند با آن خطرات مواجه نمی شدند.

 محققین معتقدند باید به بسیاری از بانوانی که قبلا زایمان سزارین داشته اند این شانس داده شود تا زایمان بعدی را بطور طبیعی انجام دهند.

 خاطرات زایمان طبیعی بعد از سزارین 

 سه سال قبل زمانیکه خانم اندرو 28 ساله ساکن شهر بی تاون در ایالت تگزاس در حال زایمان طبیعی برای اولین نوزاد خود بود، دکترش به او خبر داد که بعلت کوچک بودن لگن خاصره، او باید به روش سزارین زایمان کند. اما بعد از یکسال او برای بار دوم باردار شد، او با قدرت احساس کرد که دیگر نیازی به جراحی و زایمان سزارین وجود ندارد. در وهله اول پزشک او با زایمان طبیعی بعد از سزارین vaginal birth after cesarean) VBAC) مخالفت کرد، زیرا او معتقد بود که  ایمن ترین روش سزارین دوباره است. ولی خانم اندرو بر عقیده خود پافشاری کرد و پزشک او سرانجام موافقت خود را اعلام کرد و در هفته 40 بارداری، خانم اندرو زایمان طبیعی خود را بدون هیچگونه پیچیدگی و مشکلی به انجام رساند و با موفقیت نوزاد دوم خود را بدنیا آورد. 

مطالعه بیشتر:

زایمان طبیعی پس از سزارین آیا امکان پذیر است؟

مقایسه عوارض زایمان طبیعی با سزارین

نزديكي پس از سزارين بعد از چند هفته امکان پذیر است؟

منبع: نی نی پلاس