آیا احساس لرزش جنین در شکم مادر نشانه سکسه کردن جنین است؟

پاپ...پاپ...پاپ! اگر در سه ماهه دوم یا سوم هستید و شکم شما ناگهان مثل یک پاپ کورن ساز صدا می‌دهد، این احتمال وجود دارد که جنین سکسکه‌اش گرفته است. از همان زمانی که حرکات بسیار ریز جنین تبدیل به سیخونک‌ها و مشت و لگدهای واقعی می‌شود، احتمالا حرکات ریتمیک سکسکه جنینی را هم متوجه خواهید شد.

اما سکسکه جنینی چگونه است و آیا جنین زیاد سکسکه می‌کند یا کم؟ برای پاسخ این سؤالات ادامه مقاله را از دست ندهید.

منظور از سکسکه‌ کردن جنین چیست؟

 خیلی ساده است، سکسکه های جنین در واقع حرکات کوچک دیافراگم او در زمانی است که شروع به تمرین تنفس می‌کند. وقتی جنین نفس می‌کشد، مایع آمنیوتیک وارد ریه های او می‌شود و موجب می‌شود تا دیافراگم در حال تکاملش در حالت انقباض قرار بگیرد. نتیجه؟ یک سکسکه کوچک در رحم.

سکسکه های جنینی حرکات سریع و تکرارشونده ای است که مطمئن هستید منشا آن قطعا جنین است. اول ممکن است احساس کنید یک لگد کوچک است، اما بعد دوباره و دوباره تکرار می‌شود. اگر خوب توجه کنید، متوجه خواهید شد که ریتم آن عینا مانند سکسکه های انسان بالغ است که آن هم به خاطر حرکات دیافراگم است. اما البته در نسخه آدم بزرگ ها به جای مایع آمنیوتیک، این اتفاق پس از هجوم هوا می‌افتد.

اگر شکم شما چربی کمی داشته باشد ممکن است که دیگران هم بتوانند لرزش های ریتمیک شکم شما را در هنگام سکسکه جنین مشاهده کرده و یا حتی لرزش های لباس شما را در این زمان ببینند.

به گفته دکتر ان براون، مدیر خدمات سلامت زنان در بیمارستان اینوا لودون در لیزبرگ ویرجینیا «آغاز سه ماهه سوم زمانی است که بیشتر مادران باردار سکسکه های جنین را احساس می‌کنند، اما می‌توانید آن‌ را در سونوگرافی در سه ماهه اول هم زمانی که دیافراگم جنین شروع به شکل گرفتن می‌کند ببینید

  

علت سکسکه کردن جنین چیست؟

بالاخره پس از ماه­ها انتظار به سه ماهه دوم بارداری رسیدید، فرزند بندانگشتی شما حالا کمی بزرگ شده و اندازه ­اش به چند سانتی متر می­رسد. حرکاتش نیز برایتان محسوس است. او لگد می­زند، تکان می­خورد و با هر حرکتش، دنیای شادی مهمان قلبتان می­شود، بعضی وقت ها اشک شوق می ریزید و گهگاهی قهقهه شادی سر می­دهید.

مشاهده و تحلیل حرکت­ های جنین، خواه نا خواه به تشخیص رشد و احیاناً ناهنجاری های تکامل جنین کمک می­ کند. احساس گرفتگی (اسپاسم) خفیف، حرکات منظم طولانی و یا انقباضات پرشی کوچک در شکم نشان دهنده سکسکه فرزند شماست که سلامت و رشد مناسب دستگاه تنفسی او را نوید می دهد، پس خوشحال و شکرگزار باشید و لذت ببرید.

جنین زمانی سکسکه می­ کند که مادر در وضعیت خوبی به سر ببرد و شاهد خوبی بر این مدعاست که الگوی رشد جنین به درستی در حال پیشرفت است.

سکسکه جنین در رحم مادر چند وقت یک بار اتفاق می افتد؟

هرگاه سیستم عصبی مرکزی (CNS) در جنین کامل شده و جنین تمرین تنفس را آغاز کند، سکسکه های جنین شروع می­ شود. در واقع، سرآغاز سکسکه جنینی را باید از سه ماهه اول بارداری دانست که به صورت حباب های بسیار ریز و غیر قابل رویت است، ولی در اواخر سه ماهه سوم بارداری می­توان سکسکه جنین را  به وضوح مشاهده و احساس کرد.

مادر سکسکه جنین را شبیه به نیش ملایم زنبور عسل و یا ضربه خفیف به شکم حس می­کند، حرکات جنینی به هنگام سکسکه در شکم واضح و معلوم هستند. این وضعیت نگران کننده نیست و همه مادران به طور منظم و به مدت طولانی و هر روز طی سه ماهه دوم و سوم آن­ را تجربه می­کنند.

کودکان فعال و چابک که در دوران جنینی بارها به شکم مادر ضربات شدید وارد می ­کند، برای تولد بی­قرارند. ظاهراً سکسکه ­های جنین نشان می ­دهد که او بی صبرانه آماده است تا از شیر مادر تغذیه کند. لذا این فرایند دائما تکرار می شود.

چطور می‌توان مطمئن باشید حرکات لرزشی که حس می‌کنید طبیعی است؟

به غریزه تان اعتماد کنید. اگر سؤال یا نگرانی‌ دارید هرگز در تماس با دکتر زنان و زایمان‌ خود درنگ نکنید. با اینکه سکسکه های جنینی کاملا طبیعی و سالم است، اما به هرگونه نگرانی که درباره حرکات جنین دارید باید بلافاصله رسیدگی شود و مورد بررسی قرار بگیرد.

 

مطالعه بیشتر:

1- علت و نشانه های سکسکه کردن جنین در شکم مادر

2- زمان خواب جنین در شکم مادر

3- تاثیر استفاده از موبایل و اینترنت موبایل در بارداری بر روی جنین

4- آیا افسردگی بارداری به جنین آسیب می‌رساند؟

5-  خوابیدن زیاد و خواب دیدن مادر در بارداری چه تاثیری بر جنین دارد؟