The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

آیا خانه تکانی در بارداری و انجام کارهای سنگین بی خطر است؟

بهترین کار این است که در دوران بارداری از بلند کردن اشیاء سنگین خودداری کنید. زیراین کار به لگن و کمرتان آسیب خواهد رساند. تغییرات گسترده هورمونی در دوران بارداری موجب نرم شدن رباط ها و در نتیجه شل شدن مفاصل به ویژه در ناحیه لگن و آسیب پذیری آن ها در برابر فشار می شود از سویی دیگر به تدریج با بزرگتر شدن شکم، مرکز ثقل بدن نیز به جلو رانده شده و موجب وارد آمدن فشار مضاعف بر ناحیه پایین کمر خواهد شد. 

آیا مجاز به خانه تکانی در بارداری هستیم؟

تغییر مرکز ثقل بدن موجب می شود که کنترل حرکات بدن برایتان تا حدودی دشوار بوده و به راحتی تعادل خود را از دست داده و به زمین بخورید البته در صورت بروز چنین اتفاقی جنین توسط لگن و مایع آمنیوتیک که او را در بر گرفته به خوبی محافظت خواهد شد ولی با این حال بهتر است در صورت زمین خوردن برای رفع هر گونه نگرانی پزشک مامای خود را در جریان موضوع قرار داده و با او مشورت کنید. چنانچه ملزم به بلند کردن وسیله ای هستید ابتدا نزدیک جسم مورد نظر ایستاده و سپس کمر خود را کاملا صاف نگه داشته و به جای آن، زانوهایتان را خم کنید ضمن آن که در حین بلند کردن اجسام از زمین از چرخاندن کمر خود به طرفین نیز خودداری کنید.

اگر بارداری پرخطری دارید و احتمال بروز زایمان زودرس وجود دارد یا ترس و دلهره دارید، بهتر است کلا از خیر خانه تکانی در دوران بارداری بگذرید، چون اگر حس خوبی حین انجام کار نداشته باشید، به دلیل تاثیر مستقیم سلامت روان بر جسم، از نتیجه کار راضی نخواهید بود. همچنین توجه داشته باشید درست است که گاز، یخچال، مایکروفر، ماشین ظرفشویی و لباسشویی بهتر است از جایشان خارج شوند و پشتشان را تمیز کنید، اما هرگز خودتان تنهایی این کار را انجام ندهید.

نمی توان وزن دقیقی برای برای بلند کردن اجسام در طول بارداری به عنوان یک وزن ایمن بیان کرد، زیرا این موضوع تا حد زیادی به شرایط مادر و جنین وابسته است. به صورت کلی گفته می شود که بلند کردن اجسام 3 تا کیلو برای مادرانی که بارداری سالمی را بدون هیچ مشکلی سپری می کنند، اشکالی ندارد.

بعضی از متخصصان و پزشکان معتقدند که بلند کردن اجسام سنگین می تواند عوارضی مثل زایمان زودرس، خونریزی و یا پاره شدن کیسه آب را به همراه داشته باشد.

 

نکته هایی درباره خانه تکانی در بارداری

ماه آخر سال و دم دم های عید نوروز همه بانوان به فکر خانه تکانی و تمیزکاری می افتند. مادران باردار هم دوست دارند مثل هر سال حال و هوای خانه تکانی عید را در خانه داشته باشند اما باید اصول آن را رعایت کنند. خانه تکانی در بارداری هم ممکن است اما اگر با رعایت نکاتی که برای حفظ سلامت جنین و مادر همراه باشد.

 • اولین نکته ای که باید رعایت کنید، این است که نباید به خودتان فشار بیاورید. اینکه بنشینید و حرص بخورید، چرا هنوز این قسمت را تمیز نکردم و یا چرا نمی توانم بلند شوم و به سرعت همه جا را تمیز کنم، برای سلامت شما وجنینتان مضر است.
 • یادتان باشد کارهای خانه را همیشه می شود انجام داد، اما اگر خدای نکرده با یک اقدام نسنجیده اتفاقی برای شما و بچه تان بیفتد، حتی افسوس هم جبرانش نخواهد کرد.
 • فهرستی از همه کارهایی را که می خواهید انجام دهید، تهیه کنید و ببینید کدام یک را می توانید تنهایی و سر فرصت شروع کنید. بهتر است کارها را زودتر از معمول که از نیمه اسفند به بعد است، شروع کنید.
 • از کارهای لذت بخش آغاز کنید که بیشتر مورد علاقه شماست. اگر دوست دارید کار نظافت آشپزخانه را از کابینت ها شروع کنید و آرام وسایلشان را بیرون بیاورید و مرتب کنید. خوب است هر روز بدون اینکه دوروبرتان را شلوغ کنید، یک کابینت را مرتب کنید. اگر هم دلتان می خواهد سراغ اتاق ها بروید، کشوها را یکی یکی بیرون بریزید و داخلشان را مرتب کنید.
 • برای کارهایی مثل درآوردن پرده ها و نصب آن و بالا رفتن از نردبان یا چهارپایه و جابجایی اجسام و حتی تمیز کردن سرویس بهداشتی، باید از دیگران کمک بگیرید.
 • در برنامه ریزی، اولویت شما باید سلامت خودتان و بچه باشد. مدام به خودتان یادآوری کنید که خانه تکانی امسال برای من و اهل خانه برنامه شاد و مفرحی است، نه کاری که باید یک روزه انجام شود.
 • هنگام مرتب کردن کشوها و ظروف، حواستان به خودتان باشد چون زیاد نباید در یک حالت ثابت بمانید. تا می توانید و حداقل ساعتی یک بار دراز بکشید و پاهایتان را بالاتر از سطح زمین بگذارید.
 • قبل از شروع کار و تمیز کردن محل موردنظر، همه وسایل مورد نیاز مثل دستمال و شوینده را در دسترستان قرار دهید که مجبور نشوید مدام جابجا شوید.
 • اول باید دستکش بپوشید، فرقی نمی کند می خواهید گردگیری کنید و یا کابینت را مرتب کنید یا چیزی را بشویید.
 • اگر قرار است بایستید و وسایل و ظروف را بشویید، یک چهارپایه کوتاه زیر پایتان بگذارید و آن را هر 5 دقیقه یکبار بین پای راست و چپ جابجا کنید. بهتر است بیش از 15 دقیقه در این وضع نمانید.
 • برای خود زمان استراحت در نظر بگیرید و در این فاصله از خودتان پذیرایی کنید. راحت روی مبل یا پشت میز بنشینید و یک میان وعده، میوه،شیر و بیسکویت بخورید.
 • برای کارهایی مثل درآوردن پرده ها و نصب آن و بالا رفتن از نردبان یا چهارپایه و جابجایی اجسام و حتی تمیز کردن سرویس بهداشتی، باید از دیگران کمک بگیرید.
 • وعده های غذایی را لابه لای کارها فراموش نکنید و هر وقت احساس خستگی کردید، دست از کار بکشید. مدام وقت استراحت خود را یادآوری کنید.
 • مایعات زیادی بنوشید.
 • آماده کردن اتاق نوزاد و خانه تکانی را همزمان انجام دهید تا بعدا مجبور نشوید دوباره کاری کنید.
 • بهتر است اول پرده ها را دربیاورید و در ماشین لباسشویی بریزید (یا به خشکشویی بدهید) تا موقعی که کارهایتان تمام شد، خشک شده باشند و بعد از اتو، نصبشان کنید.
 • وقتی پرده ها پایین می آیند، از آن فاصله بگیرید و زیر آن نایستید، چون گردوغبار پرده ها در فضا پخش می شود و امکان دارد مشکل تنفسی ایجاد کند و یا باعث اگزمای پوستی شود.

 

عوارض انجام کارهای سنگین در بارداری

بدن مادران باردار تغییرات زیادی را برای انطباق با رشد جنین متحمل می شود. رحم بزرگ می شود، مفصل ران شل شده و گاها کمی جابجا می شود. بزرگ شدن شکم مرکز ثقل بدن را تغییر داده و حفظ تعادل را دشوار می کند. به همین دلیل در این زمان ممکن است دیگر مجاز به انجام کارهایی نباشید که پیش از این دوران به صورت روزمره انجام می دادید. زیرا ممکن است انجام کارهای سنگین برای شما و جنین تان خطراتی را در پی داشته باشد. خطراتی که در اثر انجام کارهای سنگین و بلند کردن بارهای سنگین، در دوران بارداری سلامت شما و جنین تان را تهدید می کند شامل:

1- انجام کارهای سنگین در بارداری خطر سقط جنین را افزایش می دهد

بلند کردن اجسام سنگین و انجام هرگونه کار سنگین ممکن است منجر به فشار شدید به رحم و جدا شدن جفت، خصوصاً در مراحل ابتدایی بارداری شود که سقط را به دنبال خواهد داشت.

 اگر بارداری شما در معرض خطر بالاست و یا در معرض خطر ابتلا به زایمان زودرس قرار دارید، قبل از انجام هرگونه اقدام سنگین، با پزشک خود صحبت کنید. زایمان زودرس می تواند خطرات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

2- انجام کارهای سنگین در بارداری احتمال ابتلا به پرولاپس احشای لگن را افزایش می دهد

بلند کردن اجسام سنگین می تواند موجب ایجاد فشار و آسیب بیشتر به کف لگن شده که همین امر منجر به افزایش خطر ابتلا به بی اختیاری ادرار و پرولاپس واژن و مثانه بعد از زایمان خواهد شد.

3- انجام کارهای سنگین در بارداری احتمال آسیب به لگن را بهمراه دارد

 در طول زمان بارداری، عضلات کف لگن کشیده می شوند. اگر این عضلات قدرت کافی برای حمایت از وزن زیاد موجود در شکم و لگن شما را نداشته باشند، در اثر انجام کارهای سنگین به راحتی می توانند دچار آسیب های جدی شوند.

4- انجام کارهای سنگین در بارداری خطر افتادن و زمین خوردن را افزایش می دهد

 مرکز ثقل بدن شما در بارداری جابجا می شود که علت آن بزرگ شدن شکمتان است این امر معمولا حفظ تعادل را دشوار می کند و ممکن است سبب شود به راحتی زمین بخورید، به خصوص هنگامی که شما خم می شوید یا به جلو می روید تا چیز سنگینی را بردارید هرلحظه امکان افتادن شما وجود دارد. زمین خوردن در دوران بارداری بسیار خطرناک است هم برای مادر وهم برای جنین، به خصوص در سه ماهه سوم، که افتادن مادر، ممکن است منجر به زایمان زودرس یا جداسازی جفت شود.

5- انجام کارهای سنگین در بارداری با ریسک آسیب به کمر را بهمراه دارد

 در دوران بارداری مفاصل در اثر تغییرات هورمونی شل شده و حتی کمی جابجا می شود. بزرگ شدن شکم و تغییر قابل ملاحظه انحناهای ستون فقرات سبب می شود که مهره ها و عضلات اطراف آن به خوبی حمایت نشده و نیز به راحتی دچار آسیب گردند. بلند کردن اجسام سنگین علاوه بر وارد کردن فشار شدید به کمر، حتی ممکن است سبب بیرون زدگی و دیسک کمر گردد.

 

مطالعه بیشتر:

1- آیا بغل کردن کودکان نوپا در دوران بارداری بی خطر است؟

2- بلند کردن اشیای سنگین در دوران بارداری

3- چه آسیب دیدگی های کودک نوپا را تهدید می کند؟

4- آیا بالا رفتن از پله در دوران بارداری بی خطر است؟