The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

تشخیص بارداری پرخطر و عوامل خطر ساز قبل از بارداری

برخی از مادران شادی و لذت توصیف ناپذیری در دوران بارداری تجربه می کنند، در حالی که برخی از آنها بخصوص مادرانی که به بیماری های مزمن مبتلا هستند یا بارداری چند قلویی دارند این دوران را با ترس و اضطراب پشت سر می گذارند. در این شرایط برای اطمینان از سلامت مادر و جنین، باید تحت مراقبت های ویژه قرار گیرند.

منظور از بارداری پرخطر چیست؟

 پنج تا ده درصد بارداری ها را "بارداری پرخطر" می گویند. در شرایطی که حیات یا سلامت مادر و جنین در معرض خطر قرار گیرد، به آن بارداری "پرخطر یا مشکل ساز" می گویند. تخمین زده می شود از هر چهار مادر باردار یکی از آنها بارداری پرخطر را تجربه کرده است.

گاهی اوقات این بارداری ها منجر به تولد زود هنگام نوزاد می شود. در تولد زود هنگام سلامت نوزاد نارس در معرض خطرات بیشتری قرار دارد. 

زمانی که مادر تحت درمان مناسب پزشکی قرار گیرد، در این زمینه مطالعه داشته باشد یا از حمایت مناسب و خوبی برخوردار باشد، اعضا دیگر خانواده نیز با شرایط بارداری پرخطر بهتر کنار آمده و آن را راحت تر می پذیرند. در حقیقت بسیاری از عوامل خطر ساز قبل از بارداری قابل تشخیص هستند.

 

5 عامل مهم خطر ساز قبل از بارداری

1- سن مادر

سن مادر یکی از عواملی است که باعث می شود مادر، بارداری پرخطری را تجربه کند. احتمال بروز فشار خون بالا یا دیابت بارداری مادر و رشد غیر طبیعی جنین با بالا بودن سن مادر، افزایش می یابد.

2- قد و وزن مادر

قد و وزن مادر نیز عامل موثر دیگر است، اگر وزن مادر کمتراز 45 کیلوگرم باشد احتمال تولد نوزاد با وزن کم بیشتر می شود. وزن بالای مادر او را به دیابت بارداری و افزایش فشار خون مبتلا می کند.

3- بیماری مادر

همچنین احتمال اینکه خانم های مبتلا به بیماری های مزمن پزشکی از قبیل لوپوس، سرطان، دیابت یا آرتروز، بارداری پرخطری را تجربه کنند، افزایش می یابد. به عبارت دیگر خانم هایی که سابقه سقط جنین، زایمان زودرس، زایمان نوزاد مرده یا مرگ و میر جنین را دارند، نیاز به مراقبت های ویژه برای اطمینان از سلامت بارداری و تولد نوزاد سالم دارند.

4- سابقه فامیلی مادر

اگر سابقه فامیلی و گذشته مادر به خوبی مورد بررسی قرار گیرد، بسیاری از عوامل خطرساز قابل کنترل بوده و مادر می تواند بارداری راحتی را پشت سر گذاشته و نوزاد سالمی به دنیا آورد. سیگار کشیدن، مصرف زیاد نوشیدنی های الکلی و سوء مصرف مواد مخدر مادر و جنین را در شرایط خطرناکی قرار می دهد، ولی همین عوامل نیز قابل کنترل هستند. اگر سابقه فامیلی و گذشته مادر به خوبی مورد بررسی قرار گیرد، بسیاری از عوامل خطرساز قابل کنترل بوده و مادر می تواند بارداری راحتی را پشت سر گذاشته و نوزاد سالمی به دنیا آورد.

5- مصرف الکل ، سیگار و مواد مخدر

معمولا کشیدن سیگار موجب تولد نوزاد با وزن کم می شود یا ممکن است موجب بیماری جدی تری مانند سقط ناگهانی و خودبخود جنین، بیماری های مادرزادی قلبی جنین و یا تولد نوزاد نارس شود. اگر مادر نوشیدنی الکلی مصرف کند، فرزند او مشکلات رفتاری شدید پیدا کرده و در برخی موارد باعث عقب ماندگی ذهنی او می شود. سوء مصرف مواد مخدر نه تنها به سلامت مادر آسیب می رساند بلکه می تواند باعث تولد نوزاد نارس، توقف در رشد، عقب ماندگی ذهنی و یا اعتیاد جنین به مواد مخدر شود. قرار نگرفتن جنین در معرض مواد خطرناک در رحم اهمیت زیادی دارد.

 

تاثیر تشخیص بارداری پرخطر

 البته تشخیص بارداری پرخطر دلیل عدم موفقیت یا سختی زیاد مادر برای بارداری موفق نیست. زیرا با مراقبت مناسب، نود تا نود و پنج درصد بارداری های پرخطر به زایمان راحت و تولد نوزاد سالم منجر می شود. در صورت تشخیص به موقع و درست در مراحل اولیه احتمال سلامت نوزاد و مادر بیشتر می شود. توجه به این موضوع که همه بیماری ها قابل تشخیص نیستند اهمیت زیادی دارد. برخی از بارداری ها در ماه های ابتدایی طبیعی هستند ولی به مرور زمان بیماری ها بروز می کنند. حتماً برنامه دقیق و مشخصی برای معاینه توسط پزشک قبل و بعد از بارداری داشته باشید.

 

مطالعه بیشتر:

 

1- سندرم جنین الکلی را بشناسید

2- خطرات مصرف دارو بدون نسخه در بارداری

3- خطرات و بیماری های دوران بارداری در مادران سن بالا

 4- بارداری کم خطر پس از 35 سالگی

 

منبع: نی نی پلاس