The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

باقیمانده آنتی بیوتیک در گوشت مرغ در بارداری چه خطراتی دارد؟

تقاضا برای محصولات غذایی "تولید شده بدون آنتی بیوتیک" به سرعت در حال افزایش است. در سال ۲۰۱۲ فروش این محصولات تا ۲۵ درصد نسبت به سه سال قبل از آن افزایش داشته است.

استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک‌ها در حیوانات گوشتی به دلیل افزایش مقاومت باکتری ها یا به عبارتی "میکروب‌های قدرتمند" باعث نگرانی جامعه شده است. وقتی این میکروب‌ها وارد بدن انسان شوند، می‌توانند بیماری های جدی ایجاد کنند. با این حال، برخی کارشناسان عقیده دارند که آنتی بیوتیک مورد استفاده در حیوانات گوشتی خطر کمی برای سلامتی انسان دارد.

این مقاله به بررسی نحوه استفاده از آنتی بیوتیک‌ها در غذاها و پیامدهای بالقوه آن برای سلامتی شما می‌پردازد.

آنتی بیوتیک مورد استفاده در دام های گوشتی

آنتی بیوتیک ها داروهایی هستند که برای درمان عفونت های باکتریایی استفاده می‌شوند. آنها با کشتن یا متوقف کردن رشد باکتری های مضر کار می‌کنند.

از دهه ۱۹۴۰ آنتی بیوتیک ها به حیوانات مزرعه مانند گاو، خوک و مرغ داده شده‌اند تا بیماری و عفونت ها را درمان یا از انتشار بیماری ها پیشگیری کنند.

دوزهای کم آنتی بیوتیک ها نیز به خوراک دام اضافه می‌شوند تا به رشد آنها کمک کند. این دوزهای پایین نیز ممکن است میزان مرگ و میر حیوانات را کاهش داده و تولید مثل آنها را بهبود بخشد. به همین دلیل استفاده از آنتی بیوتیک در کشاورزی بسیار گسترش یافته است. در سال ۲۰۱۱، ۸۰ درصد از تمام آنتی بیوتیک های فروخته شده در ایالات متحده برای استفاده در دام های پرورش یافته مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

بر خلاف آنچه شما فکر می‌کنید، شانس انتقال آنتی بیوتیک ها از طریق غذاهای حیوانی بسیار کم است. در حال حاضر قوانین سختگیرانه‌ای در ایالات متحده آمریکا وجود دارد تا اطمینان حاصل شود که هیچگونه محصولات غذایی آلوده وارد چرخه غذایی مردم نشود. قوانین مشابه در کانادا، استرالیا و اتحادیه اروپا نیز وجود دارد.

علاوه براین، دامپزشکان و صاحبان دام ها موظف هستند که اطمینان حاصل کنند که هرگونه محصولات حیوانی که تولید می‌کنند قبل از مصرف عاری از دارو باشند.

مدت زمان خروج دارو پیش از اینکه دام های پرورش یافته، تخم مرغ یا شیر مورد مصرف قرار گیرند، اعمال می‌شود. این باعث می‌شود زمان کافی برای خروج دارو به طور کامل از بدن حیوان وجود داشته باشد.

وزارت کشاورزی ایالات متحده USDA یک فرآیند سختگیرانه برای تست تمامی گوشت، مرغ، تخم مرغ و شیرها برای ترکیبات ناخواسته، از جمله باقی مانده های آنتی بیوتیکی دارد.

شواهدی دال بر آسیب مستقیم آنتی بیوتیک ها بر انسان وجود ندارد

هیچگونه شواهدی وجود ندارد که نشان دهد محصولات دارای آنتی بیوتیک مستقیماً به انسان آسیب می‌رساند.

در واقع، ارقام بدست آمده توسط USDA نشان داد که مقدار محصولات غذایی حیوانی که آنتی بیوتیک در آنها باقی مانده بود بسیار کم بود و آنهایی هم که حاوی آنتی بیوتیک بودند دفع شده بودند.

در سال ۲۰۱۰ کمتر از 8/0 درصد از نتایج آزمایش آلودگی به مواد مضر شامل باقیمانده آنتی بیوتیک در محصولات گوشتی حیوانی مثبت بود.

محصولاتی که جواب آزمایش آلودگی آنها مثبت باشد وارد چرخه غذایی نمی‌شوند. تولید کنندگانی که مکرراً قوانین را نقض کنند، در رسانه های عمومی معرفی می شوند. این سیستم مانع از هر نوع سوءرفتار می‌شود.

استفاده بیش از اندازه آنتی بیوتیک ها در حیوانات می‌تواند مقاومت باکتری ها را افزایش دهد.

آنتی بیوتیک ها عموماً اگر به طرز صحیح استفاده شوند برای درمان یا پیشگیری از بیماری ها مناسب هستندبا اینحال، استفاده بیش از حد یا نامناسب مساله ایجاد می‌کند. هنگامی که آنتی بیوتیک ها بیش از اندازه استفاده شوند، برای انسان و حیوان هردو، کمتر موثر خواهند بود.

این به آن دلیل است که باکتری هایی که در معرض آنتی بیوتیک ها هستند، نسبت به آنها مقاوم می‌شوند. در نتیجه آنتی بیوتیک ها دیگر قادر به کشتن باکتری های مضر نیستند. این یک نگرانی بزرگ برای سلامتی جامعه است.

استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک می‌تواند مقاومت باکتری ها را افزایش دهد و آنتی بیوتیک ها را برای انسان و حیوان کم اثرتر کند.

باکتری مقاوم می‌تواند به انسان منتقل شود، با ریسک بیماری های جدی

باکتری های مقاوم می‌توانند از طریق محصولات غذایی حیوانی از راه‌های مختلف به انسان منتقل شوند. اگر حیوانی حامل باکتری مقاوم باشد، می‌تواند از طریق گوشتی که به طرز مناسب نگهداری و پخته نشده باشد به انسان انتقال یابد. شما همچنین می‌توانید از طریق مصرف محصولات غذایی که با کودهای حیوانی حاوی باکتری مقاوم پرورش یافته‌اند، در معرض این باکتری ها قرار بگیرید.

یک مطالعه نشان داد که افرادی که در نزدیکی مزارعی که با کودهای حیوانی خوک تغذیه می‌شوند زندگی می‌کنند، در معرض خطر بالای ابتلا به عفونت های باکتریایی از باکتری های مقاوم قرار دارند.

هنگامی که باکتری به بدن انسان راه پیدا کند، باکتری مقاوم می‌تواند در روده انسان بماند و بین افراد انتشار یابد. عواقب آلودگی به باکتری مقاوم عبارتند از:

  • عفونت هایی که فقط از این طریق بوجود می‌آید
  • افزایش شدت بیماری، اغلب شامل اسهال و استفراغ
  • دشواری درمان عفونت ها و امکان عدم موفقیت درمان

در کشور ایالات متحده آمریکا، هر ساله حدود ۲ میلیون نفر با باکتری مقاوم به یک یا چند نوع آنتی بیوتیک که معمولاً برای درمان عفونت استفاده می‌شوند، آلوده می‌شوند.

از این عده حداقل ۲۳۰۰۰ نفر در هر سال از بین می‌روند. بسیاری دیگر نیز از بیماری های دیگری که به وسیله عفونت شدیدتر شده‌اند می‌میرند.

 باکتری های مقاوم می‌توانند از طریق محصولات غذایی آلوده از حیوانات به انسان منتقل شوند و باعث عفونت و حتی مرگ شوند.

 

وجود باکتری های مقاوم در محصولات غذایی

باکتری مقاوم در غذاهای سوپر مارکت‌ها بسیار شایع‌تر از آنچه شما گمان می‌کنید هستند. معمولاً باکتری های مضر غذاها شامل باکتری سالمونلا،کامپیلوباکتر و ای کولای گزارش شده است.

از ۲۰۰ نمونه گوشت در سوپر مارکت‌های کشور آمریکا از مرغ، گوشت گاو، بوقلمون و گوشت خوک، ۲۰ درصد آلوده به سالمونلا بودند. از این تعداد، ۸۴ درصد به حداقل یک نوع آنتی بیوتیک مقاوم بودند.

در یک گزارش، باکتری های مقاوم در ۸۱ درصد از گوشت‌ بوقلمون چرخ شده، ۶۹ درصد گوشت خوک، ۵۵ درصد گوشت گاو چرخ کرده و ۳۹ درصد از سینه، بال‌ها و ران مرغ در سوپر مارکت‌های کشور آمریکا یافت شده‌اند.

در مطالعه دیگری ۱۳۶ نمونه گوشت گاو، ماکیان و خوک از ۳۶ سوپرمارکت مورد آزمایش قرار گرفتند، نتیجه حدوداً ۲۵ درصد از آنها در مورد باکتری مقاوم مثبت بود.

بسیاری از تولید کنندگان محصولات ادعا می‌کنند که "بدون آنتی بیوتیک پرورش یافته" از جمله برخی که برچسب ارگانیک دارند. این به آن معنی نیست که این محصولات عاری از باکتری مقاوم هستند‌. شواهد نشان می‌دهد که این محصولات نیز دارای باکتری مقاوم هستند، اگرچه آنها از محصولات دیگری که با آنتی بیوتیک تولید شده‌اند کمتر مقاوم هستند.

یک تحقیق نشان داد که مرغ های ارگانیک نسبت به مرغ های غیر ارگانیک بیشتر به باکتری هایی مثل سالمونلا و کامپیلوباکتر آلوده هستند. با این حال، باکتری های مرغ های ارگانیک کمتر به آنتی بیوتیک مقاوم هستند.

همچنین میزان شیوع باکتری انتروکوکوس (استرپتوکوک) در مرغ های ارگانیک ۲۵ درصد بیشتر از مرغ های غیر ارگانیک بود. با این حال، مقدار باکتری مقاوم مرغ های ارگانیک تقریباً ۱۳ درصد کمتر از مرغ های معمولی بود.

یافته‌های یک مطالعه دیگر حاکی از آن بود که از ۲۱۳ نمونه، میزان ای کولای مقاوم به آنتی بیوتیک برای مرغ پرورش یافته بدون آنتی بیوتیک در مقایسه با مرغ معمولی کمی پایین‌تر بود.

اگر باردار هستید، با توجه به ضعیف تر بودن سیستم ایمنی بدنتان نسبت به شرایط پیش از بارداری، لازم است در مورد گوشت هایی که مصرف می کنید دقت بسیار زیادی داشته باشید تا مجبور نشوید با باکتری های مقاوم به درمان و عفونت های حاصل از انها دست و پنجه نرم کنید.

باکتری های مقاوم در محصولات غذایی با منشاء حیوانی یافت می‌شوند. غذاهای با برچسب "ارگانیک" یا "بدون آنتی بیوتیک" ممکن است کمی کمتر باکتری مقاوم داشته باشند.

 

روشهای از بین بردن باکتری های گوشت

شواهد روشنی در دست نیست که نشان‌دهنده ارتباط مستقیم آنتی بیوتیک استفاده شده در تولید مواد غذایی حیوانی با افزایش بیماری های ناشی از باکتری مقاوم در انسان باشد. نتیجه یک بررسی نشان داد که خطر این محصولات برای سلامتی انسان بسیار ناچیز است زیرا پخت مناسب می‌تواند باکتری های مضر را از بین ببرد. در واقع ممکن است استفاده انسان از آنتی بیوتیک ها باشد که منجر به افزایش مقاومت باکتریایی می‌شود.

مطلب قابل توجه اینست که انتقال باکتری هایی نظیر MRSA (نوعی استافیلوکوک مقاوم ) از خوک‌های آلوده به کشاورزان شایع است.

با همه اینها، انتقال باکتری به عموم مردم نادر است. یک تحقیق از دانمارک گزارش داد که احتمال انتقال به انسان تنها  003/0 درصد بوده است.

اگر مواد غذایی به درستی پخته شده و اقدامات بهداشتی به خوبی رعایت شود، خطر بسیار کم خواهد شد.

شواهد روشنی مبنی بر ارتباط بین آنتی بیوتیک مورد استفاده برای دام ها و باکتری مقاوم در انسان وجود ندارد. احتمال بسیار اندکی از خطر برای انسان وجود دارد، زیرا با پخت مناسب و کافی باکتری ها را از بین می‌برد.

ممکن است اجتناب کردن از باکتری های مقاوم در غذاهای حیوانی به طور کامل غیرممکن باشد. با اینحال، مواردی وجود دارد که می‌توانید با انجام آنها تا حد قابل توجهی خطر را کاهش دهید:

  • بهداشت مواد غذایی را رعایت کنید: دست‌ها را بشوئید، از تخته‌های جداگانه برای غذاهای مختلف استفاده کنید و ظرف‌ها را به خوبی بشوئید.
  • اطمینان حاصل کنید که غذا ها به درستی پخته شده باشد: پختن گوشت در دمای مناسب باعث کشتن همه باکتری های مضر می‌شود.
  • غذاهای بدون آنتی بیوتیک بخرید: با خرید مواد غذایی که برچسب ارگانیک دارند که بدون آنتی بیوتیک تولید شده‌اند، خطر را به حداقل برسانید.

بحث در مورد استفاده از آنتی بیوتیک در دام ها همچنان ادامه دارد. گرچه شواهدی وجود ندارد که آنتی بیوتیک های موجود در مواد غذایی مستقیماً به انسان آسیب برسانند، ولی اکثر افراد بر این عقیده هستند که استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها در دام ها یک دغدغه است. این می‌تواند به انتشار و گسترش باکتری مقاوم در برابر دارو، که یک خطر بالقوه برای سلامت عمومی است، کمک کند.

 

مطالعه بیشتر:

1- آیا خوردن گوشت قرمز در بارداری ممنوع است؟

2- آیا مصرف ژامبون و فرآورده های گوشتی در بارداری ایمن است؟

3- آیا خوردن گوشت گوسفندی و گوشت بز در بارداری مجاز است؟

4- خوردن گوشت گوساله و گوشت بره در بارداری چه فواید و خطراتی دارد؟