آیا مصرف ژامبون و فرآورده های گوشتی در بارداری ایمن است؟

غذایی که شما می‌خورید نقش بسیار مهمی در سلامتی و بهبود عمومی بدن تان ایفا می‌کند. تغذیه در طول بارداری، نه تنها بر سلامتی شما تاثیر می‌گذارد، بلکه بر سلامتی جنین نیز موثر است. به همین دلیل مصرف غذاهای سالم در این دوره از زندگی بسیار حیاتی است. برخی از غذاهایی که معمولاً مصرف می‌کنیم لزوماً برای دوران بارداری مناسب نیستند. آیا ژامبون و فرآورده های گوشتی هم یکی از همان غذاهایی است که باید از لیست غذاهای ما در باردار حذف شود؟ بیایید ببینیم!

آیا مصرف فرآورده های گوشتی در بارداری خطرناک است؟ 

احتمال بسیار کمی وجود دارد که از خوردن گوشت های فراوری شده سرد مثل salami (کالباس) و سوسیس ها دچار مسمومیت شوید.

به همین دلیل است که سرویس سلامت ملی انگلیس (NHS) اظهار می دارد که مصرف فرآورده های گوشتی سرد در بارداری، به شرطی که قبل از مصرف حرارت داده شوند ایمن است.

با اینحال ممکن است شما ترجیح دهید محض احتیاط از مصرف اینگونه گوشت ها در دوران بارداری خودداری کنید مگر اینکه خودتان آن را پخته باشید. یا اینکه می توانید آنها را پیش از یخ زدایی به مدت چهار روز در فریزر بگذارید و سپس مصرف کنید. این روش می تواند باعث کشتن انگل ها شود.

امکان ابتلا به  بیماری لیستریوز با مصرف فرآورده های گوشتی سرد وجود دارد، اگر چه احتمال آن بسیار اندک است.  همچنین خطر آلودگی به مسمومیت غذایی توکسوپلاسموز یا  سالمونلا در اثر مصرف فرآورده های گوشتی سرد وجود دارد. بعید به نظر می رسد که  بیماری سالمونلا به جنین آسیبی برساند، اما می تواند برای مادر بسیار ناخوشایند و ناراحت کننده باشد.

لیستریوز و توکسوپلاسموز باعث ایجاد عوارضی مشابه آنفلوانزا در چند هفته پس از آلوده شدن شما می شوند، به همین دلیل مشخص کردن علت دقیق آن دشوار است. مسمومیت غذایی سالمونلا دارای علائم واضح تری مثل، اسهال و استفراغ است که بلافاصله پس از مصرف غذای آلوده بروز می کند.

لیستریوز و توکسوپلاسموز برای شما بیماری های نسبتا خفیفی هستند

 

آیا مصرف ژامبون در بارداری بی خطر است؟

گوشت منبع خوبی از پروتئین است و بخش مهمی در رژیم غذایی نیز هست. با اینحال، مصرف گوشت‌های نیم پز یا خام شامل، ژامبون، صدف خام، سوشی، تخم مرغ غیر پاستوریزه و حتی خمیر شیرینی و کیک نپخته می‌تواند زیان‌های متعددی به سلامتی برساند. این به آن دلیل است که اینگونه غذاهای نپخته حاوی مقادیر زیادی باکتری، انگل و ویروس هستند، که می‌تواند ریسک ابتلا به بیماری های متعددی را افزایش دهد و احتمالاً حتی در دوران بارداری شما را تحت تاثیر قرار دهند.

سایر غذاها مثل هات داگ و فرآورده های گوشتی همچنین حاوی باکتری هایی به نام "لیستریا مونوسیتوژنز" هستند که منجر به بیماری لیستریوز می‌شود. لیستریوز در صورت پیشرفت، ممکن است سبب تولد جنین مرده، سقط جنین و مشکلات حاد دیگر شود.

با اینکه خطر ابتلا به این عفونت نسبتاً کم است، اما این یک مساله نگران کننده است. علاوه بر این، باید بدانید که بدن شما در دوران بارداری نسبتاً آسیب پذیرتر است، به همین دلیل بهتر است غذاهایی که مصرف آنها حداقل ریسک و خطر را برای سلامتی دارند در اولویت قرار دهید.

بر طبق گفته، سرویس سلامت ملی انگلستان (NHS) بانوان باردار می‌توانند در دوران بارداری فرآورده های گوشتی سرد مثل سوسیس و ژامبون را با ریسک بسیار پائین آلودگی به مسمومیت غذایی و بیماری مصرف کنند البته به شرطی که این مواد از گوشت های مرغوب تهیه شده باشند. بنابراین با توجه به شرایط موجود و نامناسب بودن مواد اولیه اغلب ژامبون ها و نیز استفاده بیش از حد از موادی نظیر نگه دارنده ها در روند تهیه آنها، شاید بهتر باشد که خودتان ژامبون را از مواد اولیه مرغوب در منزل تهیه کرده و آنها را به طور کامل طبخ کنید تا احتمال مسمومیت وجود نداشته باشد. با اینحال، باید توجه داشته باشید که این مسمومیت ها اگر چه ممکن است تاثیر خفیفی بر بدن شما داشته باشد، اما ممکن است برای جنین خطری جدی ایجاد کند. در واقع ابتلاء شما به بیماری لیستریوز، خطر انتقال این بیماری به جنین را افزایش می‌دهد، که ممکن است سبب زایمان زودرس یا مرگ نوزاد گردد.

اساساً مصرف ژامبون در بارداری می‌تواند خطرناک باشد.

مصرف ژامبون در بارداری- روش سالم:

در حالی که بهتر است در دوران بارداری از مصرف ژامبون و سایر غذاهای نیم پخته احتراز کنید، راه‌های مطمئنی برای کاهش ریسک ابتلا به عوارض ناشی از مصرف اینگونه غذاها وجود دارد:

  • بهترین راه غذا خوردن در بارداری، شستن کامل همه موادی است که شما مصرف می‌کنید، از جمله میوه‌ها و سبزیجات.
  • قبل از مصرف هر نوع گوشتی، اطمینان حاصل کنید که کاملاً پخته شده باشد. احتمال انتقال باکتری های زنده و ویروس ها از طریق غذاهای خام، به ویژه گوشت وجود دارد.
  • قبل از مصرف غذاها آنها را گرم کنید تا زمانی که بخار کنند. استفاده از یک گرما سنج برای اندازه گیری دمای غذاها ایده خوبی است.
  • به شکل ایده آل، ژامبون خام باید در دمای ۷۱ درجه سانتی گراد و ژامبون نیم پخته باید در دمای ۶۰ درجه سانتی گراد پخته شوند تا بتوانند به عنوان یک غذای سالم و مطمئن در اختیار مادر باردار قرار گیرند.
  • هنگام غذا خوردن در رستوران ها از فرآورده های گوشتی دوری کنید، زیرا آنها فرآورده های گوشتی سرد را دوباره گرم نمی‌کنند.
  • پنیرهای سفت را به جای پنیر نرم انتخاب کنید.
  • از انتخاب گوشت های سرد و غذاهای دریایی دودی و سرد اجتناب کنید، مطمئن شوید که قبل از مصرف، آنها را به خوب گرم کرده باشید. ترجیحاً تا زمانی که بخار کنند.
  • از ژامبون خانگی به جای ژامبون آماده استفاده کنید. اطمینان پیدا کنید که قبل از مصرف به خوبی گرم شده باشد.

 

مطالعه بیشتر:

1- آیا خوردن پیتزا در دوران بارداری مضر است؟

2- آیا خوردن سوسیس و کالباس در دوران بارداری بی خطر است؟

3- مصرف سوسیس و کالباس در بارداری چه عوارضی دارد؟

4- آیا فست فود برای زن باردار ضرر دارد؟