The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

چگونه بعد از سقط جنین به آرامش روحی و روانی برسیم؟

سالانه بانوان بسياری در سراسر جهان دچار سقط جنین می شوند و تلاش می كنند آثار روحی و جسمی آن را به نحوی فراموش كنند، اما اين كار چندان هم ساده نيست. در این مقاله به توصیه هایی برای بدست آوردن آرامش روحی و روانی بعد از سقط جنین پرداخته شده است.

اگر شخصی از آنها بپرسد چند بارداری يا چند فرزند داشته‌ايد، سعی می كنند حرفی از سقط جنين به ميان نياورند. مساله سقط جنين گرچه مساله‌ای بسيار شايع است، اما هنوز هم یک تابوست.

آمارها نشان می‌دهند، حدود 10 تا 15 درصد بارداری ها در 3 ماهه نخست پایان می یابند. اما اين آمارها چندان دقيق نيستند، زیرا بسياری از بانوان بدون آنكه حتی متوجه بارداری خود شوند در چند هفته نخست دچار سقط می شوند. دليل نيمی از سقط جنين‌ها نقص كروموزومی جنين است.

در صورتی كه سقط قبل از هفته 12 بارداری رخ دهد به آن سقط جنين زودهنگام می گويند.  بعد از سقط معمولا تفكرات منفی باعث افسردگی مادر و پدر می شود و گاهی تنها مشاوره با يك روان‌شناس به بهبود حال دو طرف كمك می كند.

مرور چند تجربه مشترک درباره سقط جنین

تازه متوجه شده بودم که باردارم، اما دوست نداشتم خبر آن را فوری پخش کنم و منتظر موقعیت مناسبی بودم. چند روز بعد یکی از دوستانم از من خواست تا برای پياده‌روی در پارك همراهی‌اش کنم. آن روز كمی خسته شدم، اما فكر نمی كردم مسئله خيلی مهم باشد. شب همان روز دچار لكه بينی و خونريزی شدم. خودم را فورا به اورژانس رساندم. آزمايش‌ها نشان داد ميزان HCG طبيعی است. خون ريزی ام قطع شد و بارداری ام ادامه پيدا كرد اما چند وقت بعد فهميدم جنين رشد نكرده و فقط كيسه آبم بزرگ شده است، هميشه فكر می كردم دليل سقط جنينم پياده‌روی آن روز بوده است، اما اين‌طور نبود و بارداری پوچ داشتم.

اواسط سال 89 باردار شدم. آزمايش خون دادم و بارداری ام تاييد شد و بی صبرانه منتظر اولين سونوگرافی بودم. بعد از مراجعه متوجه شدم جنينم 9 هفته دارد، ولی هنوز فعاليت قلبش آغاز نشده است و به زودی سقط خواهد شد.

دو سه ماهی می‌شود که فرزندم را از دست داده‌ام. بعد از سقط، همیشه با همسرم در مورد اين اتفاق صحبت می كرديم. اين درد برای او هم سنگين بود. دوست داشتيم برای جنين از دست رفتمان اسمی انتخاب كنيم و به همين علت او را «فرشته ‌كوچولو» صدا می كرديم. اطرافيان مان هميشه می گفتند كه بايد اين مساله را هر چه سریع‌تر فراموش كنيد و مجددا برای بارداری تلاش كنيد. گرچه آنها درست می گفتند، اما حرف‌هايشان واقعا برای ما آزار دهنده بود. انگار كاملا فراموش كرده بودند كه من مدتی پیش باردار بودم و فرزندی داشتم كه حالا نيست.

 

دو مرتبه سقط جنين داشتم. يكی در هفته هفتم و يكی در هفته يازدهم بارداری. در این مورد با همسرم خیلی صحبت می كردیم، اما با اطرافيان مان نه. دوست نداشتم با آنها حرف بزنم چون متوجه دردم نمی شدند.

 

از سقط جنینم چند ماهی می‌گذرد، اما هنوز هم احساس غم‌ عجيبی دارم. خدا را شكر که فرزند دیگری نیز دارم و همين مساله باعث شده تا كمتر به سقط جنين فكر كنم. اما به هر حال این موضوع را هرگز فراموش نكرده‌ام.

 

اگر پای حرف خانم‌هایی که دچار سقط جنین شده‌اند، بنشینید نظیر این جملات را خیلی می‌شنوید. درد سقط جنین درد عجیبی است، مخصوصا اگر سن بارداری بالا باشد. اما به هر حال زندگی ادامه دارد و باید تلاش کنید آن را فراموش کرده و مجددا برای بارداری اقدام کنید. شاید راهنمایی‌های زیر بتواند کمک حال تان باشد روحیه خود را بعد از سقط جنین بدست آورید :

خود را مقصر ندانيد «نكنه گفتم بچه رو نمیخوام، اين‌طور شد!» «نكنه خيلی كار كردم! استرس داشتم، باعث سقطش شدم!»... وقتی جنين سقط می شود، هزار و يك فكر و خيال به ذهنمان می رسد و مقصر اصلي را خودمان می دانيم! اما امروزه به كمك سونوگرافی، حتی قبل از تشكيل قلب، می توان جنين را مورد بررسی قرار داد و از سلامت آن مطمئن شد. پس چه دليلی دارد خود را بی جهت نگران كنيد! شاید جنینی که شما خود را عامل مرگش می‌دانید، اصلاً به وجود نیامده باشد یا دچار اختلالات ژنتیکی است و به طور طبیعی باید دفع شود!

در مورد سقط جنین صحبت كنيد اما نه با هر كسی

وقتی خانمی دچار سقط جنين می شود اطرافيان نيز همانند او افسرده‌اند با این حال منطقی‌تر عمل می‌کنند و در عین همدردی، سعی دارند مادر را متقاعد کنند که بايد هر چه سريع‌تر به زندگی عادی برگردد. اما حرف‌های آنها همیشه باعث رنجش مادر می‌شود. فكر می كنيد لازم است در مورد اتفاقی که افتاده صحبت کنید؟ ترجیح می‌دهید با چه کسی درد دل کنید؟ اطرافیان؟ دوستان؟ پزشك زنان؟ روان‌شناس يا روان‌پزشك؟ گاهی اوقات تنها حرف‌زدن در مورد سقط جنین، باعث می شود حالتان بهتر شود. اگر احساس می كنيد حرف زدن با هيچ‌كس حتی همسرتان كمك كننده نيست به يك روان‌شناس مراجعه كنيد يا حتی در سايت‌های مرتبط با افرادی كه تجربه‌ای مشابه داشته‌اند گفت وگو كنيد.

مراقب خودتان باشيد

روان‌شناسان توصيه می كنند بعد از سقط جنين زمانی را به خودتان اختصاص دهيد. سعی كنيد در مورد اين مساله صحبت كنيد يا احساساتتان را در يك دفترچه يادداشت كنيد. برای اينكه بتوانید از این غم بزرگ عبور کنید. بايد اول آن را خرد كرد. برخی افراد با به ياد سپردن تاريخ‌ها به‌خصوص تاريخ تولد (اگر نوزادی مرده متولد شده باشد) یا به تحریر درآوردن خاطرات سعی می‌کنند به آرامش برسند. به هر حال غم از دست دادن فرزند از ياد نمی رود، اما به مرور كمرنگ‌ می شود مخصوصاً اگر مجدداً فرزندی به دنیا آورید.

منبع: مقصودعلی / Ingobebes