علائم بارداري چند روز بعد از نزديكي مشخص می شود؟

در پاسخ به این پرسش که علائم بارداري چند روز بعد از نزديكي مشخص مي شود، باید به شما بگوییم درحقیقت نشانه های بارداری زمانی مشخص خواهد شد که بدن مادر با کمک ارتباطات هورمونی از وجود جنین مطلع شود. 

علائم بارداري چند روز بعد از نزديكي

وقتی مایع منی به درون واژن ریخته می شود، اسپرم ها از واژن عبور کرده و به درون حفره رحم وارد می گردند. سپس در درون حفره رحم به سمت لوله های رحمی (لوله های فالوپ) شنا می کنند. اگر انجام نزدیکی به زمان تخمک گذاری نزدیک باشد، تخمک آزاد شده توسط شرابه های لوله های رحمی گرفته شده و به درون لوله هدایت می شود. سپس در محل آمپول لوله با اسپرم ملاقات کرده و طی فرآیندی به نام لقاح، هسته این دو با هم ترکیب می شود . سپس سلول تخم لقاح یافته در عین تقسیم شدن از لوله به درون حفره رحم حرکت می کند.

این توده سلولی که اکنون بلاستوسیست نام دارد، در جداره رحم در طی فرآیندی به نام لانه گزینی جای می گیرد. بعد از لانه گزینی و تشکیل جزایر خونی در درون جفت، این جزایر خونی با عروق خونی اندومتر (درونی ترین لایه رحم) ارتباط خونی برقرار می کنند که به این ترتیب ارتباط خونی مادر و جنین برقرار می شود. سپس هورمون βhCG که توسط سلول های سنسشیوتروفوبلاست جفت ساخته می شود از طریق همین ارتباط وارد بدن مادر می شود.

بر اساس منابع معتبر پزشکی سطح این هورمون در روز 9ام بعد از لقاح در خون مادر و در روز 14 ام بعد از لقاح در ادرار مادر به میزان قابل اندازه گیری توسط کیت های آزمایشگاهی می رسد. در حقیقت همین هورمون است که با ورود به بدن مادر سبب بروز علائم بارداري چند روز بعد از نزديكي می شود. به همین دلیل ممکن است شما برخی علائم بارداري چند روز بعد از نزديكي همچون درد و حساسیت پستان ها، خستگی و ... را پیش از موعد مقرر قاعدگیتان تجربه کنید.

 

مطالعه بیشتر:

1- نشانه ها و علائم بارداری در چند روز اول چیست؟

2- علائم و نشانه های حاملگی در هفته اول بارداری

3- علائم بارداری خارج از رحم چیست و چگونه درمان می شود؟

4- علائم و نشانه های اولیه بارداری