The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

پیچیدن بند ناف دور گردن جنین چه علائمی دارد؟ خطرناک است؟

بارداری دورانی است که بخش بسیار زیادی از آن همراه با نگرانی های مادر درمورد سلامتی جنین طی می شود. این که بچه سالم است یا نه؟ آیا خوب رشد می کند؟ آیا جنین وزن گیری مناسبی دارد و ... همه و همه نکاتی است که ذهن تعداد بسیار زیادی از مادران را در این دوران به خود مشغول خواهد کرد. یکی از این نگرانی های شایع در این دوران پیچیدن بند ناف دور گردن جنین است که بسیاری از مادران این واقعه را برای جنین بسیار خطرناک می دانند. در این مقاله بررسی خواهیم کرد که منظور از بند ناف گردنی چیست و پیچیدن بند ناف دور گردن جنین چه علائمی دارد؟

پیچیدن بند ناف دور گردن جنین چیست؟

بند ناف طبیعی و سالم به وسیله یک بافت نرم و ژلاتینی به نام "ژله وارتون" پوشیده شده است که رگ‌های خونی را از فشار محافظت می‌کند. این ماده بدون توجه به جهت و تعداد پیچ خوردگی، بند ناف را از گره خوردن حفظ می‌کند. گیر کردن بند ناف زمانی اتفاق می‌افتد که بند ناف به دور تمام بدن جنین پیچیده شود. با این حال، هنگامی که بند ناف در دوران بارداری یا زایمان در ناحیه گردن پیچیده می‌شود، گره به عنوان پیچیدن بند ناف دور گردن جنین شناخته می‌شود. اما مواقعی وجود دارد که پیچیدن بند ناف دور گردن جنین می‌تواند تبدیل به یک عارضه شود. هنگامی که بند ناف قبل از زایمان به دور گردن جنین پیچیده شود، جریان خون، اکسیژن رسانی و تامین مواد غذایی از مادر به جنین را مختل می‌کند و به ندرت باعث صدمات شدید یا عوارض زایمان، مانند آسفکسی و فلج مغزی می‌شود.

پیچیدن بند ناف دور گردن جنین چقدر شایع است؟

از نظر پزشکی ثابت شده است که پیچیدن بند ناف به دور گردن بسیار شایع است و در یک سوم جنین‌ها رخ می‌دهد. نوزادان متولد شده در این شرایط کاملاً سالم هستند، مگر اینکه عارضه جدی در بند ناف وجود داشته باشد. اکثر پزشکان حتی پس از دیدن تصاویر سونوگرافی نمی‌توانند بگویند که جنین دچار عارضه پیچیدن بند ناف دور گردن جنین شده است.

علائم پیچیدن بند ناف دور گردن چیست؟

هیچ علامت یا نشانه ثابت شده‌ای که در بدن مادر باردار نشان دهنده بند ناف گردنی باشد وجود ندارد. برخی از علائم بالقوه به شرح زیر هستند:

  • کاهش حرکات جنین- اگر به نظر می‌رسد جنین بعد از هفته ۳۷ بارداری کمتر حرکت می‌کند، می‌تواند یک نشانه هشدار دهنده از پیچیدن بند ناف دور گردن جنین باشد.
  • ضربان قلب غیر طبیعی- در طول زایمان، نظارت جنینی وجود بند ناف گردنی را به وسیله ضربان قلب غیر طبیعی پیدا می‌کند.

اسکن سونوگرافی می‌تواند تشخیص دهد که آیا جنین از هایپوکسی یا مشکلات تنفسی ناشی از پیچیدن بند ناف دور گردن جنین رنج می‌برد یا خیر. با این حال، پزشک قادر نیست میزان خطر ناشی از آن برای سلامت جنین را برآورد کند.

چگونه تشخیص داده می‌شود؟

سونوگرافی ویژه زنان، وجود بند ناف گردنی را تشخیص می‌دهد. تصویر سونوگرافی می‌تواند به پزشک نشان دهد که بند ناف چند بار به دور گردن جنین پیچیده است. پزشکان به تصاویر مختلف گردن جنین نگاه می‌کنند تا پیچیدن بند ناف دور گردن جنین را تشخیص دهند. اگر بند ناف به دور سه چهارم گردن جنین پیچیده شده باشد، به عنوان پیچیدن بند ناف دور گردن جنین شناخته می‌شود. اگر بند ناف فقط به نیمی از گردن پیچیده باشد، به عنوان نشانه‌ای از به وجود آمدن پیچیدن بند ناف دور گردن جنین در نظر گرفته می‌شود. با کمک سونوگرافی داپلر رنگی، پیچیدن بند ناف دور گردن جنین با دقت و صحت ۸۳ تا ۹۷ درصد قابل تشخیص است. سونوگرافی پیچیدن بند ناف دور گردن جنین فقط تصویری از حضور بند ناف دور گردن به شما می‌دهد، اما هیچ مداخله‌ای امکان پذیر نیست.

چگونه می‌توان از پیچ خوردن بند ناف به دور گردن جلوگیری کرد؟

مادامی که جنین در رحم مادر حرکت می‌کند هیچ راه مطمئنی برای جلوگیری از پیچ خوردگی بند ناف دور گردن جنین وجود ندارد. بند ناف در طول بارداری چندین بار پیچ خورده و باز می‌شود. فقط در موارد نادر، هنگامی که بند ناف چندین بار پیچیده می‌شود، به عنوان "حادثه بند ناف" در نظر گرفته می‌شود.

به یاد داشته باشید که این عارضه به ندرت خطرساز می شود، زیرا معمولا در همان مراحل ابتدایی خروج جنین در طی زایمان، ماما و یا پزشک، وجود یا عدم وجود بند ناف دور گردن جنین را بررسی کرده و در صورت مشاهده پیچیدن بند ناف دور گردن جنین به سرعت آن را از دور سر جنین خارج می کند تا گردن آزاد شود. درصورتی که امکان رها کردن آن از بالای سر جنین وجود نداشته باشد، ماما دو طرف ناحیه مورد نظر را کلامپ کرده و با بریدن بند ناف مانع از آسیب ناشی از بند ناف گردنی در هنگام تولد خواهد شد.

مطالعه بیشتر:

چرا بند ناف دور گردن جنین می پیچد؟

چگونه مواد مغذی از جفت به جنین می رسد؟

علت تک شریانی بودن بند ناف چیست و چه خطراتی دارد؟

 منبع: parenting