The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

زردی نوزاد وسوال های رایج درباره آن ،زردی نوزاد باید چند باشد؟

زردی یکی از پدیده های شایع در میان نوزادان است. حدود 60٪ نوزادان یعنی از هر 5 نوزاد سه مورد بلافاصله بعد از تولد دچار زردی می شوند. علی رغم اینکه زردی در نوزادان امری متداول است اما می تواند تجربه ای نگران کننده برای والدین باشد. در این مقاله فهرستی از پرسشهای متداول در خصوص زردی نوزاد گرد آورده ایم. امید است با مطالعه آن با دید روشن تری به مسئله بنگرید.

زردی نوزاد چیست؟

زرد شدن پوست و چشم نوزاد اندکی پس از تولد را زردی نوزادی می گویند. در واقع اصطلاح زردی یک کلمه توصیفی است که برای توصیف رنگ ظاهری کودک استفاده می شود.

چرا نوزادان زردی می گیرند؟

زردی نوزاد در صورت وجود بیلی روبین در خون ایجاد می شود. بیلی روبین یکی از فرآورده های جانبی چرخه حیات گلبولهای قرمز است که در بدن همه انسانها وجود دارد. وجود ترکیب بیلی روبین عامل زردی رنگ ادرار و رنگ قهوه ای مدفوع است. وقتی گلبول های قرمز در پایان دوره عمر خود تجزیه می شوند، بیلی روبین قبل از رسیدن به کبد، محصول تجزیه سلول های قرمز خون است و بیلی روبین غیر کونژوگه یا غیرمستقیم نامیده می شود. در بزرگسالان برای دفع بیلی روبین، بیلی روبین غیرکونژوگه یا غیرمستقیم باید در کبد تغییر یافته و به بیلی روبین کونژوگه یا مستقیم تبدیل شود و سپس از کبد به کیسه صفرا و از آنجا به روده برسد و از بدن به شکل ادرار یا مدفوع دفع گردد.

زردی نوزاد یک ماهه

اما آنچه باعث ایجاد زردی فیزیولوژیک موسوم به زردی نوزادی می شود این است که تعدادی زیادی گلبول قرمز باید به سرعت تجزیه شوند، در حالیکه سطح آنزیم های کبدی برای تبدیل بیلی روبین غیرمستقیم به مستقیم پائین است. از آنجا که بدن قادر نیست بیلی روبین غیرمستقیم را از جریان خون پاک کند، در نتیجه رنگ نوزاد زرد می شود.

ناسازگاری گروه های خونی(ABO)، خونریزی داخلی، عفونت های ویروسی یا ناهنجاری های کبدی تعدادی دیگر از دلایل غیرطبیعی زردی به شمار می آیند. هر یک از موارد فوق روند تبدیل بیلی روبین را مختل می سازند.

زردی نوزاد چقدر طول میکشد؟

در طی هفته اول پس از تولد زردی فیزیولوژیک ایجاد شده و با درمان مناسب نهایتا طی یک هفته بهبود پیدا می کند. هرچند ممکن است علی رغم کاهش نمره زردی در خون همچنان پوست فرزندتان زرد باشد، اما علت آن پایدار مانده کمی رنگدانه در پوست نوزاد است که مدتی طول می کشد تا برطرف گردد.

از کجا بفهمم بچم زردی گرفته؟

ساده ترین راه پی بردن به زردی نوزاد، رویت او در نور طبیعی است. برای نوزادان سالم رنگ پوست و چشمها به زردی یا نارنجی می گراید. بسیاری از والدین رنگ پوست نوزاد را برنزه تصور می کنند، اما در واقع دلیل این رنگ، زردی نوزاد است.

زردی در نوزادان رنگین پوست، چندان نمایان نیست. در این صورت والدین می توانند به آرامی اما عمیق شکم نوزاد را فشار دهند تا سفید شود، در این حالت بسته به شدت زردی، رنگ زرد خفیف یا کاملاً مشهود به چشم می خورد. از آنجا که زردی از سر شروع می شود و در سراسر تنه، کف دست و کف پا گسترش می یابد بهتر است برای امتحان زردی از سر شروع کنید و به طرف پائین بیایید. زردی روی دست یا کف دست همیشه جدی است و باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

زردی نوزاد باید چند باشد؟

اگر پس از دریافت جواب آزمایش خون، درجه زردی نوزاد شما روی 10 و یا بالاتر باشد، یعنی نوزاد به زردی مبتلا است. زردی زیر 12 خفیف است و نیازی به بستری در بیمارستان ندارد و با کمک فتوتراپی در منزل بهبود پیدا می کند. اما اگر زردی نوزاد به 13 یا بالاتر رسید، باید در بخش مراقبت های ویژه نوزادان بستری گردد. لازم به ذکر است که درصورت نزدیک شدن عدد زردی به 19 و 20، تعویض خون ضرورت دارد.

زردی نوزاد چهل روزه

بر اساس منابع پزشکی باقی ماندن زردی در نوزاد در خون نوزاد و عدم درمان مناسب می تواند بر هوش کوش کودک اثر منفی بگذارد. درصورت مشاهده زردی نوزاد 20 روزه حتما به متخصص اطفال مراجعه کنید تا آزمایش خون انجام شود. اگر عدد زردی زیر 8 بود جای نگرانی نیست و پوست زرد نوزاد بعد از مدتی بهبود پیدا می کند. اما اگر عدد زردی همچنان بالا بود، پزشک درمان ها و اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

زردی ناشی از شیر مادر چیست؟

دو نوع زردی شیر مادر تعریف شده‌است: نوع اول زردی شیردهی یا زودرس که در چند روز اول به دلیل کم شیر خوردن نوزاد یا درست شیر ندادن مادر بروز می کند، از روز دوم شروع می‌شود و تا روز پنجم ادامه می یابد. زردی خیلی شدید نیست و افت وزن نوزاد در ده روز اول بیش از 10٪ وزن تولد خواهد بود. درمان این اختلال، تغذیه مکرر با شیر مادر و اجتناب از دادن آب قند و مانند آن است تا چرخه روده‌ای - کبدی کاهش یابد و بیلی‌روبین دفع شود.

نوع دوم زردی شیرمادر یا دیررس است: که به دلیل وجود آنزیمی در شیر مادر به وجود می آید که مانع از تجزیه بیلی‌روبین می شود. این نوع از روز پنج تا هفت آغاز شده و بیلی‌روبین به ندرت به بالای 20 واحد می‌رسد. قطع شیرمادر به صورت موقت آزمون خوبی برای شناختن این اختلال است.

در واقع استفاده از اصطلاح زردی شیردهی برای زردی زودرس خیلی انتخاب خوبی نیست، این نوع زردی تنها به دلیل شیردهی ناکافی و ناصحیح مادر رخ می دهد و بهتر است آن را با عنوان زردی ناشی از غذای ناکافی بشناسیم. حتی نوزادانی که شیر مادر یا شیر خشک می خورند نیز به دلیل کافی نبودن غذا می توانند به این عارضه مبتلا گردند و آن را زردی گرسنگی می نامند. گذشته از این ها، زردی نوع اول، ظرف یک یا دو هفته از بین می رود.

اما زردی نوع دوم یا زردی شیر مادر از نوع دیررس، دیرتر بهبود می یابد. همانطور که در بالا اشاره کردیم، تغذیه با شیر مادر مقدار بیلی روبین را افزایش داده و زردی بیشتر طول می کشد. این نوع زردی نوزاد دو تا سه هفته ادامه دارد و حتی ممکن است کاهش سطح بیلی روبین چند ماه به طول بیانجامد. سطح بیلی روبین بالا اما کمتر از 18-20 واحد برای نوزادانی که سنشان بیشتر است، نیاز به درمان ندارد.

 بیشتر بدانید:

1- زردی نوزاد چیست و چرا بروز می کند؟

2- علت و روش تشخیص زردی نوزاد یا یرقان نوزاد

3- علت زردی نوزادان چیست؟ گروه خونی مادر موثر است؟

4- چیکار کنیم تا نوزادمان زردی نگیرد،درمان زردی در نوزادان؟

?پرسش و پاسخ های زردی نوزاد

زردی نوزاد باید چند باشد؟

اگر پس از دریافت جواب آزمایش خون، درجه زردی نوزاد شما روی 10 و یا بالاتر باشد، یعنی نوزاد به زردی مبتلا است. زردی زیر 12 خفیف است و نیازی به بستری در بیمارستان ندارد و با کمک فتوتراپی در منزل بهبود پیدا می کند. اما اگر زردی نوزاد به 13 یا بالاتر رسید، باید در بخش مراقبت های ویژه نوزادان بستری گردد. لازم به ذکر است که درصورت نزدیک شدن عدد زردی به 19 و 20، تعویض خون ضرورت دارد.

آیا زردی نوزاد چهل روزه خطرناک است؟

بر اساس منابع پزشکی باقی ماندن زردی در نوزاد در خون نوزاد و عدم درمان مناسب می تواند بر هوش کوش کودک اثر منفی بگذارد. درصورت مشاهده زردی نوزاد 20 روزه حتما به متخصص اطفال مراجعه کنید تا آزمایش خون انجام شود. اگر عدد زردی زیر 8 بود جای نگرانی نیست و پوست زرد نوزاد بعد از مدتی بهبود پیدا می کند. اما اگر عدد زردی همچنان بالا بود، پزشک درمان ها و اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

از کجا بفهمم بچم زردی گرفته؟

ساده ترین راه پی بردن به زردی نوزاد، رویت او در نور طبیعی است. برای نوزادان سالم رنگ پوست و چشمها به زردی یا نارنجی می گراید. بسیاری از والدین رنگ پوست نوزاد را برنزه تصور می کنند، اما در واقع دلیل این رنگ، زردی نوزاد است. زردی در نوزادان رنگین پوست، چندان نمایان نیست. در این صورت والدین می توانند به آرامی اما عمیق شکم نوزاد را فشار دهند تا سفید شود، در این حالت بسته به شدت زردی، رنگ زرد خفیف یا کاملاً مشهود به چشم می خورد.

زردی نوزاد چقدر طول میکشد؟

در طی هفته اول پس از تولد زردی فیزیولوژیک ایجاد شده و با درمان مناسب نهایتا طی یک هفته بهبود پیدا می کند. هرچند ممکن است علی رغم کاهش نمره زردی در خون همچنان پوست فرزندتان زرد باشد، اما علت آن پایدار مانده کمی رنگدانه در پوست نوزاد است که مدتی طول می کشد تا برطرف گردد.