تمیز کردن گوش نوزاد،آیا استفاده از گوش پاک کن بی خطر است؟

آیا اخیرا متوجه شده اید از گوش های فرزندتان موم و جرم مایل به زرد رنگی خارج می شود؟ آیا نمی دانید که استفاده از سواب پنبه ای برای تمیز کردن این ترشحات و مجرای گوش، بی خطر است یا خیر؟ در این مقاله؛ به همه مواردی که لازم است درباره موم گوش (earwax) بچه ها و نحوه تمیز کردن گوش نوزاد بدانید، اشاره می کنیم.

تمیز کردن گوش نوزاد

مراقبت از بچه ها، می تواند فرآیندی پر پیچ و خم و پیچیده باشد زیرا بسیاری باید و نبایدها در این مسیر وجود دارند. نکته دیگری که باید به آن توجه کرد گوش های شکننده و آسیب پذیر آن ها است. گوش های بچه ها درست مانند بزرگسالان، موم و جرم تولید می کنند. با این حال، آن ها به روش متفاوتی برای کنار آمدن با این وضعیت مهم نیاز دارند.موم گوش اگر در چه حد باشد، طبیعی تلقی می شود؟

در واقع هیچ مقدار مشخصی برای میزان مومی که فرزند شما می تواند در گوش خود داشته باشد، وجود ندارد. برخی از بچه ها ممکن است نسبت به سایرین موم بیشتری در گوش هایشان داشته باشند، در حالی که بچه هایی نیز هستند که یک گوششان بیشتر از گوش دیگر موم تولید می کند.

اگر در اغلب مواقع می بینید که موم و جرم از گوش های فرزندتان به بیرون تراوش می کند، بهتر است که این مساله را به پزشک متخصص اطفال اطلاع دهید. هنگامی که یک متخصص کودکان گوش های فرزند شما را معاینه می کند، می تواند به سرعت بفهمد که آیا میزان موم موجود بیش از حد است یا خیر. اگر پزشک بتواند از طریق موم و داخل پرده گوش، گوش را ببیند، این یعنی وضعیت گوش های فرزند کوچک شما خوب است. اما اگر موم جلوی دید پزشک را بگیرد، احتمالاً توصیه می کند که از برخی از انواع قطره ها برای حل این مشکل استفاده کنید.

روش تمیز کردن گوش نوزاد، چگونه گوش های فرزند خود را تمیز کنیم؟

هنگام تمیز کردن گوش نوزادتان، تعداد زیادی از باید و نبایدها وجود دارند. گوش های کوچک آسیب پذیر هستند و به راحتی می توانند صدمه ببینند.به یاد داشته باشید:

• نباید: نباید برای تمیز کردن گوش نوزادان از سواب های مخصوص پنبه ای استفاده کنید. اگر چیزی را داخل کانال گوش آن ها وارد کنید، به احتمال زیاد موم را به داخل آن فشار می دهید. یا حتی بدتر از آن، ممکن است پرده گوش را سوراخ کنید. مخاطی که کانال گوش را می پوشاند، نیز بسیار حساس است و حتی در اثر اصطکاک حین استفاده از سواب پنبه ای، به راحتی خونریزی می کند.

• نباید: نباید برای تمیز کردن گوش نوزاد از انگشتان دست خود استفاده کنید! حتی انگشت کوچک شما از یک سواب پنبه ای بزرگتر است و احتمالاً باعث ایجاد آسیب می شود.

برای تمیز کردن گوش نوزاد گوش های بچه ها را با استفاده از یک حوله مخصوص تمیز کنید. تقریبا اگر از هر متخصص اطفالی سؤال کنید، به احتمال زیاد همه ی آن ها به شما خواهند گفت که بهترین روش برای تمیز کردن گوش نوزادان با استفاده از یک حوله است. این روشی برای تمیز کردن قسمت داخلی گوش نیست. در عوض، فقط مقداری از موم یا آلودگی و کثیفی اضافی را که در بیرون گوش قرار دارد، پاک می کند. همچنین می توانید برای این کار از سواب های پنبه ای نیز استفاده کنید. اما آن ها را فقط خارج از گوش نگه دارید. آنچه شما برای تمیز کردن گوش نوزاد انجام می دهید شامل این مراحل است:

• یک حوله تمیز را  برای تمیز کردن گوش نوزاد انتخاب کنید: از حوله یا لیفی استفاده کنید که نرم و مناسب فرزندتان باشد.

• آن را با مقداری آب گرم مرطوب کنید: مطمئن شوید که خیلی گرم نشده باشد. لازم نیست صابون یا هیچ نوع ماده شوینده ای اضافه کنید.

• قبل از انجام کار: تمام آب اضافی حوله را بگیرید. زیرا مایعات می توانند به درون گوش فرزند کوچک شما ریخته و باعث ایجاد تجمع شوند.

• حوله را در دست بگیرید و موم ها را پاک کنید: سطح اطراف گوش فرزندتان را به آرامی مالش دهید. گوشه ها و شکاف ها را پاک کنید، اما سعی نکنید پارچه را درون گوش او وارد کنید.

• پس از اتمام کار: قبل از ادامه کار با گوش دیگر، حوله را به خوبی تمیز کنید. اگر گوش کمی مرطوب است، آن را به آرامی با یک حوله نرم دیگر خشک کنید.

مطالعه بیشتر:

1- نحوه تمیز كردن بینی نوزاد

2- گوش پاک کن عامل آسیب رسان شنوایی کودکان !

3- علت ترشحات زرد رنگ گوش نوزاد (واکس گوش) چیست؟

4- سوراخ کردن گوش نوزاد ،چه زمانی برای سوراخ کردن گوش مناسب است

?پرسش و پاسخ های تمیز کردن گوش نوزاد

آیا می توانم با کمک گوش پاک کن استریل، گوش نوزادم را پاک کنم؟

خیر. نباید برای تمیز کردن گوش نوزادان از سواب های مخصوص پنبه ای استفاده کنید. اگر چیزی را داخل کانال گوش آن ها وارد کنید، به احتمال زیاد موم را به داخل آن فشار می دهید. یا حتی بدتر از آن، ممکن است پرده گوش را سوراخ کنید. مخاطی که کانال گوش را می پوشاند، نیز بسیار حساس است و حتی در اثر اصطکاک حین استفاده از سواب پنبه ای، به راحتی خونریزی می کند.

آیا تمیز کردم گوش نوزاد با دست بی خطر است؟

نباید برای تمیز کردن گوش نوزاد از انگشتان دست خود استفاده کنید! حتی انگشت کوچک شما از یک سواب پنبه ای بزرگتر است و احتمالاً باعث ایجاد آسیب می شود.

بهترین روش برای تمیز کردن گوش نوزاد کدام است؟

برای تمیز کردن گوش نوزاد گوش های بچه ها را با استفاده از یک حوله مخصوص تمیز کنید. تقریبا اگر از هر متخصص اطفالی سؤال کنید، به احتمال زیاد همه ی آن ها به شما خواهند گفت که بهترین روش برای تمیز کردن گوش نوزادان با استفاده از یک حوله است. این روشی برای تمیز کردن قسمت داخلی گوش نیست. در عوض، فقط مقداری از موم یا آلودگی و کثیفی اضافی را که در بیرون گوش قرار دارد، پاک می کند.

آیا زرد شدن سوراخ گوش نوزاد نشان دهنده عفونت است؟

خیر. اگر در اغلب مواقع می بینید که موم و جرم از گوش های فرزندتان به بیرون تراوش می کند، بهتر است که این مساله را به پزشک متخصص اطفال اطلاع دهید. هنگامی که یک متخصص کودکان گوش های فرزند شما را معاینه می کند، می تواند به سرعت بفهمد که آیا میزان موم موجود بیش از حد است یا خیر. اگر پزشک بتواند از طریق موم و داخل پرده گوش، گوش را ببیند، این یعنی وضعیت گوش های فرزند کوچک شما خوب است. اما اگر موم جلوی دید پزشک را بگیرد، احتمالاً توصیه می کند که از برخی از انواع قطره ها برای حل این مشکل استفاده کنید.

منبع: momlovesbest