بررسی تأثیر اشتغال زنان بر تربیت فرزندان چگونه است؟

در میان مباحث مربوط به فرزندپروری و والدین، موضوع تأثیر اشتغال زنان بر تربیت فرزندان بحث و جدال زیادی ایجاد کرده است. اغلب مادرانی که در خارج از خانه مشغول به کار هستند، اغلب فقط به دلیل نبودن در کنار فرزندان خود، مورد انتقاد قرار می گیرند. در میان عموم مردم، اینطور جا افتاده که یک مادر شاغل، نمی تواند مانند مادران خانه دار به فرزند خود برسد و برای او به اندازه کافی زمان بگذارد. اما در حقیقت، اکنون تحقیقات زیادی انجام شده است که نشان می دهند یک مادر شاغل هم می تواند بچه های سالم و خوب تربیت شده ای را تحویل جامعه دهد. در ادامه این مطلب به شما خواهیم گفت که تأثیر اشتغال زنان بر تربیت فرزندان دقیقا چگونه است پس تا پایان این مطلب در مورد اشتغال زنان و تأثیر آن بر تربیت فرزندان همراه ما باشید.

بررسی تأثیر اشتغال زنان بر تربیت فرزندان

تحقیقات انجام شده در این زمینه بیان می کنند که مشغول بودن مادران به کار خارج از منزل، نه تنها آسیب زا نیست، بلکه در واقع فواید زیادی نیز می تواند برای بچه ها به دنبال داشته باشد. در این مقاله شما با فواید و تأثیرات مثبت شاغل بودن مادران بهتر آشنا شده و با در نظر گرفتن این نکات می توانید در مورد ادامه دادن یا ندادن کار خود بعد از بچه دار شدن بهتر تصمیم بگیرید.

1. بررسی تاثیر اشتغال زنان بر تربیت فرزندان نشان می دهد که مادران شاغل، در ایجاد الگوهای مثبت، نقش دارند

بچه ها باید از همان سنین پائین این نکته مهم را درک کنند که زنان فقط مستخدم خانه و مسئول رسیدگی به خواسته ها و نیازهای بقیه اعضای خانواده نیستند و زندگی شخصی و حرفه ای خودشان را هم دارند. دختران چنین مادرانی، خواهند آموخت که بیش از ازدواج و بچه دار شدن، باید به فکر پیدا کردن یک شغل برای خودشان باشند. پسران نیز متوجه می شوند که کارهای خانه تنها بخشی از زندگی خانوادگی است و همه چیز را شامل نمی شود. برخورداری از چنین دیدگاهی بر روی این بچه ها و خصوصا پسران، در زمان تشکیل خانواده، تأثیر خواهد گذاشت و در نتیجه آن ها این واقعیت را که زنان، در کنار همسر و مادر بودن، می توانند شخصیت مستقل به خود را نیز داشته باشند، می پذیرند.

2. بررسی تأثیر اشتغال زنان بر تربیت فرزندان نشان می دهد مادران شاغل، بچه های مستقل تری تربیت می کنند

تعدادی از ما در خانواده هایی بزرگ شده ایم که مادرانمان در خارج از منزل کار می کردند. شاید بعضی از ما آن قدر خوش شانس بودیم که یک پرستار خانگی که از بسیاری از جهات شبیه به یک مادر جایگزین بود، داشته باشیم اما قطعا شرایط برای همه اینطور نبوده است. در هر دو حالت، چه با وجود پرستار و چه نه، مزّیت اصلی زندگی در چنین خانواده هایی این بود که ما به صورت بسیار مستقل بزرگ شدیم، به طوری که حتی گاهی مجبور بودیم برای اطمینان از اینکه وعده‌های غذایی در زمان مناسب حاضر و آماده باشند، مسئولیت کارها را خودمان را بر عهده بگیریم. "مستقل بودن"، درس و ویژگی ارزشمندی است که بچه های مادران شاغل از آن برخوردار هستند.

3. بررسی تأثیر اشتغال زنان بر تربیت فرزندان نشان می دهد که مادران شاغل کمتر در معرض افسردگی هستند و فرزندان شادتری دارند.

آمار نشان می دهد که مادران خانه دار در مقایسه با مادران شاغل، با احتمال بیشتری دچار افسردگی می شوند، که این افسردگی و حال بد، به نوبه خود می تواند فرزندان چنین مادرانی را نیز متضرر کند. کودکان نه تنها از داشتن مادری ناامید و افسرده نفع نمی برند، بلکه دچار آسیب هم خواهند شد.

4. مادران شاغل بهتر می توانند"دخالت های دیگران در امور فرزندپروری" را نادیده بگیرند

هر پدر و مادری نگران این هستند که چقدر از وقت و توّجه خود را باید به فرزندانشان اختصاص دهند. با وجود این نگرانی ها، همیشه افرادی در میان دوستان، آشنایان و فامیل پیدا می شوند که با نظرهایشان در شیوه فرزندپروری پدر و مادرها دخالت کرده و با این کار آن ها را تحت فشار قرار دهند. در این میان مادران شاغل بیش از دیگر مادران، تحت فشارهای بی وقفه ناشی از نظرات و مداخلات اطرافیانی قرار دارند که فکر می کنند مادر شدن مغایر با شاغل بودن خارج از منزل است. این افراد اغلب همان خویشاوندانی هستند که خود را بسیار خوش فکر و دلسوز می دانند. در واقع این روزها اینطور به نظر می رسد که همه خود را متخصص و صاحب نظر می دانند و به خود اجازه می دهند که در کار والدین دخالت کنند. اما یک مادر کارمند، به راحتی در مقابل این فشارها تسلیم نمی شود و به شیوه ای که فکر می کند صحیح است، پیش خواهد رفت. زیرا او به اندازه کافی اعتماد به نفس دارد و مطمئن است که می تواند در کنار فرزندداری، به شغل مورد علاقه خودش نیز بپردازد.

5. بررسی تأثیر اشتغال زنان بر تربیت فرزندان نشان می دهد که مادران شاغل بهتر می توانند زمان بودن در کنار فرزندانشان را مدیریت كنند

تمامی صاحب نظران در مورد اهمیّت توجه به کیفیت اوقات فراغت والدین و بچه ها با یکدیگر اتفاق نظر دارند. متأسفانه این یک واقعیت ناراحت کننده است که بسیاری از والدین هنگامی که در کنار بچه ها هستند، فقط نیمی از حواس خود را به آن ها معطوف کرده و نیم دیگر حواسشان مشغول به کارهای خودشان و یا حتی ابزارهایی مثل گوشی است. بنابراین صرف "خانه دار" بودن یک مادر، تضمین کننده این نیست که او تمام حواس و زمان خود را به فرزندانش اختصاص دهد. اما در مقابل، مادران شاغل می دانند لحظه ای که به خانه می رسند، باید تمام کارها را کنار گذاشته و صد در صد وقت گرانبهای خود را به بچه های دلبندشان اختصاص دهند. آن ها می دانند هر آنچه که باعث از دست رفتن تمرکزشان می شود، از جمله تماس ها، ایمیل، پیامک و بررسی صفحات مجازی، همه و همه باید به زمانی موکول شوند که بچه ها به رختخواب رفته و خوابیده باشند.

6. بررسی تأثیر اشتغال زنان بر تربیت فرزندان نشان می دهد که بچه های مادران شاغل ممکن است در مدرسه بهتر عمل کنند

دانمارک شاید یک نمونه معمولی نباشد. آنها هزینه های بیشتری را برای مراقبت های اولیه کودکی خرج می کنند (1.2٪ از تولید ناخالص داخلی خود ، در مقایسه با خسیس 0.4٪ در آمریکا). نتایج واضح است: کودکان مادران شاغل در آنجا از نظر تحصیلی بهتر عمل می کنند.

(من معنا و مفهوم زیادی از این پاراگراف دریافت نکردم و با جست و جو در مقالات پژوهشی خودم این متن رو نوشتم که فکر میکنم با کشور ما هم سازگارتره)مادران شاغل اغلب از تحصیلات بالاتری برخوردار بوده و بنابراین با حل مشکلات درسی، به پیشرفت فرزندان محصّل خود و بهبود عملکرد و نمرات آن ها در مدرسه کمک زیادی می کنند. به علاوه این مادران به واسطه حضور در اجتماع، به اهمیت درس خواندن و داشتن مدارک دانشگاهی نیز واقف هستند و به راحتی اجازه ترک تحصیل را به بچه های خود نمی دهند. از سوی دیگر، فرزندان چنین مادرانی استقلال و سازگاری اجتماعی بیشتری داشته و با الگو قرار دادن والدین و به ویژه مادر خود به عنوان یک فرد مؤفق، تلاش می کنند تا در هر زمینه ای از جمله درس پیشرفت کرده و به موفقیّت برسند.

7. بچه های مادران شاغل، مشکلات رفتاری کمتری دارند

بسیاری از والدین و به ویژه مادران، نگران این هستند که مبادا وقت نگذراندن به حد کافی با بچه ها، منجر به مشکلات رفتاری در آن ها شود. پژوهشگران پس از بررسی مطالعات تحقیقاتی انجام شده در این زمینه از سال 1960 تاکنون، دریافتند حقیقت این است که مشکلات رفتاری در فرزندان مادران شاغل، به هیچ وجه بیشتر از بقیه هم سن و سالان آن ها نبوده است. جالب اینجا است که در بسیاری از موارد، حتی رفتار این بچه ها، بهتر از بچه های مادران خانه دار بود.

8. بررسی تأثیر اشتغال زنان بر تربیت فرزندان نشان می دهد، مادران شاغل، بر رشد عاطفی فرزندان خود تأثیر نمی گذارند

تحقیقات زیادی در دانشگاه کالج لندن انجام شده تا مشخص کند که آیا بچه های مادران شاغل ممکن است از نظر عاطفی دچار محرومیت و آسیب شوند؟ خبر خوب این است که اصلاً اینطور نیست. رمز و راز جلوگیری از چنین مشکلی در این است که به عنوان یک مادر شاغل بتوانید بین تعهدات شغلی خود و وظیفه والد بودن، به خوبی تعادل برقرار کنید. برخورداری از همراهی و مشارکت یک همسر حامی و کار کردن در محیطی که سیاست های آن در جهت حمایت از والدین است، رسیدن به این هدف را کاملاً عملی می کند.

9. مادران شاغل معمولاً در روابط خود شادتر هستند

رسیدن به این هدف، تا حد زیادی به نگرش شریک زندگی و میزان پشتیبانی او از مادر شاغل بستگی دارد. مردانی که از همسر شاغل خود حمایت کرده و به او در انجام کارهای خانه و بچه داری کمک می کنند، می توانند به داشتن همسری شاد و سالم امیدوار باشند.

در واقع چنین زنان شاغلی به مرور متوجه خواهند شد که حفظ سلامت روابطشان برای آن ها بسیار راحت تر شده است؛ زیرا به دلیل همراهی شریک زندگی، خوشبخت تر و کامل تر هستند. این امر به نوبه خود می تواند به تقویت روابط میان زوجین کمک کند.

10. مادران شاغل می توانند زمانی را برای استراحت فردی در اختیار داشته باشند

شوخی های زیادی وجود دارند که در مخلص کلام می گویند یک مادر شاغل برای پشت سر گذاشتن هرج و مرج ها، درب منزل را بسته و به سراغ کار خود می روند. بدون اینکه نگران این واقعیت باشند که آیا پرستار بچه ها و یا فرد مراقبت کننده، می تواند از عهده این مشکلات بربیاید یا خیر!!

البته که این فقط یک شوخی است اما مزیّتی نیز به همراه دارد و آن این است که مادران شاغل به واسطه کار خارج از منزل، می توانند گاهی اوقات از فشارهای خانواده و خواسته های مداوم بچه های خود خلاص شده و زمانی را به استراحت و وقفه دادن در امور منزل اختصاص دهند. این درست مثل یک سوپاپ اطمینان عمل کرده و مانع از خستگی بی پایان مادران خواهد شد.

11. اشتغال مادران به خانواده ها کمک خواهد کرد

کارشناسان اکنون توافق دارند که اگر اصلاحات طولانی مدت در سیاست خانواده در ایالات متحده آمریکا اعمال شود ، مزایای زیادی برای خانواده ها خواهد بود. این امر ضروری است زیرا آمارهای ایالات متحده نشان می دهد که 66٪ مادران متأهل به نوعی شغل دارند. همچنین ایالات متحده از دیگر کشورها مانند نروژ ، که مرخصی پدرانه (12 هفته عظیم با پرداخت هزینه!) یک عمل استاندارد است ، عقب مانده است. ایالات متحده یک راه طولانی در پیش دارد!

(من معنا و مفهوم زیادی از این پارگراف دریافت نکردم و با جست و جو در مقالات پژوهشی خودم این متن رو نوشتم که فکر میکنم با کشور ما هم سازگارتره)آمارهای ایالات متحده نشان می دهد که 66٪ از مادران متأهل به نوعی شاغل هستند. مادران شاغل به واسطه درآمد خود به بهبود وضعیت خانواده کمک کرده و بنابراین در گذر زمان این خانواده ها از رفاه نسبی بیشتری برخوردار شده و یا حداقل مشکلات مالی را با شدت کمتری تجربه می کنند.

البته که هنوز هم لازم است تا بررسی های بیشتر درمورد تأثیر اشتغال زنان بر تربیت فرزندان و اصلاحات طولانی مدت در سیاست های مربوط به خانواده و زنان شاغل صورت بگیرد. به عنوان مثال مرخصی با حقوق مادران و پدران بعد از زایمان که در کشورهایی مثل نروژ، یک امر معمول به شمار می رود، استانداردی است که در بقیه کشورها نیز باید اجرایی شده تا به حفظ بنیان خانواده کمک کند.

مطالعه بیشتر:

نحوه پرکردن اوقات فراغت کودکان چگونه باید باشد؟

بهترین روش برای تربیت فرزند در شرایط امروزی چیست؟

مادران شاغل چگونه می توانند بر فرزند دلبندشان تأثیر بگذارد؟

نقش پدر در تربیت فرزندان،اهمیت نقش پدر در تربیت فرزند چیست؟

?پرسش و پاسخ های تأثیر اشتغال زنان بر تربیت فرزندان

شاغل بودن مادران چه فایده ای برای خود آنها دارد؟

مادران شاغل به واسطه کار خارج از منزل، می توانند گاهی اوقات از فشارهای خانواده و خواسته های مداوم بچه های خود خلاص شده و زمانی را به استراحت و وقفه دادن در امور منزل اختصاص دهند. این درست مثل یک سوپاپ اطمینان عمل کرده و مانع از خستگی بی پایان مادران خواهد شد.

شاغل بودن مادران چه فایده ای برای خود آنها دارد؟

مادران شاغل به واسطه کار خارج از منزل، می توانند گاهی اوقات از فشارهای خانواده و خواسته های مداوم بچه های خود خلاص شده و زمانی را به استراحت و وقفه دادن در امور منزل اختصاص دهند. این درست مثل یک سوپاپ اطمینان عمل کرده و مانع از خستگی بی پایان مادران خواهد شد.

آیا شاغل بودن مادران روحیات آنها را بهتر می کند؟

رسیدن به این هدف، تا حد زیادی به نگرش شریک زندگی و میزان پشتیبانی او از مادر شاغل بستگی دارد. مردانی که از همسر شاغل خود حمایت کرده و به او در انجام کارهای خانه و بچه داری کمک می کنند، می توانند به داشتن همسری شاد و سالم امیدوار باشند. در واقع چنین زنان شاغلی به مرور متوجه خواهند شد که حفظ سلامت روابطشان برای آن ها بسیار راحت تر شده است؛ زیرا به دلیل همراهی شریک زندگی، خوشبخت تر و کامل تر هستند. این امر به نوبه خود می تواند به تقویت روابط میان زوجین کمک کند.

آیا بچه های مادران شاغل آسیب روحی می بینند؟

تحقیقات زیادی در دانشگاه کالج لندن انجام شده تا مشخص کند که آیا بچه های مادران شاغل ممکن است از نظر عاطفی دچار محرومیت و آسیب شوند؟ خبر خوب این است که اصلاً اینطور نیست. رمز و راز جلوگیری از چنین مشکلی در این است که به عنوان یک مادر شاغل بتوانید بین تعهدات شغلی خود و وظیفه والد بودن، به خوبی تعادل برقرار کنید. برخورداری از همراهی و مشارکت یک همسر حامی و کار کردن در محیطی که سیاست های آن در جهت حمایت از والدین است، رسیدن به این هدف را کاملاً عملی می کند.

منبع: theolsongroup