اشتباهات والدین در تربیت فرزندان وروش های رفع اشتباهات چیست؟

اشتباه کردن بخشی از وجود انسان است و بسیاری از بدخلقی های کودکان ریشه در اشتباهات والدین در تربیت فرزندانشان دارد. کودک شما بد رفتاری می کند و احساس می کنید خونسردی خود را از دست داده اید، شروع به داد و فریاد می کنید و یا به گونه ای عکس العمل نشان می دهید که بعدا فکر می کنید می توانستید رفتار بهتری داشته باشید. روش هایی برای رفع اشتباهات رایج والدین در تربیت فرزندان رایج وجود دارد. به همین سبب ابتدا باید اشتباهات والدین در تربیت کودکان بشناسید و سپس سعی کنید آنها را از رفتار روزمره خود خارج کنید.

اشتباهات رایج والدین در تربیت کودک

بهتر است توصیه هایی را که ممکن است به فرزندتان هنگام خطا بدهید، همین حالا به خود یادآوری کنید. اشتباهات والدین در تربیت فرزندان همان چیزی هستند که شما می توانید از آنها درس گرفته و شخصیت خود را رشد دهید. کارهایی را که باید انجام دهید:

• درباره مشکلات پیش آمده با احترام، اما قاطع صحبت کنید.

• قبل از تنبیه کودک، خود را آرام کنید.

• عواقب رفتار کودک را واضح و قابل فهم برای سن کودک بیان کنید.

• در مورد رفتار غلط کودک، نظر خود را به صورت جملات کوتاه و واضح بیان کنید.

• درباره کارهای بهتری که می تواند انجام دهد با او صحبت کنید.

• تربیت را به عنوان آموزش رفتار خوب در نظر بگیرید.

• الگوی خوبی برای کودک باشید.

• سعی کنید برای هر کودک یک راهکار مناسب همان کودک داشته باشید.

• سعی کنید برای هر رفتار کودک یک قانون و پیامد مناسب داشته باشید.

اشتباهات والدین در تربیت فرزندان، کارهایی که نباید انجام دهید:

• بر سر کودک خود فریاد بزنید و او را تحقیر کنید.

• در حالی که عصبانی هستید، کودک را تنبیه کنید.

• نسبت به رفتار خود محکم نباشید و هر بار به یک شکل واکنش نشان دهید.

• توضیحات مفصل و طولانی نسبت به رفتار او ارائه دهید.

• به جای اصلاح رفتار کودک، فقط بر روی اشتباهات او تمرکز کنید.

• تنبیه را مجازات رفتار بد کودک بدانید.

• قوانینی را که بچه ها باید رعایت کنند را، زیر پا بگذارید.

• برای همه فرزندانتان از یک روش تنبیه یکسانی استفاده کنید.

• در تعیین قانون یا عواقب آن رفتار به درستی عمل نکنید.

شما قابل احترام نبوده اید

در بیشتر مواقع والدین از فرزندان خود می خواهند که به آنها احترام بگذارند، اما گاهی اوقات فراموش می کنند که احترام باید یک خیابان دو طرفه باشد.یکی از رایج ترین اشتباهاتی که والدین هنگام تنبیه فرزندان مرتکب می شوند، داد زدن، صحبت با لحنی تند و عصبانی است یا حتی به فرزندان خود توهین می کنند. احترام گذاشتن و درخواست احترام از طرف کودک، یکی از نکات اساسی است که باید در مورد تنبیه کودکان به خاطر بسپارید.

راه حل چیست؟

به این فکر کنید که در حال درگیری و بحث با یک بزرگسال مانند یک همکار یا یکی از اقوام خود هستید، دوست دارید چگونه با شما صحبت شود؟!

بنشینید و تا سطح چشم کودک خود پایین آمده و در مورد مسئله موجود به روشی ملایم (اما همچنان قاطع و محکم) و محترمانه صحبت کنید. مهم نیست که چقدر عصبانی هستید، سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید.

اشتباهات والدین در تربیت فرزندان، تنبیه کودک در حال عصبانیت

برخی موارد وجود دارند که به سادگی نباید با هم ترکیب شوند، مانند نوشیدن مشروبات الکلی و رانندگی یا نوشتن یک پیام پر از کلمات بد برای شخصی که شما را عصبانی کرده است، قبل از اینکه فرصتی برای آرام کردن خود داشته باشید.

تنبیه کودک در حالی که عصبانی هستید، قطعا در دسته کارهایی است که نباید انجام دهید.

وقتی کودک خود را تنبیه می کنید در حالی که از کاری که کودک انجام داده به شدت عصبانی هستید، بیشتر فریاد می زنید یا منظور خود را به درستی بیان نمی کنید.

راه حل چیست؟

قبل از صحبت یا بحث با فرزندتان بهتر است چند دقیقه وقت بگذارید (یا اگر نیاز دارید بیشتر وقت بگذارید) تا آرام شوید و افکار پریشان خود را مرتّب کنید و سپس صحبت خود را در مورد رفتار بد کودک شروع کنید.

خود یا فرزندتان را از آن موقعیت فورا دور کنید. اگر می توانید حتما قدم بزنید. در این صورت به خود و فرزندتان مدتی زمان می دهید تا در مورد تعارضات به وجود آمده فکر کنید، هم چنین به شما کمک می کند تا هر دو با آرامش بیشتری برای حل مشکل صحبت کنید.

اشتباهات والدین در تربیت فرزندان، قاطع و مصمم نبودن

این رفتار به این معنی است که شما ممکن است به خاطر نامرتّب بودن اتاق کودکتان او را تنبیه و یا سرزنش کنید، اما گاهی اوقات ممکن است چندین روز اتاق او نامرتّب باشد و شما هیچ واکنشی نشان ندهید و دوباره پس از گذشت چندین روز او را سرزنش می کنید.

در این صورت فرزند شما پیام های متناقضی را دریافت می کند. یکی از بهترین راه ها برای کمک به کودکان در اصلاح رفتار بد، دادن دستورالعمل های واضح که انتظار دارید او انجام دهد، می باشد.

راه حل چیست؟

به فرزند خود راهنمایی های ساده و واضح و یک لیست واقع گرایانه از انتظارات خود ارائه دهید. به عنوان مثال، اگر می خواهید که او هفته ای یکبار اتاقش را مرتّب کند، بهتر است روی تقویم یک روز خاص را مشخص کنید و بنویسید روز مرتّب کردن اتاق تا او به راحتی بتواند این روز را تشخیص دهد.او را برای رفتارهای خوب آماده کنید. اگر او این کار را انجام نداد، حتما چند پیامد برای عدم انجام وظایفش برای او در نظر بگیرید.

برای هر کاری یک پیامد خاص در نظر بگیرید و هرگز برای عدم انجام یک کار یکسان چندین پیامد تعیین نکنید. در اجرای قوانین و پیامدها بسیار ثابت قدم باشید.

اشتباهات والدین در تربیت فرزندان، توضیحات مفصل و طولانی

به هیچ وجه توضیحات بیش از جزئی و یا طولانی برای رفتار نامناسب کودک ارائه ندهید. به طور کلی کودکان، حتی کودکان سنین دبستان که توجّه بیشتری نسبت به موضوعات دارند هم، می توانند با گفتن توضیحات زیاد دچار حواس پرتی شوند و اصل موضوع را از دست بدهند.

راه حل چیست؟

تا آنجا که ممکن است مستقیم و با توجّه به سن کودک با او صحبت کنید.

با کودکان بزرگتر، در مورد آنچه اشتباه رخ داده صحبت کنید و در مورد گزینه های بهتری که بهتر بود انتخاب شوند، صحبت کنید. در مورد بچه های کوچکتر، به سادگی بگویید این رفتار چیست و چرا انجام آن اشتباه است. ( به عنوان مثال بگوئید: شما به اتاق خواهر یا برادر خود رفتی و بدون اجازه او با اسباب بازی او بازی کردی و این باعث شد که او فکر کند، تو به احساساتش اهمیت نمی دهی.)

اشتباهات والدین در تربیت فرزندان، واکنش منفی

شنیدن مداوم یک رشته از "نکن" و "نه" برای هیچ کس، به خصوص یک کودک سرگرم کننده نیست. به جای تمرکز بر روی آنچه کودک اشتباه انجام داده یا آنچه نباید انجام دهد، می توانید بر آنچه کودک باید انجام دهد تمرکز کنید. در این صورت یک حد تعادل در این زمینه ایجاد کرده اید که منجر به واکنش منفی نمی شود.

راه حل چیست؟

در مورد کارهای مثبتی که می تواند انجام دهد با کودک صحبت کنید. اگر کودک شما غُر می زند یا با شما بد صحبت می کند، چند نمونه از نحوه صحبت خوب و دوستانه را به او نشان دهید.

بعد از آرام شدن هر دو طرف، یک بازی ساده انجام دهید و در حین بازی با یکدیگر خوب صحبت کنید تا بهتر نظرات خود را بیان کنید. اگر فرزند شما با یک خواهر و برادر درگیری دارد، بهتر است برای ایجاد رابطه خوب بین آن ها پیشنهاد یک همکاری دو نفره دهید، مانند همکاری در انجام یک پروژه مربوط به خودشان.

اشتباهات والدین در تربیت فرزندان، تربیت تنبیه است

در بیشتر مواقع والدین فراموش می کنند که هدف از تربیت فرزندان این است که به آنها رهنمودها و محدودیت های محکم داده شود تا نیازی به تنبیه نداشته باشند. تربیت به معنای تعیین مرزها و انتظارات است تا بچه ها بدانند که از آنها چه انتظاراتی دارید. هدف اصلی این است که بچه ها در نهایت خودشان یاد بگیرند که چگونه رفتار کنند تا نیازی به تنبیه نباشد.

راه حل چیست؟

درباره نحوه تربیت کودکان دوباره فکر کنید. هنگامی که کودک را تربیت می کنید، در واقع به او نشان می دهید که چگونه گزینه ها و رفتارهای خوب را انتخاب کند که در نهایت برای او مثبت و خوب باشد.

بهتر است به کودکان نشان دهید که چگونه رفتارهای بد آن ها را به شیوه ای دوست داشتنی و سازنده مدیریت می کنید و از تنبیه استفاده نمی کنید. در این صورت کودک می آموزد که در آینده در مقابل فرزند خود چه رفتاری باید داشته باشد.

اشتباهات والدین در تربیت فرزندان، انجام دادن کاری که کودکتان را به خاطر آن مجازات می کنید

به عنوان مثال شما به کودک خود می گوئید که دروغ نگوید، اما خودتان برای عدم حضور در جلسه والدین مدرسه یا یک جلسه کاری کم اهمیت به طور مرتب دروغ می گوئید. شما سر فرزندانتان فریاد می کشید و با عصبانیت به آنها می گوئید که با یکدیگر خوب صحبت کنند.

مشکل این است که شما در بیشتر مواقع رفتارهای خود را نمی بینید و فراموش می کنید که فرزندان شما هر حرکت و رفتار شما را مشاهده می کنند و با استفاده از الگوسازی از شما یاد می گیرند که چگونه رفتار کنند.

راه حل چیست؟

تا آنجا که ممکن است، نمونه خوبی از رفتاری باشید که می خواهید فرزندتان از آن الگوبرداری کند. اگر گاهی اوقات یکی از قوانین خود را زیر پا می گذارید، شرایط خاص خود و دلیل رفتارتان را به کودک توضیح دهید. بهتر است فکر کنید که دفعه بعدی چگونه رفتار مناسب تری داشته باشید و به یک روش دیگر کارهایتان را انجام دهید.

اشتباهات والدین در تربیت فرزندان، یک روش تربیتی مناسب همه کودکان نیست

وقتی صحبت از تربیت کودک می شود، استفاده از یک روش برای همه مناسب نیست. به عنوان مثال روشی که برای خواهر یا برادر کودک و یا دوستان او مؤثر بوده لزوما برای این کودکتان مناسب نیست. حتی تلاش مکرر برای استفاده از یک روش خاص برای اصلاح یا هدایت رفتار کودک، ممکن است برای یک کودک در طولانی مدت مناسب نباشد.

راه حل چیست؟

به یاد داشته باشید که کودکان، مانند بزرگسالان، شخصیت، خلق و خو و روحیات خاص خود را دارند. ممکن است یک بچه بیش از دیگران لجباز باشد یا وقتی اوضاع به نفع او پیش نمی رود، عصبانی می شود. روش های مختلفی را برای متناسب کردن تکنیک های تربیتی برای هر کودک استفاده کنید. به عنوان مثال، در حالی که ممکن است یک کودک بتواند پس از چند یادآوری کلی تمرکز کرده و اهمال کاری را متوقف کند، کودک دیگر ممکن است به نمودارها، برنامه ها و نظارت دقیق تر برای ادامه روند آنها نیاز داشته باشد.

ممکن است یک کودک پس از هشدار دادن به اینکه امتیازات خود را از دست می دهد (یک اسباب بازی یا یک فعالیت) رفتار نادرست خود را متوقف کند، در حالی که ممکن است کودک دیگری قبل از اینکه بخواهد قوانین را دنبال کند، لازم است آن چیزها را بردارد و عواقب رفتار بد خود را تجربه کند.

اشتباهات والدین در تربیت فرزندان، سعی نکنید که کودکتان را تربیت کنید

از جمله بسیاری از دلایل مهم اینكه شما باید فرزندان خود را تربیت كنید، این واقعیت است كه كودكانی كه با محدودیت و راهنمایی مشخصی تربیت می شوند به احتمال زیاد در آینده افراد خوشبخت و راضی هستند كه از خویشتن داری خوبی برخوردار هستند.

وقتی کودکان تربیت نمی شوند، تأثیرات آن واضح و در اکثر موارد کاملا فاجعه بار است. کودکانی که به آنها محدودیت و عواقبی از رفتار بدشان داده نمی شود و بسیار لوس می شوند، معمولا خودخواه هستند، قادر به کنترل خود نیستند و از زندگی خود ناخشنود هستند.

راه حل چیست؟

هنگامی که فرزند شما آن کارهایی را که قرار است انجام دهد را انجام ندهد، قوانین، محدودیت ها و عواقب واضح و مناسب برای سن او را تعیین کنید. اگر نگران هستید که ممکن است با تنبیه، فرزندتان از شما عصبانی شود، به عاقبت تربیت نکردن فکر کنید.

حال که از اشتباهات والدین در تربیت فرزندان اطلاع دارید، توجه داشته باشید که تربیت نکردن کودک به هیچ عنوان برای او خوب نیست. تا زمانی که رفتارهای نادرست او را با عشق و راهنمایی شفاف اداره کنید، کودک شما از اشتباهات خود می آموزد و رشد می کند.

مطالعه بیشتر:

برخورد با رفتارهای بد کودکان چگونه باید باشد؟

نحوه برخورد با کودک بد دهان چگونه باید باشد؟

نحوه برخورد با اشتباهات کودکان چگونه باید باشد؟

نحوه برخورد با خواسته های کودک چگونه باید باشد؟

?پرسش و پاسخ های اشتباهات والدین در تربیت فرزندان

چگونه احترام گذاشتن را به کودک یاد بدهیم؟

اگر کودک به شما بی احترامی کرد، بنشینید و تا سطح چشم کودک خود پایین آمده و در مورد مسئله موجود به روشی ملایم (اما همچنان قاطع و محکم) و محترمانه صحبت کنید. مهم نیست که چقدر عصبانی هستید، سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید.

چرا قاطع نبودن تربیت بچه را خراب می کند؟

این رفتار به این معنی است که شما ممکن است به خاطر نامرتب بودن اتاق کودکتان او را تنبیه و یا سرزنش کنید، اما گاهی اوقات ممکن است چندین روز اتاق او نامرتب باشد و شما هیچ واکنشی نشان ندهید و دوباره پس از گذشت چندین روز او را سرزنش می کنید. در این صورت فرزند شما پیام های متناقضی را دریافت می کند. یکی از بهترین راه ها برای کمک به کودکان در اصلاح رفتار بد، دادن دستورالعمل های واضح که انتظار دارید او انجام دهد، می باشد.

چرا نباید توضیحات طولانی به کودک بدهیم؟

به هیچ وجه توضیحات بیش از جزئی و یا طولانی برای رفتار نامناسب کودک ارائه ندهید. به طور کلی کودکان، حتی کودکان سنین دبستان که توجه بیشتری نسبت به موضوعات دارند هم، می توانند با گفتن توضیحات زیاد دچار حواس پرتی شوند و اصل موضوع را از دست بدهند.

هدف از تربیت کودکان چیست؟

در بیشتر مواقع والدین فراموش می کنند که هدف از تربیت فرزندان این است که به آنها رهنمودها و محدودیت های محکم داده شود تا نیازی به تنبیه نداشته باشند. تربیت به معنای تعیین مرزها و انتظارات است تا بچه ها بدانند که از آنها چه انتظاراتی دارید. هدف اصلی این است که بچه ها در نهایت خودشان یاد بگیرند که چگونه رفتار کنند تا نیازی به تنبیه نباشد.

منبع: verywellfamily