لوچی چشم، استرابیسم یا انحراف چشم کودکان چیست؟

لوچی چشم، استرابیسموس (انحراف چشم) یک بیماری شایع چشم در بین کودکان است. زمانی است که چشم ها در یک محور نیستند و به جهات مختلف می چرخند (بی تقارن). یک چشم ممکن است مستقیم به جلو نگاه کند در حالی که چشم دیگر به داخل، بیرون، بالا یا پایین می چرخد. عدم انطباق می تواند از یک چشم به چشم دیگر تغییر یابد.

لوچی چشم در کودکان

شش عضله چشم حرکت چشم را کنترل می کنند. یک عضله چشم را به سمت راست و یک عضله چشم را به سمت چپ حرکت می دهد. چهار عضله دیگر چشم را به سمت بالا، پایین و در یک زاویه حرکت می دهند. برای تمرکز روی یک تصویر واحد، هر شش عضله چشم باید با هم کار کنند.

استرابیسم بر روی بینایی تأثیر می گذارد، زیرا هر دو چشم برای دیدن مناسب باید در یک نقطه با هم قرار بگیرند. اگر در دوران کودکی چشمان کسی به درستی تقارن پیدا کرده باشد، بینایی باید به خوبی رشد کند. اما اگر چشم ها در یک راستا نباشند، ممکن است وضعیتی به نام آمبلیوپی ایجاد شود. این زمانی است که چشم نامتقارن دید ضعیف تری دارد.

چه چیزی باعث لوچی چشم یا استرابیسم (انحراف چشم) در کودکان می شود؟

برای همردیفی و تمرکز هر دو چشم بر روی یک هدف واحد، همه عضلات هر دو چشم باید با هم کار کنند. مغز این عضلات را کنترل می کند. کودکانی که استرابیسم دارند ممکن است دارای اختلالات مغزی باشند که چشمان آنها را تحت تأثیر قرار می دهد. برخی از این مشکلات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• فلج مغزی

سندرم داون

هیدروسفالی (مایعات اضافی در مغز)

• تومور مغزی

• تولد زودرس

داشتن آب مروارید (کدر شدن لنز کاملاً واضح چشم) یا آسیب دیدگی چشم نیز می تواند باعث ایجاد استرابیسم شود. با این حال، اکثر کودکان مبتلا به استرابیسم هیچ یک از این مشکلات را ندارند. وجود اعضای خانواده مبتلا به استرابیسم می تواند احتمال ابتلای کودک را به خودی خود افزایش دهد.

لوچی چشم کودکان چگونه روی بینایی تأثیر می گذارد؟

با دید طبیعی، هر دو چشم روی یک نقطه متمرکز می شوند. مغز ما دو تصویر را از دو چشم به صورت یک تصویر واحد سه بعدی ترکیب می کند. به این ترتیب می توان فهمید که چیزی از ما چه اندازه نزدیک یا دور است (اصطلاحاً درک عمیق).

وقتی یک چشم از تراز خارج شود، دو عکس متفاوت به مغز ارسال می شود. در یک کودک خردسال، مغز یاد می گیرد که تصویر چشم نامرتب را نادیده بگیرد. درعوض، فقط تصویر را از چشمی که تصویر بهتر یا مستقیم دارد می گیرد. در نتیجه، ممکن است درک عمیق تحت تأثیر قرار گیرد.

بزرگسالانی که پس از کودکی به استرابیسم مبتلا می شوند، اغلب بینایی دوگانه دارند. این به این دلیل است که مغز آنها قبلاً یاد گرفته است که از هر دو چشم عکس بگیرد. مغز آنها نمی تواند تصویر را از چشم چرخانده نادیده بگیرد، بنابراین دو تصویر را می بیند.

علائم استرابیسم یا لوچی چشم در کودکان چیست؟

ممکن است متوجه شوید که چشمان کودک شما همزمان به جهات مختلف نگاه می کنند. همچنین ممکن است متوجه شوید که کودک شما هنگام نگاه کردن یک چشم خود را می بندد یا سر خود را کج می کند. این ممکن است روشی باشد که به کمک آن کودک بتواند باعث شود هر دو چشم با هم کار کنند نشانه ای از استرابیسم. همچنین، ممکن است کودک شما هنگام تابش نور خورشید چشمان خود را جمع کند. متخصص اطفال، پرستار مدرسه یا معلم کودک شما نیز ممکن است این علائم را مشاهده کنند. اگر فکر می کنید فرزند شما ممکن است دچار استرابیسم باشد، برای معاینه کامل چشم به یک چشم پزشک کودکان مراجعه کنید.

سودوسترابیسم (استرابیسم کاذب)

هنگامی که کودکان کمتر از یک سال دارند، ممکن است چشم های آنها متقاطع به نظر برسد در حالی که واقعا اینگونه نیست. این پدیده "سودوسترابیسم" نامیده می شود. این امر معمولاً در صورتی اتفاق می افتد که کودک بینی پهن و صافی داشته باشد یا در پلک داخلی پوست چین خورده باشد.سودوسترابیسم می تواند به مرور زمان و با رشد کودک از بین برود، اما استرابیسم نه.

انواع لوچی چشم یا استرابیسم سه نوع متداول دارد.

• ازوتروپیا نوزادی هنگامی است که نوزاد یا کودک خردسال دارای چشمانی است که به داخل متقاطع است.

• ازوتروپیا ثابت شایع ترین نوع استرابیسم در کودکان بالای 2 سال است. هنگام تمرکز روی یک جسم نزدیک یا دور ممکن است یک چشم به سمت داخل (به سمت بینی) بچرخد.

• اگزوتروپیا هنگامی است که وقتی چشم به چیزی دور نگاه می کند، یک چشم به سمت خارج (دور از بینی) می چرخد. این اتفاق می تواند گاهی اوقات هنگامی که کودک خسته، بیمار یا رویاپردازی رخ دهد. همچنین ممکن است یک کودک در معرض نور خورشید یک چشم خود را جمع کند.

درمان لوچی چشم کودکان چیست؟

بسته به سن کودک و ترازبینی چشم ممکن است یک یا چند نوع درمان استرابیسم توصیه شود. نوزادان و كودكان بسیار كوچكی كه چشمشان به داخل چرخانده می شود (ازوتروپی) ممكن است نیاز به جراحی یا عینك داشته باشند. جراحی استرابیسم روی عضلات چشم به همتراز کردن صحیح چشم کمک می کند و اجازه می دهد بینایی خوبی ایجاد شود.

برای کودکان بالای 2 سال مبتلا به ازوتروپیا، ممکن است برای کمک به تمرکز و صاف کردن چشم عینک مخصوصی تجویز شود. از منشورهای گاه به گاه برای کمک به تمرکز نیز استفاده می شود. منشور یک لنز شفاف و گوه ای است که پرتوهای نور را خم می کند (می شکند). منشور می تواند به عینک متصل شود یا به عنوان بخشی از لنز ساخته شود.

وصله یا تار شدن ممکن است برای تقویت چشم نامرتب ضعیف تر از چشم دیگر توصیه شود. با استفاده از وصله چشمی یا استفاده از قطره های تار کننده چشم، کودک از استفاده از چشم قویتر خود جلوگیری می کند. این امر آنها را مجبور به استفاده از چشم ضعیف تر می کند و به تقویت آن با گذشت زمان کمک می کند.

گاهی اوقات به کودکان آموزش داده می شود که برخی از تمرینات عضلات چشم را برای کمک به تمرکز هر دو چشم به سمت داخل انجام دهند. اگر عینک، منشور، وصله زدن یا تمرینات چشمی کمکی نکند، جراحی توصیه می شود.

جراحی استرابیسم (انحراف چشم)

جراحی اغلب برای اصلاح ترازبندی چشم کودک انجام می شود. جراحی استرابیسم معمولاً در یک مرکز جراحی سرپایی انجام می شود. به کودک شما بیهوشی عمومی داده می شود تا کاملاً بخوابد. چشم پزشک یک برش کوچک در بافت پوشاننده چشم ایجاد می کند تا به عضلات چشم برسد. سپس ماهیچه ها برای کمک به چشم ها در یک جهت قرار می گیرند. ممکن است لازم باشد این کار برای یک چشم یا هر دو چشم انجام شود. و برخی از کودکان ممکن است برای تراز کردن چشم خود به جراحی دوم نیز نیاز داشته باشند.

پس از جراحی، اکثر کودکان می توانند در طی 3-2 روز به زندگی عادی خود برگردند. مانند هر عمل جراحی دیگر، جراحی استرابیسم نیز خطراتی به همراه دارد. گرچه نادر است، اما می تواند جدی باشد. چشم پزشک شما در مورد این خطرات و مزایای جراحی با شما صحبت خواهد کرد.

جراحی استرابیسم یا لوچی چشم معمولاً روشی ایمن و موثر برای درمان عدم انطباق چشم است. اما اگر چشم پزشک استفاده از عینک، وصله یا تاری را نیز توصیه کند جایگزین آنها نمی شود. تقویت عضلات چشم کودک برای بینایی خوب بسیار مهم است.

مطالعه بیشتر:

مختل شدن رشد کودکان با مشکلات بینایی

شناخت انواع روش های درمان انحراف چشم نوزاد

کاتاراکت مادرزادی،درمان و علت کاتاراکت مادرزادی چیست؟

تنبلی چشم در کودکان و علائم تنبلی چشم در کودکان چیست؟

?پرسش و پاسخ های لوچی چشم

چه چیزی باعث لوچی چشم یا استرابیسم (انحراف چشم) در کودکان می شود؟

برای همردیفی و تمرکز هر دو چشم بر روی یک هدف واحد، همه عضلات هر دو چشم باید با هم کار کنند. مغز این عضلات را کنترل می کند. کودکانی که استرابیسم دارند ممکن است دارای اختلالات مغزی باشند که چشمان آنها را تحت تأثیر قرار می دهد. برخی از این مشکلات ممکن است شامل موارد زیر باشد: فلج مغزی، سندرم داون، هیدروسفالی (مایعات اضافی در مغز)، تومور مغزی، تولد زودرس

لوچی چشم کودکان چگونه روی بینایی تأثیر می گذارد؟

وقتی یک چشم از تراز خارج شود، دو عکس متفاوت به مغز ارسال می شود. در یک کودک خردسال، مغز یاد می گیرد که تصویر چشم نامرتب را نادیده بگیرد. درعوض، فقط تصویر را از چشمی که تصویر بهتر یا مستقیم دارد می گیرد. در نتیجه، ممکن است درک عمیق تحت تأثیر قرار گیرد.

علائم استرابیسم یا لوچی چشم در کودکان چیست؟

ممکن است متوجه شوید که چشمان کودک شما همزمان به جهات مختلف نگاه می کنند. همچنین ممکن است متوجه شوید که کودک شما هنگام نگاه کردن یک چشم خود را می بندد یا سر خود را کج می کند.

درمان لوچی چشم کودکان چیست؟

بسته به سن کودک و ترازبینی چشم ممکن است یک یا چند نوع درمان استرابیسم توصیه شود. نوزادان و كودكان بسیار كوچكی كه چشمشان به داخل چرخانده می شود (ازوتروپی) ممكن است نیاز به جراحی یا عینك داشته باشند. جراحی استرابیسم روی عضلات چشم به همتراز کردن صحیح چشم کمک می کند و اجازه می دهد بینایی خوبی ایجاد شود.

منبع: aao