The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

مقیاس نوروود چیست؟ مراحل و انواع ریزش موی مردانه

مقیاس نوروود که به آن مقیاس همیلتون- نوروود نیز می گویند یکی از سیستم های طبقه بندی پیشرو است که برای اندازه گیری میزان ریزش موی مردانه استفاده می شود. مردان معمولا طی چند دهه، موهای خود را مطابق یکی از چند الگوی متداول، از دست می دهند. مقیاس نوروود تصاویری با مرجع آسان ارائه می دهد که مراحل مختلف طاسی را نشان می دهد. چندین مقیاس طبقه بندی دیگر نیز وجود دارد که پزشکان، محققان و جراحان کاشت مو از آن استفاده می کنند. برخی از مقیاس های طبقه بندی، هر دو جنس را در بر می گیرد یا فقط بر الگوی طاسی زنانه تمرکز دارد. مقیاس نوروود، معمولاً فقط برای الگوی طاسی مردانه به کار می رود و معیاری برای تشخیص میزان طاسی، بحث در مورد گزینه های درمانی و سنجش میزان اثربخشی درمان است.

7 مرحله از دست دادن موهای سر

در مقیاس نوروود ، 7 مرحله تعیین شده است که هر یک از آنها شدت و الگوی ریزش مو را اندازه گیری می کند.

• مرحله 1. بدون ریزش موی قابل توجه یا عقب رفتن خط مو.

• مرحله 2. عقب رفتن جزئی خط مو در اطراف شقیقه ها که به آن خط موی بالغ یا بزرگسال نیز می گویند.

• مرحله 3. اولین علائم طاسی قابل توجه بالینی ظاهر می شود. خط مو در هر دو شقیقه عمیقاً به شکل M، U یا V عقب می رود. نقاط فرورفته کاملاً بدون مو هستند یا مقدار مو در این نواحی بسیار کم است.

• راس مرحله 3. خط مو در مرحله 2 باقی می ماند، اما ریزش موی قابل توجهی در ناحیه بالای جمجمه یعنی بالاترین نقطه کاسه سر یا ورتکس مشاهده می شود.

• مرحله 4. عقب رفتن خط مو شدیدتر از مرحله 2 است، موهای کم پشت می شوند و یا اصلا در ناحیه پس سر ، مو وجود ندارد. موهای باقیمانده روی سر به صورت یک نوار باریک دو قسمت بدون مو را از یکدیگر جدا می کند.

مرحله 5. دو ناحیه ریزش مو بزرگتر از مرحله 4 هستند. ولی یک نوار مرزی باریک تر حاوی مئهای کم پشت و پراکنده بین آنها دیده می شود.

مرحله 6. نواحی طاسی در شقیقه ها به ناحیه طاسی در راس سر وصل می شود. نوار مو در بالای سر از بین رفته یا بسیار باریک است.

مرحله 7. شدیدترین مرحله ریزش مو به شمار می آید که در آن فقط یک نوار مو در اطراف سر باقی می ماند. این مو معمولاً پرپشت نیست اما در مواردی نیز خوب است.

• کلاس آ: این الگوی ریزش مو کمی با بقیه الگوها فرق می کند و کمتر هم شایع است. در این الگوی ریزش، مو بصورت یکپارچه به سمت عقب و بدون جاگذاشتن جزیره ای از مو پیشرفت می کند و اثری از طاسی در فرق سر یا ورتکس دیده نمی شود. مو از سمت جلو به عقب می رود.

طاسی با الگوی مردانه چگونه تشخیص داده می شود؟

ریزش مو با معاینه فیزیکی و سابقه پزشکی قابل تشخیص است. بیشتر مواقع، ریزش مو با الگوی طاسی مردانه تشخیص داده می شود، اما اگر خیلی جوان یا خانم هستید و یا ریزش موی غیرعادی دارید، سایر علل احتمالی نیز بررسی می شود.

برای تشخیص الگو و درجه ریزش مو، پزشک متخصص پوست، وضعیت مو را بررسی می کند. همچنین برای معاینه فولیکول ها، ممکن است چند تار مو را بکشد.

ریزش مو چگونه درمان می شود؟

درمان ریزش مو ، هر چه زودتر شروع شود، موفق تر خواهد بود. کند کردن روند ریزش مو آسان تر از تحریک رشد موهای جدید است. فولیکول هایی که دیگر مو تولید نمی کنند، بعد از دو سال به کلی غیرفعال می شوند و دیگر نمی توان آنها را فعال کرد. وقتی ریزش موی سر در حد چشمگیری زیاد باشد، روش های جراحی، موثرتر هستند.

روش های درمانی بدون نسخه:

برخی از داروهای بدون نسخه که برای ریزش مو پیشنهاد می شوند، عبارتند از :

• ماینوکسیدیل. این دارو (که با نام تجاری روگین نیز در بازار وجود دارد مستقیماً روی پوست سر استعمال می شود و می تواند از نازک شدن موها جلوگیری به عمل آورد و رشد مو در ناحیه بالای پوست سر را تحریک کند. ماینوکسیدیل در ترکیب با درمانهای دیگر، برای حل مشکل ریزش موی مردانه قابل استفاده است.

• دستگاه های لیزر. برس ها، شانه ها و دستگاه های مختلفی وجود دارند که نور لیزر آزاد می کنند. گفته می شود نور لیزر می تواند عامل تحریک رشد مو باشد. اما از نظر علمی ثابت شده نیست. دستگاه های حاوی نور لیزر، به عنوان یک روش درمانی ریزش مو در بازار خرید و فروش می شوند.

درمان های تجویزی برای ریزش موی مردانه

بسته به شدت ریزش مو و موفقیت درمان های بدون نسخه، داروی تجویزی فیناستراید به افرادی که ریزش مو دارند، تجویز می شود. فیناستراید قرصی است که در خارج از کشور تولید می شود و مطابق بررسی منابع معتبر، در حدود 88 درصد مردان موجب کاهش ریزش و مو و در حدود 66 درصد باعث رشد مجدد مو شده است.

درمان های جراحی برای ریزش موی مردانه

برای درمان ریزش مو از روشهای جراحی نیز می توان استفاده کرد، مانند:

• پیوند مو: قسمت‌هایی از پوست سر که رشد موی خوبی دارند برداشته و به فولیکول‌های مو در قسمت‌های طاس، پیوند زده می‌شوند.

• کاهش پوست سر. مقداری از پوست سر طاس با جراحی برداشته و قسمت هایی از پوست سر که رشد موی خوبی دارند به هم نزدیک می شوند. این روش را می توان در ترکیب با کاشت مو انجام داد.

• گسترش پوست سر. تقریباً به مدت سه تا چهار هفته، دستگاه هایی ر زیر پوست سر قرار می دهند تا پوست کشیده شود. این روش ممکن است همراه با برداشتن پوست سر یا به صورت مستقل انجام شود.

• میکروپیگمنتیشن پوست سر. می توان روی سر به شیوه ای خاص ظاهر یک سر تراشیده را خالکوبی های ریز کرد.

علت ریزش موی مردانه چیست؟

ریزش موی مردانه به ترکیبی از عوامل ژنتیکی، هورمونی و محیطی بستگی دارد. ژن‌هایی که از هر دو والد به ارث رسیده‌اند، حساسیت به هورمون‌هایی موسوم به آندروژن، مخصوصاً هورمونی به نام دی هیدروتستوسترون، بسیار تعیین کننده است.

هر تار مو از یک فولیکول مو شروع می شود و به طور معمول به مدت دو تا شش سال قبل از رفتن به مرحله استراحت و ریزش رشد می کند. با آغاز رشد موی جدید، چرخه دوباره تکرار می شود.

افزایش آندروژن در فولیکول‌های مو می‌تواند منجر به چرخه‌های کوتاه‌تر رشد مو شود که فقط چند هفته‌ها یا ماه‌ دوام دارد. دی اچ تی یا دی‌هیدروتستوسترون فرآیند کوچک‌سازی را تحریک می‌کند، به طوریکه موهای جدید کوتاه‌تر و نازک‌تر از قبل رشد کنند. در نهایت، فولیکول های مو برای تولید موهای جدید بسیار کوچک می شوند.

آیا راهی برای جلوگیری از ریزش موی مردانه وجود دارد؟

پیشگیری و درمان ریزش مو دست به دست هم می دهند. موی سر در طیف وسیعی از سنین مختلف شروع به ریزش می کند و افراد با سرعت های بسیار متفاوتی موهای خود را از دست می دهند، بنابراین تصمیم گیری در خصوص اقدامات پیشگیرانه به عهده خود فرد است. درمان های ریزش مو مانند ماینوکسیدیل و فیناستراید از ادامه ریزش مو در اکثر مردان جلوگیری می کنند.

کلام آخر

مقیاس نوروود ابزاری است که توسط پزشک یا هر فرد دیگری برای اندازه گیری میزان ریزش موی مردانه استفاده می شود. ریزش مو در مراحل اولیه، با دارو قابل درمان است. در مراحل بعدی، باید از گزینه های مختلف جراحی بهره گرفت.

 مطالعه بیشتر:

آیا استرس سبب ریزش مو می شود و آیا تأثیرات آن دائمی است؟

آیا فقر آهن می تواند علت ریزش مو باشد؟ راه درمان چیست؟

?پرسش و پاسخ های ریزش موی مردانه

ماینوکسیدیل چگونه استفاده می شود؟

این دارو (که با نام تجاری روگین نیز در بازار وجود دارد مستقیماً روی پوست سر استعمال می شود و می تواند از نازک شدن موها جلوگیری به عمل آورد و رشد مو در ناحیه بالای پوست سر را تحریک کند. ماینوکسیدیل در ترکیب با درمانهای دیگر، قابل استفاده است.

فیناستراید چیست؟ آیا اثری دارد؟

فیناستراید قرصی است که در خارج از کشور تولید می شود و مطابق بررسی منابع معتبر، در حدود 88 درصد مردان موجب کاهش ریزش و مو و در حدود 66 درصد باعث رشد مجدد مو شده است.

آیا راهی برای جلوگیری از ریزش موی مردانه وجود دارد؟

پیشگیری و درمان ریزش مو دست به دست هم می دهند. موی سر در طیف وسیعی از سنین مختلف شروع به ریزش می کند و افراد با سرعت های بسیار متفاوتی موهای خود را از دست می دهند، بنابراین تصمیم گیری در خصوص اقدامات پیشگیرانه به عهده خود فرد است. درمان های ریزش مو مانند ماینوکسیدیل و فیناستراید از ادامه ریزش مو در اکثر مردان جلوگیری می کنند.

علت ریزش موی مردانه چیست؟

ریزش موی مردانه به ترکیبی از عوامل ژنتیکی، هورمونی و محیطی بستگی دارد. ژن‌هایی که از هر دو والد به ارث رسیده‌اند، حساسیت به هورمون‌هایی موسوم به آندروژن، مخصوصاً هورمونی به نام دی هیدروتستوسترون، بسیار تعیین کننده است.

منبع: healthline