برای جلوگیری از سقط جنین چه کنیم؟

یافته های تازه نشان می دهند، مصرف ویتامین ب 3 عامل اصلی جلوگیری از سقط جنین و ناهنجاری های مادرزادی در دست مادران است.

بر اساس گزارشی که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا در سال 2016 منتشر کرده، سه درصد از کل نوزادان این کشور با ناهنجاری های مادرزادی و 20 درصد نیز مرده به دنیا می آیند.

تحقیقات محققان نشان می دهند، در سال 2015 بیش از 23 هزار سقط جنین در این کشور به وقوع پیوسته است، در حالی که بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی بیش از 2.6 نوزاد مرده و 2.1 نوزاد ناقص در اقصی نقاط جهان متولد شده اند.

سقط جنین رویدادی هولناک در زندگی مادران است. محققان باور دارند عوامل بروز سقط جنین با ژنتیک و روش زندگی بانوان باردار ارتباط دارد.

پروفسور سالی دانویلد، محقق ارشد انستیتو زنان و زایمان استرالیا در سیدنی و همکاران اش با هدف شناسایی عامل کلیدی بروز سقط جنین و ناهنجاری های مادرزادی در قلب، کلیه ها، ستون فقرات و ... بر روی بیش از 100 هزار مادر و نوزاد مطالعه کرده و دریافتند، راه پیشگیری از بروز سقط جنین و ناهنجاری های مادرزادی ساده و در دسترس است.

پروفسور دانویلد گفت:" مصرف روزانه ویتامین ب 3 آمار سقط جنین و ناهنجاری های مادرزادی را به شدت کاهش می دهد."

پژوهشگران علت بروز برخی از ناهنجاری های مادرزادی را کمبود نیکوتین‌آمید آدنین دی‌نوکلئوتید (NAD) می دانند. NAD نقش اساسی در تولید انرژی، افزایش بقای سلول و حمایت از بازیابی DNA دارد. با این وجود، عوامل ژنتیکی، بیماری های مزمن ( دیابت و ... )، پیروی کردن از رژیم غذایی ناسالم و... نقش اساسی در فقدان این ماده در بدن مادران ایفاء می کنند.

پروفسور دانویلد گفت:" پس از 12 سال مطالعه دراز دامن پی بردیم کمبود ویتامین ب 3 و NAD با یکدیگر مرتبط هستند. بنابراین، بانوانی که قصد بارداری دارند باید با هدف جلوگیری از سقط جنین یا تولد نوزاد ناقص روزانه دوز خاصی از مکمل ویتامین ب 3 را مصرف کنند. "

مطالعه بیشتر:

1- سقط جنین، علت‌ها و درمان‌ها

2- بارداری شیمیایی

منبع: medicalnewstoday