آیا فر کردن موها در بارداری خطرناک است؟

فر دائم مو با استفاده از دو نوع محلول بر روی مو ایجاد می شود. محلول اول مخصوص فر کردن موها و محلول دوم برای تثبیت و خنثی سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

برای فر کردن مو در بارداری، چه نکات احتیاطی را باید در نظر گرفت؟

  • برای انجام خدمات مو تا پایان سه ماهه دوم صبر کنید.
  • خدمات مو با استفاده از مواد شیمیایی باید در محیطی با تهویه مناسب انجام شود.
  • هیچ گاه بیشتر از زمان مشخص شده در دستورالعمل، مواد شیمیایی نباید روی موها باقی بماند.
  • بعد از پایان کار، پوست مو را به دقت آب کشی کنید.
  • هنگام استفاده از مواد شیمیایی دستکش بپوشید.
  • دستورالعمل های روی بسته بندی را با دقت به کار بندید.
  • برای اطمینان از بروز واکنش های حساسیتی، آزمایش پَچ را قبل از شروع کار، انجام دهید.

نکته دیگری که باید مد نظر قرار داد این است که بارداری به خودی خود می تواند بافت مو را تغییر دهد. احتمال بروز واکنش متفاون نسبت به صاف کردن یا رنگ کردن مو در این دوران وجود دارد. اگر چنین است، باید تا بعد از زایمان برای انجام خدمات مو منتظر بمانید. 

مهم ترین نکته خطر استنشاق بو و بخارات حاصل از مواد صاف و فر کردن موها برای مادران باردار است. به همین دلیل توصیه می کنیم که این کار را در جایی با تهویه هوای مناسب انجام دهید.

 

اگر مادر باردار در حرفه آرایشگری مشغول به کار باشد، چه نکاتی را باید در نظر بگیرد؟

افراد شاغل در حرفه آرایشگری یا متخصصین زیبایی مو که در معرض مواد شیمیایی قرار دارند، باید در دوران بارداری مراقب ساعت و شرایط کار خود باشند. در پژوهشی مشخص کردید بیشترین آمار سقط جنین مربوط به مادرانی است که از مواد سفید کننده یا رنگ های دائمی مو استفاده می کنند، ساعت کارشان بیش از 40 ساعت در هفته است و یا در سالن های آرایش خدمات ناخن ارائه می دهند.

شرایط کار مناسب مانند پوشیدن دستکش های محافظ، عدم خوردن یا آشامیدن در محل کار و برخورداری از تهویه مناسب تا حد زیادی از مواجهه مستقیم با مواد شیمیایی جلوگیری می کند، لذا رعایت این نکات اهمیت زیادی برای مادران باردار دارد. 

به طور کلی، خدمات مو در طول بارداری مشکل خاصی ایجاد نمی کند اما مطمئن ترین راه این است که تا پایان دوران بارداری یا حداقل تا پایان سه ماهه اول انجام خدمات آرایشی و زیبایی مو را به تعویق بیندازید. در غیر اینصورت می توانید به جای مواد شیمیایی از رنگ های گیاهی خالص و یا از روش هایلایت که در آن رنگ با پوست سر تماس ندارد، استفاده کنید.

 

مطالعه بیشتر:

1- رنگ کردن موها در بارداری

2- آیا صاف کردن مو در دوران بارداری عوارض دارد؟

3- آیا آرایش کردن در دوران بارداری بی ضرر است؟

4- مراقبت از پوست در دوران بارداری با 6 روش خانگی

5- مشکلات پوست و مو در بارداری