معیارهای انتخاب متخصص زنان و زایمان برای دوران بارداری

یکی از موضوعاتی که مورد سوال بسیاری از مادران باردار است، انتخاب بهترین متخصص زنان و زایمان برای عبور از این دوران حساس است. اما چگونه می توان بهترین انتخاب را داشت و حمایت کاملی از مراقب پزشکیتان دریافت کنید. شاید برای این هدف لازم باشد تا سوالات بسیاری را مطرح کنید و براساس پاسخ متخصص و نحوه برخورد او بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید. راهنمای زیر برای کمک به شما آماده شده است.

انتخاب متخصص زنان و زایمان

مگر بازپرس یا پلیس باشید، در غیراین‌صورت ممکن است، برای پرسیدن تمامی سوالات از متخصص زنان و زایمان خود احساس ناراحتی کنید. چرا؟ آنها می‌توانند شما را موضوع بحث قرار دهند، شاید ناراحت شوید و کناره‌گیری کنید. اما زمانی‌که صحبت از بارداری شما می‌شود، یافتن پاسخ برای سوالات ظاهراً ناشیانه، هر مسئله دیگری را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد: نرخ زایمان سزارین شما چند است؟ اگر خواستار داروی مسکن نباشم، چه می‌شود؟ می‌خواهم دقیقاً بدانم زایمان را به چه روشی پیش می برید؟

البته خط باریکی بین داشتن حق آگاهی از دیدگاه فلسفی و کاری پزشک زایمان شما و بی‌احترامی با یک سری از سوالات نابجا وجود دارد. ما معتقدیم، ضرورتاً کلید حل مسئله در آنچه می‌پرسید، نیست، بلکه روش پرداختن به آن است.

 

متخصص زنان و زایمان مناسب خود را انتخاب کنید                                       

زمانیکه در جستجوی متخصص زنان و زایمان هستید یا اگر او از پیشتر پزشک شماست، پیش از این‌که وارد تلاطم مراحل زایمان و به دنیا آوردن فرزندتان شوید، احتمالاً هنوز سوالات بی پاسخی در ذهن دارید. اگر به یافتن پزشک نیاز دارید، دوستان و فامیل منابعی بسیار عالی هستند. اما حیاتی‌ترین سوالات برای پرسش های اولیه چنین است: فلسفه شما برای زایمان چیست؟ این سوالی بی‌ضرر است و به پزشک‌تان اجازه می‌دهد تا شما را با بنیان راه‌کارهای او آشنا کند و به شما اجازه می‌دهد تا به روشی غیرتهدیدآمیز پرسش‌های خود را پیگیری کنید (و در ادامه، بنابراین چه کار خواهید کرد اگر x، y یا z رخ دهد؟).  

ممکن است، اوین ملاقات شما به یک مصاحبه تبدیل شود، ولی اکثر متخصصین زنان و زایمان نگرانی‌های شما را درک خواهند کرد و برای پاسخ‌گویی به پرسش‌های شما خوشحال می‌شوند، حتی سوالاتی مثل، تحت چه شرایطی برای سزارین اقدام خواهید کرد؟

 نکته اصلی این است که اگر تصورات شما با آنچه می شنوید، متفاوت است یا احساس خوبی ندارید، بهتر است قبل از این‌که وارد مراحل زایمان شوید، پزشکی را بیابید که اصول تفکرش با شما همسو باشد.  

 سوالات خاص بپرسید، مطمئنا برای پرسش درباره هر مسئله یا تمامی مسائلی که با بارداری و زایمان شما مرتبط می‌شود، مشکلی وجود ندارد. اما ختم کلام این است که به دنیا آوردن نوزاد نیز می‌تواند مثل بلیط بخت‌آزمایی پیش‌بینی‌ناپذیر باشد. آنچه را که ما می‌بینیم این است که هرچه بیشتر نقشه بکشید، به احتمال بیشتری مجبور به تغییر در برنامه‌ریزی خود خواهید شد. بنابراین، معتقدیم که به جای اصرار در پرسش سوالات سخت، کلید معما همچنان گام شماره یک است. یعنی اگر تیمی را انتخاب کردید که فلسفه‌ای همسو با شما دارند، با آگاهی از این‌که تحقیقات خود را انجام داده‌اید و اعتماد خود را به گروهی از افراد سپرده‌اید که واقعاً خواستار بهترین‌ها برای شما و فرزندتان هستند، احساس اعتماد به نفس خواهید داشت.  

 

مطالعه بیشتر:

1- پرسش و پاسخ از متخصص زنان و زایمان

2- اقدامات قبل از بارداری برای زنان و مردان

3- درد زایمان طبیعی و توصیه متخصص زنان

4- علائم هشدار در بارداری کدامند و در چه شرایطی باید فورا به پزشک مراجعه کرد؟